Wierzyciel może zażądać wyjawienia majątku

autor: Małgorzata Piasecka01.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.09.2011, 21:10

Komornik prowadził egzekucję, ale wartość zajętego majątku nie wystarczy na pokrycie dochodzonych należności. Czy wierzyciel może domagać się, aby dłużnik złożył wykaz ukrytych rzeczy i wskazał miejsca, gdzie się znajdują?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • belgor(2011-09-09 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    "Zdarza się, że dłużnik nie stawi się do sądu, nie sporządzi wykazu lub odmówi odpowiedzi na zadawane pytania bądź złożenia przyrzeczenia. Wtedy sąd może zastosować w stosunku do niego środki przymusu, na przykład wymierzyć mu grzywnę albo nakazać przymusowe doprowadzenie go."

    skoro postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika okazało się bezskuteczne to napewno grzywna pomoże.. i napewno będzie można ją wyegzekwować :)

    Odpowiedz
  • Jurek(2011-09-01 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ja słyszałem o jednym takim przypadku, w 67 roku, gdzieś na śląsku.

    Odpowiedz
  • Kolor(2011-09-01 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    ale czy kiedykolwiek tą drogą ujawniono jakikolwiek nieznany majątek dłużnika? Cały ten tryb opiera się na założeniu, że dłużnik ucieka z majątkiem przez kilka lat, ale jak stanie przed Sądem, to spłynie na niego łaska Boża i nakaże mu wyjawić wszystkie niecne sprawki, płacząc krokodylimi łzami i bijąc się w piersi. Dla mnie wyjawienie to pic na wodę i niepotrzebne zalewanie sądów

    Odpowiedz
  • ..(2011-09-01 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    ...chyba że wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji wtedy także tytuł wykonawczy. ( art. 914 § 2 k.p.c. )

    Odpowiedz
  • ..(2011-09-01 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy dołączyć oryginał postanowienia o umorzeniu egzekucji i wnieść o dopuszczenie akt egzekucyjnych umorzonego postępowania, bez załączania oryginału tytułu wykonawczego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane