Od 1 stycznia 2012 r. właściciele psów nie mogą spuszczać ich ze smyczy poza posesją, jeżeli nie mają one identyfikatorów. Za trzymanie zwierząt domowych na uwięzi powyżej 12 godzin na dobę grozi teraz mandat.

Czy rolnik może trzymać psa na łańcuchu

Odkąd pamiętam trzymam w swoim gospodarstwie psa na łańcuchu. Czy jest to teraz karane?

Czy pies musi posiadać identyfikator

Mieszkam na wsi. Mam niegroźne dla ludzi psy, więc nie obawiam się puszczać je swobodnie po okolicy. W zeszłym tygodniu weterynarz powiedział mi, że nowe przepisy nakazują podpisywanie obroży nazwiskiem właściciela. Czy to prawda?

Czy właściciel może głodzić zwierzęta

Mój sąsiad dostał w zeszłym roku wyrok za głodzenie zwierząt hodowlanych i trzymanie ich w urągających warunkach. Teraz znowu hoduje świnie i krowy. Czy prawo na to pozwala?

Czy sąd może nałożyć karę finansową na sprawcę

Większość wyroków związanych ze skazaniem za znęcanie się nad zwierzętami polega na wymierzeniu kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. To tak naprawdę żadna dolegliwość. Czy prawo pozwala na nakładanie na tego rodzaju przestępców dotkliwych dla nich kar finansowych?

Czy głodzenie zwierzęcia można uznać za znęcanie się

Moi sąsiedzi często nadużywają alkoholu. W czasie takich często kilkutygodniowych libacji zapominają o uwiązanych na łańcuchu psach. Żeby nie moja pomoc, zwierzęta zdechłyby z pragnienia i głodu. Czy głodzenie psa można potraktować jak znęcanie się, za które grozi kara więzienia?

Czy mogę sprzedać szczeniaki na targowisku

Od kilku lat na wiosnę sprzedaję małe labradory na miejscowym targu. Słyszałem, że zmieniły się przepisy w tym zakresie. Czy jest to dozwolone?

Czy właściciel znęcał się z okrucieństwem

W lokalnej prasie czytałam artykuł dotyczący mężczyzny, który topił małe psy w stawie. Czy policja może go oskarżyć o znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie nowe obowiązki mają właściciele zwierząt domowych.