Teraz założenia zostały przekształcone w projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Dziś rozpatrzy ją rząd. Projekt został jednak poważnie okrojony. Zabrakło na przykład redukcji obowiązków związanych z przekazywaniem informacji do GUS.
– Z dużej chmury mały deszcz. Na etapie konsultacji proponowano ok. 100 zmian, teraz mamy tylko 23. Do tego ranga zmian jest dużo mniejsza – ocenia Katarzyna Urbańska, radca prawny z PKPP Lewiatan.
Przypuszcza, że rząd uznał, iż im krótszy projekt, tym większe szanse na jego uchwalenie.
– Wiele zmian zostało usuniętych w toku uzgodnień z innymi resortami. I znowu wygrali urzędnicy – dodaje Katarzyna Urbańska.
Na razie prywatny biznes czeka likwidacja obowiązków publikacyjnych. Firmy, które składają sprawozdania finansowe do KRS, nie będą musiały ogłaszać ich także w Monitorze Polskim B. Dziś to dodatkowy wydatek, średnio ok. kilku tysięcy złotych (po 771 zł za stronę).
Pozostali nieobjęci przepisami o KRS, czyli np. spółki cywilne czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, sprawozdania finansowe będą publikować w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG).
Firmy zostaną odciążone także z niektórych obowiązków związanych z publikacją wpisów do KRS w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wyraźnie będzie przesądzone, w jakich przypadkach jest to konieczne. Obecnie sądy przyjęły niekorzystną interpretację i wymagają, aby każde ogłoszenie, które według przepisów procedury cywilnej powinno być zamieszczone w prasie, było jednocześnie publikowane w MSiG.
Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają kierunek zmian pod warunkiem dostępu do informacji z KRS w formie elektronicznej.
– W ramach UE trwa proces redukcji barier, więc to jest nasz obowiązek. Musimy o minimum 20 proc. zredukować obowiązki informacyjne – komentuje Katrzyna Urbańska.
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeDziękuje za wyjaśnienie :) o osobach fizycznych nie widziałem
Totalnie się mylisz. Może pora sie douczyć. Wystarczy siegnąć do przepisów a nie kompromitowac się na formum. Znam się na tym i jest tak.
"Pozostali nie objeci przepisami KRS" rzeczywiście także muszą dziś publikować sprawozdania w Monitorze Polskim B. Jeśli tego nie robią to muszą sie liczyć z sankcajmi.
Zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowsci badaniu przez biegłego rewidenta i ogłaszaniu w Monitorze Polskim B podlegają roczne sprawozdania finansowe m.in. banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych oraz pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
• średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
• suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
• przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
Cóż to sa te pozostałe jednostki? A no m.in. spółki: cywilne, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą . Te jednostki będą musiały poddać sprawozdanie za 2008 r. badaniu,
Zatem jesli firma prowadzio dzialalnosc gospodarczą np. jako osoba fizyczna i przekracza te limity o ktorych mowa w art. 64 ust. 1 pkt. 4 to jej sprawozdanie musi być badane przez bieglego i musi być publikowane w Monitorze Polskim B.
A po zmianach tak jak napisał autor ich sprawozdania trafią do Monitora Sądowego i iGospodarczego
Z twego co mi wiadomo to ci pozostali nie wpisani do KRS nie publikują swoich sprawozdań- ba nawet ich nie robią. Jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji w której Pan Kowalski pokazuje wszystkim ile zarobił. Jeżeli się mylę to proszę niech mi ktoś wyjaśni to zagadnienie. A jeżeli się nie mylę to może autor artykułu wysili się o sprostowanie.