Przepisy są coraz bardziej restrykcyjne. Palacz zapłaci 500 zł grzywny za palenie w miejscach niedozwolonych, a właściciel obiektu nawet 2000 zł za nieumieszczenie informacji o obowiązującym zakazie.

Czy w małych firmach musi być osobna palarnia

Jestem właścicielem małego biura kreślarskiego. Ostatnio dwóch pracowników zaczęło palić papierosy i domagają się utworzenia dla nich palarni. Twierdzą, że jak jej nie zorganizuję, to będą palić w biurze, tym bardziej, że pracują w osobnym pokoju, a pozostali pracownicy z innych pomieszczeń nie wnoszą sprzeciwów. Czy mogę im na to zezwolić i nie organizować palarni?

Czy w restauracjach obowiązuje zakaz palenia

Chcę otworzyć restaurację i przyciągnąć zarówno palących, jak i niepalących klientów. Czy mogę przeznaczyć część lokalu dla palaczy?

Czy można przeznaczyć pokoje dla osób palących

Na terenie uczelni znajdują się pokoje gościnne przeznaczone dla zamieszkania przez pracowników naukowych. Czy w nich również obowiązuje zakaz palenia, tak jak na całej uczelni?

Czy można zmusić do zorganizowania palarni

Jestem właścicielem domu, w którym lokale użytkowe wynajmują prywatne firmy. Niektóre z osób tam zatrudnionych często spotykam przed budynkiem, gdzie palą papierosy. W czasie ostatnich mrozów najemcy zwrócili się do mnie, abym zorganizował dla nich palarnię. Czy mogą to ode mnie wyegzekwować?

Czy za palenie na przystanku grozi kara

Ostatnio sporo podróżuję i zauważyłam, że na przystankach i dworcach nie wolno palić. Znajdują się tam oznaczenia dotyczące zakazów, natomiast brak jest informacji o tym, gdzie znajduje się najbliższa palarnia. Czy w takiej sytuacji za nieprzestrzeganie zakazu palenia mogę zapłacić karę?

Czy zakaz palenia obowiązuje też na stadionie piłkarskim

Niedawno powróciłem do kraju po kilku latach nieobecności. Palę papierosy, ale nie chcę płacić kar za łamanie zakazów. Czy zakazy obowiązują też w miejscach publicznych, np. na stadionie?

Czy można wylegitymować osobę nieletnią

Prowadzę kiosk, w którym sprzedawane są także papierosy. Jakie zakazy mnie obowiązują? Umieściłem wprawdzie informację o zakazie sprzedaży tytoniu osobom, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, ale od czasu do czasu mam wątpliwości co do tego, czy kupujący jest pełnoletni. Czy mogę prosić o dokumenty?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Gdzie nie wolno palić papierosów i jakie kary grożą za złamanie zakazu
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.