Listonosz potwierdzi za adresata odbiór listu

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz21.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 25.06.2011, 15:41

Wezwania na rozprawy, inne pisma procesowe i dokumenty wysłane przesyłką poleconą przez sąd lub organ administracji listonosz będzie mógł zostawić w oddawczej skrzynce pocztowej adresata.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • niezniszczalny(2011-10-20 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    SJ nie więżę ,że listonosz rozrzucał listy przy twojej firmie Nic nie piszesz,czy masz skrzynkę i to odpowiednio dużą jak na firmę ,z tego co przeczytałem firma była jakiś czas zamknięta i nikogo nie było,listonosz nie ma prywatnej skrytki pocztowej,można ja założyć.Na pewno włożył by awizo jak by była skrzynka..To dla Ciebie mało ważne i pomijane ,lecz to chyba jeżeli dobrze wyczytałem jest przyczyną twoich kłopotów.W sadzie też trzeba udowodnić, że pan dał możliwość listonoszowi doręczania przesyłek zwykłych jak i poleconych instalując odpowiednią skrzynkę.Jak się mylę proszę mnie poprawić .

    Odpowiedz
  • ...(2011-09-17 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    to jest chore. Ja miałam wczoraj sytuacje że był u mnie listonsz, w związku z tym, iż mnie nie było ktoś podpisał za mnie potwierdzenie odbioru listu poleconego i wrzucił do skrzynki. List był z sądu. Nie wydawałam żadnej dyspozycji ani nie składałam pisemnej zgody. Naczelnik Urzędu Pocztowego powiedział mi że listonosz mógł tak zrobić... po godzinie dowiedziałam się że list odebrał sąsiad, który nie utrzymuje ze mną kontaktu i wrzucił list do skrzynki. Ja sobie nie życzę ażeby sąsiedzi odbierali moje listy z sądu... jakim prawem do teo doszło ? Sąd w tym momencie otrzymuje potwierdzenie że to ja odebrała i to właśnie ja będę za to odpowiadać a nie listonosz czy sąsiad. Następnym razem sąsiad zapomni wrzucić do skrzynki potem stwierdzi że już mi listu nie da bo zbyt długo trzymał w domu i co ??? Ja za to odpowiadam. Poczta twierdzi że nie naruszyła swoich praw CHORE

    Odpowiedz
  • rafty(2011-07-13 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    A co z taką sytuacją: wyjechałem na 10 dniowy urlop, w pierwszym dniu dzwoni telefon od listonosza z informacją o paczce do odbioru (telefon został wpisany przez nadawcę). Mówie, ze mnie nie ma i niech zostawi paczkę na poczcie. Nadawca podał mi numer przesyłki więc sprawdzam via internet (poczta polska śledzenie przesyłek) co się z nia dzieje. Pierwszy dzień info o wystawieniu awiza, po tygodniu informacja o wystawieniu powtórnego awiza. Myślę sobie: "Jest OK mam 14 dni na odbiór zdążę po powrocie". Wracam, zagladam do skrzynki a tam żadnego awiza - powinny być dwa !!! Gdyby nie telefon oraz informacja od nadawcy umozliwiajaca śledzenie przesyłki nie wiedziałbym o oczekujacej na odbiór paczce, która po 14 dniach wróciłaby do nadawcy.

    Odpowiedz
  • _autor(2011-06-28 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy urząd powinien mieć gońca, który będzie dostarczał przesyłki osobiście o każdej porze dnia, poranka i wieczora. Wystarczy, że dostanie taka kasę jak teraz płaci się poczcie a sam sie postara o dostarczenie przesyłki. Będzie to wymagało solidności pracy urzedników i nie wysyłanie pism "w ostatniej chwili", gdyż goniec powinien mieć co najmniej 7 dni na optymalizację kosztów doręczeń, czyli takie ustalanie dnia dostarczenia aby nie ponosić dużych kosztów pojedynczych doręczeń. Dotyczy to także przesyłek z innych urzędów na terenie tego urzędu, które będą mu dostarczone. We wszisch taką rolę mogą pełnić sołtysi. Warunek - nikt z gońców i innych osób doręczających nie może mieć jakichkolwiek kar lub innych upomnień nawet za nieetyczne zachowanie. A adresat, który uniemożliwia odebranie przesyłki powinien być wpierw ukarany np. 500zł a potem może wyjaśnieć i odzyskiwać te kwotę.

    Odpowiedz
  • olek(2011-06-27 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Nie upowaznialem żadnego listonosza do potwierdzania odbioru moich przesyłek - więc jest to bezprawne i mozna to zaskarzyć jako przestepstwo !!!

    Odpowiedz
  • Zez(2011-06-27 06:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co by tu jeszcze spieprzyć, żeby ludziom żyło się "lepiej"?

    Odpowiedz
  • Do Prawnik (13)(2011-06-26 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Przez pocztową służbę doręczeniową to sądy dostarczają pisma chyba w "Psich Wólkach" o 100 mieszkańcach. Następnym razem jak będziesz w sądzie zapytaj ludzi w Biurze Podawczym za ile kasy wysyłają listów tygodniowo, podziel to przez koszt listu ze zwrotką i pomyśl.

    Odpowiedz
  • Poszkodowany obywatel(2011-06-26 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Przegrałem sprawy przez obecne procedury. A sąd nie łaskawy żeby przywrócić termin. Zapadły wyroki bez mozliwości obrony. Nie odebrałeś pisma Wysokiego Sadu, to przegrałeś. Teraz, mam lepszy numer z ZUS. Wysłał do mnie pismo na zły, nieistniejący adres. Na kopercie listonosz dwkrotnie, potwierdził, że adresata nie zastał (mieszkam pod innym adresem, zupełnie na innej ulicy). ZUS po zwrocie pisma, uznał, że przesyłka została dostarczona prawidłowo. Nie chce słyszeć, ze to z ich winy przesyłka nie została dostarczona (błędny adres). Pytanie: kto poniósł konsekwencje, prawie 3tyś zł z tytułu odsetek i kosztów. ZUS się wypiął, poczta zrobiła swoje, obywatel zapłacił za nie swoje winy. System dostarczania pism urzędowych w RP jest chory. Długo mozna o tym pisać, ale kogo to obchodzi !!!

    Odpowiedz
  • bertil(2011-06-26 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    ABSURD!!!.kto wymyśla takie bzdety,czy naprawdę niema w Kraju innych problemów?

    Odpowiedz
  • fifi(2011-06-25 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba być idiotą, żeby takie uprawnienia dać operatorowi. Nigdy się na to nie zgodzę aby ktoś obcy za mnie kwitował przesyłki polecone, bo wielokrotnie z mojej skrzynki pocztowej wyjmowałem zarówno listy jak i awiza przeznaczone dla innego adresat. Mało tego, zdarza się to nawet w skrytce pocztowej, którą posiadam w placówce pocztowej. A więc ? wybór należy do Ciebie...

    Odpowiedz
  • anioł(2011-06-25 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Listonosz potwierdzi - a poczta zaplaci zalegle rachunlki .
    Ale jaja !!!
    CZy to nie dziki kraj - jak mawial jeden z kolesiów !!!

    Odpowiedz
  • podatnik(2011-06-25 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    co jeszcze są w stanie wymyśleć ci bardzo prości umysłowo ludzie:-(
    Dawniej w w wojsku nazywało się ich ckm. czyli ciężko kapująca mózgownica.

    Odpowiedz
  • inny aspekt - wqrzony(2011-06-24 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    z tych durnych skrzynek "unijnych" tak łatwo wykraść sąsiadowi pisma...

    Odpowiedz
  • wieśniak(2011-06-22 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    u mnie na wsi poczta jest czynna od 10,30 - pracuję od 8 do 13,00 - koncze pracę o 18 - w soboty nieczynne - :) i co w takiej kwestii ?

    Odpowiedz
  • za(2011-06-22 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem zainteresowany taką opcją mimo związanego z nią ryzyka. Dziś jeśli np. w sprawie rodzinnej jak rozwód nie możesz wskazać innego adresu a tylko jedna strona pracuje, natomiast druga nie, to awizo, który listonosz przyniesie ta druga wyrzuci np,. do kosza (wszak są w konflikcie). I nie ma jak się przed tym człowiek obronić, bo na skrytkę pocztową nie chcą awiza dostarczać. Ja byłem w takiej sytuacji i oczywiście poniosłem konsekwencje (zapomnij o jakimś przywróceniu terminu). Problem jest tylko z terminami uznania przesyłki za dostarczoną. Nie sposób przecież codziennie biegać na pocztę. Ja odwiedzam swoją skrytkę raz w tygodniu. Są jednak problemy np. z wakacyjnymi wyjazdami, które zwykle trwają 14 dni. I z moich doświadczeń wynika, że taki termin byłby optymalny, wszak konsekwencje są nieobliczalne.

    Odpowiedz
  • AMG(2011-06-21 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    Żaden listonosz nie podpisze się za kogoś na takiej przesyłce. Po co mu nie jego problemy na głowie. Mnóstwo ludzi kombinuje i unika tych listów aby przeciągać sprawy lub wymigać się od odpowiedzialności. Bzdurny przepis i dla listonosza "zbędny balast".

    Odpowiedz
  • zenek(2011-06-21 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    ...a gdzie jest zapisane,że Obywatel ma przymusowo czekać na listonosza
    w domu?.Może jeszcze założyć na poczcie płatne skrzynki w których będzie korespondencja a moment otwarcia owych skrzynek będzie datą wiążącą dla pism administracyjnych i prawnych ,a kluczyki wszyscy będziemy nosić na szyjach. Dziękuję .To jakaś paranoja.

    Odpowiedz
  • guzik(2011-06-21 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    W ogóle zbędna fatyga i zbędny kłopot. Adresat POwinien POnosić wszystkie konsekwencje już za to, że nie domyślił się samego faktu zamiaru wysłania urzędowego pisma przez dowolny urząd.
    P.S.
    Dać listonoszom prawo do kwitowania odbioru emerytury i przekazów pieniężnych

    Odpowiedz
  • A JA JAKO OBYWATEL SOBIE TEGO NIE ŻYCZĘ...(2011-06-21 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    ...BO JAK BĘDĄ TAK "CELNIE" TRAFIAĆ DO SKRZYNEK JAK LISTONOSZE POCZTY POLSKIEJ,TO JA DZIĘKUJĘ BARDZO!!! UCZCIWY SĄSIAD ODDAJE, NIEUCZCIWY NIE ODDAJE, POCZYTA SOBIE I WYRZUCA! NIEKTÓRZY DORĘCZYCIELE TO PO PROSTU...MATOŁY!!! NIEODPOWIEDZIALNE MATOŁY!!!

    Odpowiedz
  • Prawnik(2011-06-21 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze już teraz można zostawić w skrzynce list polecony, o ile odbiorca zostawił taką dyspozycję na poczcie.
    Po drugie nie ma możliwości aby listonosz w ten sposób doręczył przesyłkę ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (tzw żółte kartki). Nie można złożyć takiej dyspozycji.
    Po trzecie sądy z reguły dostarczają pisma przez własne służby doręczeniowe (woźny sądowy) a nie przez pocztę.
    Po czwartek jeżeli sąd nawet korzysta z usług poczty to nie ma takiej możliwości, aby wydał orzeczenie jeżeli nie otrzymał zwrotnego potwierdzenia dostarczenia dokumentów. Dlaczego? ponieważ takie postępowanie możnaby podważyć na podstawie obowiązujących przepisów i cała sprawa wróciłaby jak bumerang, to są dodatkowe koszty. Dodam, że identyczne przepisy obowiązują w postępowaniu administracyjnym.
    Po piąte. Zmienić to trzeba prawo pocztowe, tak aby pisma takie mogły dostarczać również inne podmioty a nie poczta polska lub organy wymienione w ustawie.

    Odpowiedz