Osoby, które planują wyjazd poza granice Unii, powinny sprawdzić ważność paszportów. Muszą też pamiętać, że do niektórych krajów potrzebne są wizy i wniosek o nie należy złożyć wcześniej. Podczas dłuższej nieobecności warto upoważnić kogoś do odbioru korespondencji. Czasem wycieczkę trzeba zgłosić w urzędzie miasta lub gminy

Czy akt małżeństwa potrzebny do paszportu

W styczniu tego roku wyszłam za mąż. Teraz muszę złożyć wniosek o nowy paszport. Gdzie mogę to zrobić i czy wśród dokumentów, które należy dołączyć do wniosku, powinien znaleźć się także akt małżeństwa?

Czy zgłosić wyjazd do Ameryki Południowej

Wyjeżdżam na dwa miesiące do Ameryki Południowej. Kolega powiedział, że muszę o tym powiadomić urząd miasta. W przeciwnym razie mogę zostać ukarany. Czy to prawda?

Czy na Białoruś potrzebna jest wiza

Zamierzam wyjechać na tydzień na Białoruś. Czy muszę mieć wizę?

Czy zielona karta jest konieczna na Ukrainie

Planuję wyjechać na Ukrainę. Niestety mój ubezpieczyciel nie dołączył do wykupionej polisy zielonej karty. Czy posiadanie jej jest w moim przypadku obowiązkowe?

Czy zapłacę więcej po zgubieniu paszportu

Podczas zeszłorocznych wakacji zgubiłam paszport. Zamierzam teraz wyrobić nowy. Czy to prawda, że będę musiała za niego zapłacić więcej z tego powodu, że utraciłam go z własnej winy?

Czy odpowiadam za ukradziony paszport

W zeszłym roku skradziono mi paszport. Czy grożą za to jakiekolwiek konsekwencje, jeśli okaże się, że złodziej go przerobi i będzie próbował przekroczyć za jego pomocą granicę Polski?

Czy mogę ustanowić pełnomocnika

W czasie gdy byłem za granicą, sąd grodzki zaocznie ukarał mnie grzywną w wysokości 100 zł za złe parkowanie. Po dwukrotnym awizowaniu listu z wyrokiem sąd uznał go za doręczony i nakazał wykonanie kary. Czy mogę w przyszłości uniknąć takich sytuacji i upoważnić kogoś do odbioru korespondencji?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Jak wyrobić paszport i załatwić formalności potrzebne w podróży
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania