Zanim wyjedziemy w podróż autem z przyczepą kempingową, sprawdźmy, czy pojazdy nie ważą razem więcej niż 3,5 tony. Inaczej zapłacimy mandat za brak odpowiedniego prawa jazdy.
Do jazdy camperem najczęściej wystarczy prawo jazdy kategorii B. Problem pojawia się, gdy jego dopuszczalna masa całkowita (DMC) przekracza 3,5 tony. Wtedy potrzebna jest kategoria C1 lub C.
W przypadku gdy na wakacje wybieramy się samochodem typu SUV lub terenowym (o DMC ok. 2,5 tony) z przyczepą o DMC np. 1,2 tony, również nie wystarczy nam kategoria B. Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) do prowadzenia samochodu i przyczepy o łącznej masie ponad 3,5 tony uprawnieni są posiadacze prawa jazdy kategorii B+E oraz B i C+E lub D+E.
Kierowcy muszą też pamiętać, że od 1 lipca za przejazd po drogach krajowych i autostradach samochodem z przyczepą o masie powyżej 3,5 tony trzeba płacić. Takie osoby, podobnie jak kierowcy samochodów ciężarowych, muszą zarejestrować się w systemie viaTOLL. Mają też obowiązek zainstalowania urządzenia pokładowego viaBOX, które komunikuje się z antenami umieszczonymi na bramownicach na trasach, na których pobierane są opłaty za przejazd.