Do jazdy camperem najczęściej wystarczy prawo jazdy kategorii B. Problem pojawia się, gdy jego dopuszczalna masa całkowita (DMC) przekracza 3,5 tony. Wtedy potrzebna jest kategoria C1 lub C.

W przypadku gdy na wakacje wybieramy się samochodem typu SUV lub terenowym (o DMC ok. 2,5 tony) z przyczepą o DMC np. 1,2 tony, również nie wystarczy nam kategoria B. Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) do prowadzenia samochodu i przyczepy o łącznej masie ponad 3,5 tony uprawnieni są posiadacze prawa jazdy kategorii B+E oraz B i C+E lub D+E.

Kierowcy muszą też pamiętać, że od 1 lipca za przejazd po drogach krajowych i autostradach samochodem z przyczepą o masie powyżej 3,5 tony trzeba płacić. Takie osoby, podobnie jak kierowcy samochodów ciężarowych, muszą zarejestrować się w systemie viaTOLL. Mają też obowiązek zainstalowania urządzenia pokładowego viaBOX, które komunikuje się z antenami umieszczonymi na bramownicach na trasach, na których pobierane są opłaty za przejazd.