Notariusze żądają od zbywców spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zaświadczeń wystawionych przez spółdzielnie mieszkaniowe, że zbywcy przysługuje takie prawo.
Notariusze żądają od zbywców spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zaświadczeń wystawionych przez spółdzielnie mieszkaniowe, że zbywcy przysługuje takie prawo.
A spółdzielnie nie chcą tego robić, jeżeli zbywcy nie są ich członkami. Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, wskazuje, że żądania rejentów nie mają uzasadnienia w przepisach.
Opór ze strony spółdzielni wynika z obawy, że narażą się, wystawiając takie zaświadczenie na odpowiedzialność karną z art. 271 kodeksu karnego (poświadczenie niezgodnych z prawdą okoliczności). W obecnym stanie prawnym można zbyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niezależnie od tego, czy nabywca zostanie przyjęty w poczet członków spółdzielni. Obrót tym prawem pozostaje poza kontrolą spółdzielni. Spółdzielnie nie są więc pewne, czy wnioskujący o wydanie zaświadczenia rzeczywiście dysponuje prawem, które zamierza zbyć.
RPO wskazuje na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia 2004 r., który uchylił m.in. art. 172 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (sygn. akt K 32/03). To spowodowało, że zniknęło powiązanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z członkostwem w spółdzielni.
Ponadto w piśmie do RPO spółdzielnie wskazały, że gdy zbywca takiego prawa nie jest członkiem spółdzielni, spółdzielnia może opierać się – wydając żądane przez notariuszy zaświadczenia – jedynie na otrzymanym od notariusza wypisie aktu notarialnego. Rejent bowiem ma obowiązek wysłać spółdzielni niezwłocznie wypis aktu notarialnego w każdym przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Tak więc zdaniem prof. Ireny Lipowicz żądanie notariusza, aby spółdzielnia wydała zaświadczenie na podstawie dokumentu, którym ten pierwszy także dysponuje, jest bezzasadne.
W związku z powyższym RPO wystosowała pismo do prezesa Krajowej Rady Notarialnej, w którym zwraca się z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia działań, które doprowadzą do zmian w opisanej praktyce rejentów.
Podstawa
Wystąpienie rzecznika praw obywatelskich z 20 grudnia 2011 r. (nr RPO-683541-IV-DZ/11).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama