Resort sprawiedliwości proponuje m.in. wydłużenie z 65 do 67 lat wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku dla wszystkich, także dziś orzekających sędziów. Wiąże się to z reformą powszechnego systemu emerytalnego i ma następować stopniowo do 2020 r.
Resort chce też, aby sędzia, który przez rok będzie na zwolnieniu lekarskim, przechodził w stan spoczynku bez względu na wiek, ale dopiero wówczas, gdy dostarczy zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy. Wcześniejszy stan spoczynku - po przepracowaniu 25 lat (kobiety) i 35 lat (mężczyźni) - ma być możliwy tylko dla sędziów, którzy trafią do zawodu do stycznia 2013 r.
Do wprowadzenia reformy nie będzie potrzebna zmiana konstytucji, wystarczy nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych. Projekt założeń ma być gotowy pod koniec marca. Planuje się, że zmiany wejdą w życie od stycznia 2013 r.
Komentarze(37)
Pokaż:
Ta sama banda która pomaga im orzekać jako biegli w sprawach przeciwko ZUS, i dlatego petenci nie wygrywają rent ?
Kto w ogóle to towarzystwo bada i orzeka, że tacy sędziowie nadają się do orzekania podczas gdy nie pamiętają dnia wczorajszego, a dopiero co się dzieje w sprawach ?
Dlaczego boją się komisyjnych badań?
Taki wniosek wypływa z artykułu Pana A.Grabka w tym samym wydaniu GP "Zły klimat dla podniesienia wieku emerytalnego".
Może niech Ministerstwo Sprawiedliwości tak nie śpieszy się z tymi pracami legislacyjnymi i poczeka na Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej...
Resort sprawiedliwości podobno chce, żeby (po zmianie) sędzia, który przez rok będzie na zwolnieniu lekarskim, przechodził w stan spoczynku bez względu na wiek, ale dopiero wówczas, gdy dostarczy zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy
Tymczasem zgodnie z obowiązującą teraz regulacją art. 70 § 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych - sędziego przenosi się w stan spoczynku na jego wniosek albo na wniosek właściwego kolegium sądu, jeżeli z powodu choroby lub utraty sił uznany został przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego.
Natomiast zgodnie z art. 71 § 1 USP - sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku, na wniosek kolegium właściwego sądu, jeżeli z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie pełnił służby przez okres roku. Do okresu tego wlicza się okresy poprzedniej przerwy w pełnieniu służby z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli okres czynnej służby nie przekroczył 30 dni.
Czyli zmiana ma polegać na OBLIGATORYJNYM rocznym zwolnieniu lekarskim przed przeniesieniem w stan spoczynku?
Czy też na tym, że nie będzie już orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, tylko zwykłe zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy?
O KOMISJACH DLA SĘDZIÓW NIC NIE MA.
Wiadomo, mają czego się bać. Utracić w wyniku demencji tak przyjemną pracę w której nie ponosi się żadnej odpowiedzialności za błędy...
Sędziowie nigdy do tego nie dopuszczą.
Człowieku, mamy XXI wiek. ZSRR już nie istnieje!
JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI !
To wy unikacie odpowiedzi na tematy drażliwe jak badania sędziów, ich przydatność do wykonywania zawodu i komisyjnie stwierdzana nieprzydatność.
Możecie sobie skowyczeć o nienawiści i zasłaniać się tematami zastępczymi, ale i tak sędziowie nie będą świętymi krowami i zostaną wciągnięci do ZUS, będą przechodzili komisyjki tak jak ochroniarze i nieuczciwi będą wydalani.
KTO TU MA KOMPLEKSY ???
Boicie się badań komisyjnych ??? To się bójcie.
Dlatego w waszych wpisach nigdy nie ma mowy o tym co powinno was dotyczyć tak jak reszty społeczeństwa tylko chcecie być lepsi...