Na usunięcie drzewa, nawet uschniętego lub tzw. samosiejki, potrzebna jest zgoda wójta. W lesie nie można wycinać drzew bez powiadomienia leśników.

Czy muszę zapłacić za wydanie zezwolenia

Chcę usunąć z działki dwa uschnięte drzewa. Czy muszę płacić za ich wycięcie?

Czy mogę zostać ukarany grzywną

W zeszłym miesiącu przez moją miejscowość przeszła wichura, która połamała wiele drzew w moim lesie. Czy za wycięcie uszkodzonych drzew bez zgody leśników grozi jakaś kara?

Czy mogę zostać ukarany za nielegalny wyrąb

Wyciąłem na swojej działce krzaki. Sąsiad nastraszył mnie, że powinienem wcześniej wyrobić zezwolenie na usunięcie krzewów. Czy za jego brak grożą kary pieniężne?

Czy wójt decyduje o wycince przy drodze

Chcę wyciąć kilka drzew rosnących w pasie drogowym. Czy o odpowiednie zezwolenie muszę zgłosić się do urzędu gminy?

Czy muszę zmierzyć obwód każdego drzewa

Mam na działce kilkadziesiąt drzew do wycięcia. Jakie informacje zamieścić we wniosku o wydanie zezwolenia, które trzeba złożyć u wójta? Czy muszę mierzyć każde drzewo?

Czy muszę uzyskać zezwolenie leśnika

Kupiłem kilka arów lasu. Chcę wyciąć część drzew. Czy muszę uzyskać zgodę leśnika?

Czy zakład energetyczny musi zapłacić za szkody

Co kilka lat zakład energetyczny wycina drzewa i krzewy rosnące na części mojej działki. Czy musi on zapłacić mi odszkodowanie za powstałe szkody?

Czy muszę zgłosić wycinkę samosiejek

Od 8 lat nie uprawiam gruntu. Zaczęły rosnąć tam brzozy i sosny. Teraz chciałbym zagospodarować teren. Czy muszę mieć urzędową zgodę na wycinkę?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak legalnie wyciąć drzewa z działki rolnej, budowlanej lub lasu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.