Każdy, kto zapłaci za zakupy podrobionym pieniądzem lub rozmieni go na miejscowym bazarze, może zostać oskarżony o przestępstwo niezależnie od wysokości puszczonego w obieg nominału. Z zarzutów mogą zostać oczyszczeni ci, którzy nie wiedzieli, że mają do czynienia z falsyfikatem
Każdy, kto dokonuje transakcji przy użyciu gotówki, a więc banknotów albo monet, powinien zrobić wszystko, aby nie dopuścić do wejścia w posiadanie fałszywego banknotu. Pomaga w tym dobra znajomość autentycznych banknotów (monet), a także posiadanie choćby podstawowej wiedzy o zabezpieczeniach znajdujących się na pieniądzach. Od lat na polskich banknotach są stosowane między innymi znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso, farba zmienna optycznie, efekt kątowy, farby wyczuwalne dotykiem i inne.
Narodowy Bank Polski zaleca sprawdzanie zabezpieczeń na banknotach otrzymywanych np. w sklepie czy kasie. Radzi też, aby spojrzeć na banknot pod światło (znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso), pochylić banknot (farba zmienna optycznie, efekt kątowy) czy chociaż przeciągnąć palcem po powierzchni banknotu (farba wyczuwalna dotykiem). Oglądając banknot, nikomu nie stawiamy zarzutów ani nie wysuwamy podejrzeń. Po prostu sprawdzamy jego autentyczność, starając się uniknąć strat i kłopotów.