Większość linii lotniczych wymaga, by kobiety w zaawansowanej ciąży przedstawiały zaświadczenie od lekarza lub położnej potwierdzające, że stan ich zdrowia pozwala na odbycie lotu.

Część przewoźników żąda dodatkowych informacji, np. o przewidywanym terminie porodu i o tym, czy ciąża przebiega bez powikłań. Niektóre linie lotnicze w ogóle nie wpuszczają na pokład kobiet od 34. lub 36. tygodnia ciąży. Każda z tych firm inaczej normuje tę kwestię w swoim regulaminie.

W liniach lotniczych LOT oczekująca dziecka pasażerka powinna mieć zaświadczenie lekarskie zezwalające na przelot od momentu, w którym ciąża staje się widoczna. Od 32. tygodnia pasażerka musi zabrać ze sobą dodatkowo specjalny formularz MEDIF wypełniony przez lekarza prowadzącego ciążę.

Kobieta w ciąży, która podejmuje decyzję o locie, musi brać pod uwagę przede wszystkim względy zdrowotne. Gdy lekarz potwierdzi, że podróż nie zagraża bezpieczeństwu ani jej, ani dziecka, może bez przeszkód skorzystać z tej najszybszej formy podróżowania.

Jednak aby wszystko przebiegało gładko, czyli bez stresu i niemiłych niespodzianek na lotnisku, najlepiej, by jeszcze przed podróżą przyszła matka skontaktowała się z przewoźnikiem i ustaliła, czy musi przedstawiać dodatkowe zaświadczenie od lekarza lub położnej.