Obecnie wynagrodzenie zasadnicze asystenta zatrudnionego w prokuraturze rejonowej wynosi najwyżej 3008 zł. Więcej mogą zarobić tylko asystenci pracujący w okręgu, apelacji czy Prokuraturze Generalnej. Zniesienie widełek pozwoli na elastyczne dostosowanie pensji do rodzaju zadań, które są im powierzane w poszczególnych prokuraturach.
– Asystenci niosą nieocenioną pomoc szczególnie prokuratorom pierwszoliniowym, i to niezależnie od szczebla prokuratury – przyznaje dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator delegowany do wydziału do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.
Do kompetencji asystenta prokuratora należy samodzielne wykonywanie czynności administracyjnych, związanych z prowadzeniem i nadzorowaniem postępowań przygotowawczych (śledztw i dochodzeń) oraz z przygotowaniem kończących je decyzji. Jest uprawniony także do wykonywania bieżących czynności nadzoru nad dochodzeniem prowadzonym przez policję oraz przeprowadzania w postępowaniu przygotowawczym niektórych czynności procesowych. Są to: przesłuchanie świadka, zatrzymanie rzeczy i przeszukanie, oględziny i eksperyment procesowy. Wszystkich tych czynności może jednak dokonywać wyłącznie w zastępstwie i na podstawie pisemnego upoważnienia prokuratora.
Środowisko prokuratorskie od dawna podnosi, że liczba zatrudnionych asystentów jest niewystarczająca, a ich rozlokowanie w jednostkach nieprawidłowe. Wskazuje też na znaczącą dysproporcję w liczbie asystentów zatrudnionych w jednostkach prokuratur i sądach powszechnych. Asystentów brakuje zwłaszcza w prokuraturach rejonowych, które prowadzą ponad 90 proc. wszystkich postępowań przygotowawczych.
Projektowane zmiany w systemie wynagrodzeń asystentów prokuratorów mają wejść w życie 28 marca tego roku.
Etap legislacyjny
Projekt