Internauci, którzy kupią wybrakowany towar u prywatnych osób sprzedających na aukcjach internetowych, mogą odstąpić od umowy. Sprzedawca musi wtedy zwrócić klientowi m.in. zapłacone za wadliwą rzecz pieniądze - mówi Bartosz Maciejewski, prawnik z Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Internauci rzadko zwracają uwagę na to, czy sprzedającym na aukcji internetowej jest osoba prywatna, czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Dlaczego jest to istotne?
Ma to znaczenie przede wszystkim w sytuacjach, gdy kupimy towar z wadami albo będzie on inny niż w zamówieniu. Jeżeli sprzedającym na aukcji jest osoba prywatna, nie można zwrócić mu towaru w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Odpowiada on wobec niezadowolonego nabywcy jedynie z tytułu rękojmi. Taka odpowiedzialność wchodzi w grę w kilku sytuacjach. Jest tak, gdy rzecz ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy, czyli najczęściej jest uszkodzona. Podobnie jest w razie, gdy towar nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca kupującego zapewniał albo rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Będzie tak, gdy nie posiada ona funkcji, o których wspominał w ofercie sprzedający.