Polski Związek Firm Deweloperskich (PZDF) do 20 lutego 2012 r. zamierza złożyć w Sejmie projekt nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej dotyczącej ochrony praw nabywców mieszkań.

Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami Jacek Bielecki, dyrektor generalny ZPFD, stwierdził, że zmiana ustawy jest niezbędna, bo w przeciwnym wypadku, po 30 kwietnia, gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, niektóre budowy mieszkań będą wstrzymywane, a część deweloperów może zbankrutować.

Wielu deweloperów nie ma historii kredytowej i nie założy rachunku powierniczego

Stanie się tak z powodu wymogu posiadania rachunku powierniczego przez dewelopera. Jednak - jak wyjaśnił - takich rachunków, według informacji związku, banki nie będą otwierać firmom, które dotychczas nie korzystały z kredytów, zatem nie mają wiarygodnej historii kredytowej.

W ocenie przedstawicieli PZFD w ustawie jest zbyt wiele niejasności oraz sprzeczności z innymi przepisami, a nawet z prawami konstytucyjnymi.

"Nawet gdybyśmy mogli zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, badanie sprawy trwałoby dwa lata. Do tego czasu znaczna część deweloperów zbankrutuje. Dlatego apelujemy o pomoc do mediów i posłów - powiedział Bielecki.

W rozmowie z PAP przyznał, że Związek próbował interweniować u Prezydenta przed podpisaniem ustawy, ale nie uzyskał zrozumienia dla swoich racji.

Bolesław Meluch ze Związku Banków Polskich (ZBP) przyznał, że nowa ustawa zmusza deweloperów do zakładania rachunków powierniczych, aby mogli prowadzić działalność. Jednocześnie uniemożliwia ona wypowiedzenie takiej usługi przez dewelopera, gdyby znalazł on korzystniejszą ofertę finansową. Bank natomiast, w każdej chwili, może umowę rachunku wypowiedzieć, przez co - w myśl nowych przepisów - deweloper traci możliwość realizowania usług.

Pod koniec stycznia ZBP przedstawił swoim członkom dziesięć rekomendacji dotyczących wymogów finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego w fazie realizacji. ZBP przypomniał, że zgodnie z zapisami ustawy bank nie ma obowiązku badać zdolności kredytowej dewelopera, dla którego otwiera otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, ani badać jego finansowej zdolności do realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego.

"Nowa ustawa dla klientów oznaczać będzie konieczność podpisywania aktu notarialnego już przy zawieraniu umowy wstępnej. To zaś oznacza ujawnienie swoich danych w księdze wieczystej w przypadku wpisu roszczenia oraz trudniejsze wycofanie się z umowy. Generalnie jednak, ustawę deweloperską oceniamy jako dobrą, potrzebną i wznoszącą polski rynek na wyższy poziom - ocenił natomiast Michał Okoń, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Marvipol SA, jednej z warszawskich firm budowlanych.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego skrótowo nazywaną ustawą deweloperską, przyjęta została przez Sejm 31 sierpnia 2011 roku, w początkach października 2011 została podpisana przez Prezydenta. Zacznie obowiązywać 6 miesięcy po opublikowaniu.