Komornik sporządza spis spadku

autor: Ewelina Stępień22.09.2011, 03:00

Wartość, do jakiej spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe, określa się na podstawie spisu inwentarza spadku. Spis jest sporządzany, o ile sąd wyda takie postanowienie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Ola(2011-09-22 10:23) Zgłoś naruszenie 10

    Jak posiada się już spis inwentarza to co dalej, jak należy regulować długi pozostałe po spadkodawcy, jeżeli do spłaty jest kilka kredytów. Kwota kredytów przewyższa spadek wykazany w inwentarzu. Może ktoś wie?

    Odpowiedz
  • marek(2011-09-22 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie, jaki jest późniejszy tryb, jeśli na przykład z góry wiadomo, ze długi przewyzszaja"stan czynny".

    Płacic temu kto zgłosi sie pierwszy, czy wzywać wierzycieli (jeszcze nieznanych) przez ogłoszenie ?

    Czy jest jakiś termin na wezwanie wierzycieli i kto ma to robić (spadkobiercy czy komornik) ?

    Odpowiedz
  • ABSURD(2011-09-22 14:14) Zgłoś naruszenie 01

    10% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 3,5 tyś) za rozpoczętą godzinę pracy ?

    DLACZEGO KOMORNIK NIE MOŻE ZARABIAĆ TYLE CO PRZECIĘTNY CZŁOWIEK TYLKO OK. 20 RAZY WIĘCEJ ?

    Czym to jest uzasadnione ? bo nie rozumiem.

    Odpowiedz
  • plosiak(2011-09-22 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Olu i Marku. Radzę Wam nie zasięgać porad na forum, a iść do adwokata. Za 100-200 zł dowiecie się, co zrobić. No chyba, że wiedza nie zasługuje na taaaaaką kasę, którą uczciwie może pobrać fryzjer.

    Odpowiedz
  • Blef(2011-09-22 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    do ABSURD
    od kiedy przeciętne wynagrodzenie wynosi 35.000 zł?!
    Polecam powrót do szkoły i nauczenie się czytania ze zrozumieniem.

    Obecnie komornik za spis inwentarza pobiera ok. 282 zł za godzinę. I faktycznie, jak napisano, przeciętnie mieśći się w 2-3 godzinach. Tylko że bład w artykule polega na tym, że praktycznie w każdym przypadku spisu inwentarza sąd postanawia kosztami spisu obciążyć masę spadkową. A masa spadkowa w chwili stwierdzenia nabyciu spadku łączy się (zlewa) z masą majątkową spadkobiercy. Wobec tego koszty spisu zawsze obciążą spadkobiercę.
    Temat kosztów spisu jest rozległy i polecam autorowi aby następnym razem zapoznał się z lekturą tematu i zbytnio nie ufał w każde słowo Pana Specjalisty Adwokata :)

    Odpowiedz
  • HZ(2011-09-22 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    a propos orzekania o spisie inwentarza.
    postanowić może o tym nie tylko sędzia ale też referendarz.

    Odpowiedz
  • do 5(2011-09-23 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    przeciętne wynagrodzenie w I kw. 2011 r. wynosi 3.466,33 zł (Komunikat Prezesa GUS z 11 maja 2011 r). opublikowany w M.P. Nr 35, poz. 422.

    więc za rozpoczętą godzinę 346 zł, czyli jak ktoś zarabia 10% średniego wynagrodzenia na godzinę (rozpoczętą !) to przy takich stawkach wychodzi około 20 średnich pensji na miesiąc.
    Oczywiście są czynności komornika lepiej opłacane :)

    Odpowiedz
  • :)(2011-09-23 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jak bym zarabiał 10% wynagrodzenia na godzinę to mógłbym chodzić do pracy na 1 dzień w miesiącu, fajosko

    Odpowiedz
  • kolrow(2012-03-28 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego pan Tomasz nie napisał, że komornik dokonuje spisu inwentarza na wniosek spadkobiercy złożony bezpośrednio u komornika na co zezwala Rozporządzenie Min.Sprawiedliwości z dn.01.10 1991r DZ. u. 92 poz 411 rozdz. 3 par, 25 ?

    Odpowiedz