Nie widzę powodu, dla którego prokuratura wojskowa miałaby zachować odrębność od prokuratury cywilnej - powiedział w środę dziennikarzom minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że wydziały wojskowe winny funkcjonować w ramach cywilnych prokuratur.

Dziennikarze pytali o to Gowina przed posiedzeniem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na której minister ma przedstawić plany resortu na najbliższe miesiące.

Jego zdaniem sytuacja w prokuraturze dojrzała do rozwiązań systemowych. "Widzę też potrzebę decyzji personalnych" - dodał. Nie odniósł się jednak do konkretnych osób.

Minister zaznaczył, że włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne jest rozwiązaniem zasadnym "z punku widzenia efektywności prac tej prokuratury, jak i standardów państwa prawa". "Dużym osiągnięciem jest wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, pozostał do wykonania ostatni krok" - mówił.

Gowin na posiedzeniu komisji powiedział, że ostateczne decyzje w sprawie prokuratury będą należały do premiera Donalda Tuska i rządu, on natomiast przedstawi swoje rekomendacje. Pierwszy dowie się o nich premier - mówił Gowin.

Zaznaczył też, że rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego uważa za słuszny kierunek. "Natomiast niewątpliwie te wydarzenia, które mają ostatnio miejsce, są dowodem, że potrzebne są refleksje nad rozwiązaniami szczegółowymi" - powiedział Gowin. Powtórzył, że będzie rekomendował włączenie prokuratury wojskowej do cywilnej.

Odnosząc się do kwestii sądownictwa wojskowego, Gowin mówił, że planowana jest jego głęboka reforma. "W mojej ocenie sądy wojskowe powinny funkcjonować tylko w czasach wojny, w czasach pokoju powinny być częścią sądownictwa powszechnego" - zaznaczył Gowin.

Od kilku lat toczy się dyskusja prawników na temat potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości oraz ustroju prokuratury wojskowej. W przedstawionym niedawno planie prac rządu na bieżący rok znalazła się zapowiedź przygotowania w drugim kwartale roku założeń do projektu ustawy o sądach wojskowych. Projekt ma dotyczyć nowego modelu sądownictwa wojskowego i jednocześnie zakładać likwidację prokuratury wojskowej, czyli Naczelnej Prokuratury Wojskowej i podległych jej jednostek.

Odnosząc się do wydarzeń z poniedziałku, gdy prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej, Gowin powiedział, że "potencjalni samobójcy zachowują się kompletnie inaczej niż płk Przybył". "W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z aktem samookaleczenia" - dodał. Tragedia ta wywołała dyskusję o prokuraturze wojskowej.

"Istnienie głębokiego, zajadłego sporu personalnego na szczytach prokuratury, budzi mój głęboki niepokój i moje oburzenie, bo uważam, że w ten sposób na szwank wystawiane jest bezpieczeństwo obywateli" - powiedział Gowin.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że zwróci się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest, czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy też należy ją pogłębić, czy się cofnąć. Według Komorowskiego istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.