Udzielanie pomocy prawnej pro bono przez prawników jest zagrożone - tak uważa Krajowa Rada Radców Prawnych, która na swoim ostatnim posiedzeniu przyjęła stanowisko w tej sprawie. Według radców instytucje państwowe – pomimo trudnej sytuacji budżetu państwa w warunkach kryzysu – powinny podjąć działania usuwające wszelkie bariery dla świadczenia pomocy prawnej pro bono.

Tymczasem zapotrzebowanie na pomoc prawną pro bono jest ogromne. - Potwierdza to nie tylko popularność organizowanych przez samorząd radcowski kampanii pomocy pro bono, ale także badania przeprowadzone przez nasz samorząd. Niestety, na przeszkodzie szybkiemu rozwojowi tej formy pomocy stoją przepisy fiskalne, które skutecznie mogą sparaliżować naszą aktywność w tej sferze. Będzie to oznaczało wymierną szkodę dla tysięcy obywateli naszego kraju – tłumaczy Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Samorząd radcowski przypomina, że w Polsce brakuje regulacji pozasądowej pomocy prawnej dla osób ubogich, czego wymaga choćby porządek prawny Unii Europejskiej. Zdaniem radców na przeszkodzie w aktywnym i skutecznym prowadzeniu pomocy prawnej stoją nieżyciowe przepisy podatkowe.

- Uważam, że koniecznym jest – mówi Maciej Bobrowicz – podjęcie przez Ministerstwo Finansów, przy wsparciu wszystkich środowisk zaangażowanych w tego rodzaju pomoc, szybkich działań, które tę sytuację szybko rozwiążą. Co roku tysiące Polaków korzystają bezpłatnie z pomocy radców prawnych. Nie wolno nam dopuścić, by osoby najbardziej potrzebujące były wsparcia takiego pozbawione.

Przypomnijmy, że w czerwcu wiceminister finansów, Maciej Grabowski zapowiedział w rozmowie z „DGP”, iż resort zamierza wydać ogólną interpretację dotyczącą opodatkowania VAT usług prawnych świadczonych pro bono. – Będzie ona zawierała informację, że wyłączenie z opodatkowania VAT będzie uzależnione od celu działania świadczonych usług pro bono – powiedział Grabowski.