To, że kontrahent przekazał majątek innej osobie, nie oznacza, że wierzyciel nie odzyska swoich należności. W takiej sytuacji może się domagać, aby sąd uznał, że czynność dłużnika była w stosunku do niego bezskuteczna. Dzięki temu będzie mógł egzekwować swoje należności także z rzeczy, których pozbył się zobowiązany.

Czy można się zwolnić z obowiązku

W trakcie procesu sądowego o uznanie czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli pozwany wskazał, że wie o majątku dłużnika, z którego można zaspokoić roszczenie. Czy będzie to miało znaczenie dla toczącego się procesu?

Czy trzeba udowodnić pokrzywdzenie

Dwa lata temu pożyczyłem pieniądze znajomemu. Byłem przekonany, że odda je w umówionym terminie. Przez długi czas nic się jednak nie działo. Wniosłem sprawę do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Orzeczenie uprawomocniło się. W trakcie egzekucji okazało się jednak, że dłużnik nie posiada majątku, z którego mógłbym zaspokoić swoją należność. Wiem, że część majątku wyprzedał już po zaciągnięciu u mnie długu. Czy w takim przypadku muszę udowodnić działanie z zamiarem pokrzywdzenia?

Czy można wnieść skargę bez wyroku

Jestem winny sąsiadowi kilkanaście tysięcy złotych. Chcę sprzedać maszyny budowlane, ale dowiedziałem się, że umowa sprzedaży może zostać unieważniona w wyniku skargi sąsiada. Czy sąsiad będzie mógł to zrobić bez orzeczenia sądowego stwierdzającego moje zaległości w stosunku do niego?

Czy zawsze trzeba składać dowody

Byłem ze wspólnikiem w dobrych relacjach gospodarczych i osobistych. Wspólnie prowadziliśmy sieć sklepów motoryzacyjnych. Jakiś czas temu pożyczył ode mnie pieniądze. Po tym zdarzeniu przestał utrzymywać ze mną kontakt. Od sąsiadów wiem, że wspólnik przeniósł swój majątek na siostrzenicę. Czy w procesie o unieważnienie tych czynności mogę skorzystać z ułatwień dowodowych?

Czy roszczenie ulega przedawnieniu

Na początku 2000 r. pożyczyłem znajomemu pieniądze, które miał mi oddać po roku. W tym czasie wyjechałem do pracy za granicę. Ostatnio wróciłem i chciałem odzyskać należności. Okazało się jednak, że znajomy jest bez środków do życia, a cały swój majątek sprzedał sąsiadowi kilka dni po moim wyjeździe do pracy. Czy mogę podważyć jeszcze tę czynność?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak odzyskać pieniądze, gdy dłużnik ukrywa swój majątek.