Brak pieniędzy na pokrycie kosztów sądowych i pomoc profesjonalnego prawnika nie powinien stanowić przeszkody w dochodzeniu roszczeń. Jeżeli warunki materialne nie pozwalają powodowi ponieść kosztów, sąd go z nich zwolni.

Czy sąd musi zwolnić stronę z opłat na jej wniosek

Czytelniczka nie może odzyskać pieniędzy, które dała malarzowi na poczet zaliczki przed rozpoczęciem remontu mieszkania. Chce wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę. Czy w każdym przypadku będzie zwolniona od kosztów sądowych w całości?

Czy żądając alimentów, trzeba uiścić koszty sądowe

Mąż wyprowadził się z domu i nie łoży na utrzymanie wspólnych dzieci. Małżonka chce w imieniu małoletnich wystąpić z pozwem o alimenty, jednak obawia się wysokich kosztów postępowania. Czy wnosząc pozew, musi je ponosić w pełnej kwocie?

Czy aby dostać pomoc, trzeba być zwolnionym z kosztów

Strona nie została zwolniona z konieczności poniesienia kosztów sądowych. Czy mimo to ma prawo wystąpić o przyznanie jej adwokata z urzędu?

Czy wniosek o zwolnienie ma szczególną formę

Czytelniczka chce napisać wniosek o zwolnienie jej od kosztów sądowych. Jakie dokumenty powinna zgromadzić, aby wiarygodnie uzasadnić, że nie jest w stanie ponieść tych wydatków? Czy oświadczenie będzie musiała złożyć na jakimś specjalnym formularzu?

Czy sąd będzie sprawdzał podany stan majątkowy

Znajomy czytelnika doradził mu, by wnosząc o zwolnienie od kosztów sądowych, nie był zbyt skrupulatny i nieco zaniżył swój stan posiadania. Czy sąd może to sprawdzać?

Czy można kilka razy składać wniosek o zwolnienie z kosztów

Sąd oddalił wniosek o zwolnienie od kosztów. Strona czuje się pokrzywdzona i chce złożyć wniosek ponownie. Czy może to zrobić na każdym etapie postępowania sądowego?
To jest tylko część artykułu. W pełnej treści poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych i adwokata z urzędu.