Minister sprawiedliwości udzielał bezpłatnych porad prawnych

04.06.2011, 13:23; Aktualizacja: 04.06.2011, 20:40

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w ramach Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich udzielał w sobotę porad prawnych w Centrum Handlowym "Ptak" w Rzgowie k. Łodzi. Minister podkreślił, że w Polsce mamy do czynienia z wykluczeniem prawnym obywateli.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

 • stefafrej(2011-08-10 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  W ubiegłym roku zmarł pan Janusz Podbielski.Wykończył go polski wymiar nie-sprawiedliwości.Prawo cywilne jest z 1964r,a nowelizacje są znane tylko garstce prawników.Za sędziowskim stołem zasiadają ludzie z okresu komunizmu.Tak samo rzecz się ma z adwokatami.Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem jest skuteczna w 0,5 %.Dlaczego?Jest to sposób ma skuteczne wyeliminowanie odszkodowania od skarbu państwa.Kiedy zwróciłam się do znanego w Krakowie prawnika z doktoratem,prawnika,który ma udzielać porady ,usłyszałam:"To wy chcecie odszkodowania od skarbu państwa?"A od kogo można się domagać odszkodowania za 3 słownie trzy nie zgodne z prawem orzeczenia?Czy konstytucja naprawdę chroni prawa człowieka?Czy ochrona dziedziczenia przez państwo polskie to atrapa?

  Odpowiedz
 • .(2011-06-09 20:09) Zgłoś naruszenie 00

  Będzie a nie "bezie" :)

  Odpowiedz
 • A(2011-06-09 19:56) Zgłoś naruszenie 00

  Stowarzyszenie Doradców Prawnych otwiera kolejne biura darmowych porad prawnych ... I nie są to porady udzielane 1 dzień w roku :)
  Wejdź na stronę SDP i poprzyj projekt ustawy liberalizującej rynek usług prawniczych. Niech choć trochę bezie nam bliżej do Europy.

  Odpowiedz
 • jakub(2011-06-07 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Do plosiak
  Ty w ogóle człowieku jesteś ideałem. Proponuje obwołać cię świętym. Niestety poza tobą - ideałem w każdym calu, wzorcem palestry, słońcem mecenasów - świat zwykłych ludzi jest daleki od ideału. Światem zwykłych ludzi rządzą pieniądze i chęć zysku. Adwokaci i radcowie (z wyjątkiem ciebie) najwięcej korzystają na wplątaniu klienta w proces. Gdyby tak nie było, nie bronili by z taką zażartością pełnomocnictwa procesowego. Posunęli się nawet do tego, że wołali o pomoc do adwokatów z tych krajów, gdzie prawa człowieka są powiedzmy "w głębokim poszanowaniu", albo do tych, w których nawet adwokaci nie napomkną o ograniczeniu obywatelskiego prawa wyboru, bo by ich zdelegalizowali.

  Proces to ciężkie pieniądze za lekką pracę. Negocjacje to ciężka praca za małe pieniądze. W pierwszym możesz nawet nie znając sprawy odsiedzieć sobie ławeczce, bąknąć coś na koniec i skasować klienta. Więc jest to opłacalne.
  Konflikt przynosi zyski mecenasom - jest to prawda tak oczywista, że jest wręcz komunałem.

  Wolny rynek zaś nie polega na tym, że możesz wybrać jedynie kogoś z określonej prywatnej oranizacji albo za karę zostajesz pozostawiony sam sobie.
  Adwokaci i radcowie w większości nie moga pojąć idei wolnego rynku. Ale co się dziwić, skoro akurat oni mają dalej gospodarczy komunizm - każdemu (mecenasowi) wedle potrzeb ...

  Odpowiedz
 • Korporacyjna gadanina(2011-06-06 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  Typowo korporacyjna gadanina:
  W "pewnych działalnościach" muszą istnieć "jakieś" wymogi.

  ...przy czym nikt nie potrafi rozwinąć tych magicznych stwierdzeń, inaczej jak:
  "pewne działalności" = działalność prawnicza,
  "jakieś wymogi" = członkostwo w jednej z dwóch wspaniałych korporacji zawodowych.

  Tymczasem nie ma żadnej działalności gdzie klienci SAMI (na własny koszt i odpowiedzialność) nie mogliby decydować o własnych usługodawcach, nie ma żadnych przesłanek do ustalania jakieś odgórnych "wymogów".

  Co do leczenia się u księgowego to w Polsce jest to możliwe! Wystarczy, że księgowy będzie leczył jako "uzdrowiciel", "bioenergoterapeuta" albo "filipiński chirurg". Jeśli ktoś za swoje pieniądze i na swoją odpowiedzialność chce się leczyć u księgowego - jego wolna wola.
  Co do projektowania domu przez dekarza to np. w Holandii jest to możliwe! Tam nie ma przymusu korzystania z projektantów zrzeszonych w korporacji architektonicznej. Jeśli ktoś za swoje pieniądze i na swoją odpowiedzialność chce powierzyć projekt domu dekarzowi - jego wolna wola.
  Co do reprezentacji procesowej przez nie-prawnika to np. w Danii jest to możliwe! Tam nie ma przymusu korzystania z pełnomocników zrzeszonych w korporacji adwokackiej. Jeśli ktoś za swoje pieniądze i na swoją odpowiedzialność chce powierzyć prowadzenie własnej sprawy sądowej nie-prawnikowi - jego wolna wola.

  No i jakoś zarówno Polski rynek "uzdrowicieli" (z którego korzysta regularnie 2 mln polkaów), jak i Holenderski rynek projektantów, jak też Duński rynek prawników - DZIAŁAJĄ !!! A nawet więcej - to właśnie kraje Skandynawskie, gdzie jest zupełnie wolny rynek prawniczy - mają najlepiej oceniany na świecie wymiar sprawiedliwości (bez żadnych "katastrof" które niektórzy, co ambitniejsi, przepowiadają).


  Zrozumcie, że działalność prawnicza nie jest kompletnie niczym nadzwyczajnym !!!

  Z waszą "wspaniałą" argumentacją można nawet uzasadnić nawet... monopol korporacji sprzątaczek (gdzie przecież stosuje się żrące i bardzo szkodliwe dla zdrowia detergenty - co trzeba robić umiejętnie, gdzie przecież jest możliwość dokonania kradzieży - a więc konieczne są wymogi w zakresie niekaralności, gdzie przecież jest potencjalna możliwość zapoznania się z tajemnicami zapisanymi w odkurzanych dokumentach - a więc regulacje dotyczące tajemnicy zawodowej itd. itp.).

  Odpowiedz
 • plosiak(2011-06-06 20:07) Zgłoś naruszenie 00

  39 - patrzysz krótkowzrocznie ze swojej perspektywy. Ja odradzam spory klientom, jeśli jest dla nich korzystnie dogadać się. A to, że mało który klient jest gotowy choć trochę odpuścić, to już nie do mnie pretensje.

  Nie zgadzam się też, że nie mamy wolnego rynku, jeśli chodzi o usługi prawnicze. Każdy ma prawo wyboru pełnomocnika, spośród grona osób spełniających pewne kryteria. Podobnie nie można leczyć się u kowala, czy zlecić zaprojektowanie domu dekarzowi. Wbrew dominującym tu populistycznym głosom, wiele dziedzin jest regulowanych. Chcesz piec bułki - musisz spełnić kryteria sanepidu i innych inspekcji. Chcesz sprzedawać mięso - musisz spełniać określone kryteria. Nie możesz leczyć będąc księgowym, choćby chętnych były setki. Tak to funkcjonuje w zdecydowanej większości krajów.

  Odpowiedz
 • ekonomicus(2011-06-06 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  Do Mk123

  No właśnie. Z jednej strony nabuzowani klienci, a z drugiej korporant, który największy zysk będzie miał, jak tych klientów dodatkowo nakręci.

  Jaki ma interes adwokat czy radca w polubownym załatwieniu sprawy? Jeżeli nie dojdzie do procesu to skończy się na poradzie, ewentualnie na paru pismach do strony przeciwnej. Jeżeli korporant podkręci atmosferę, roztaczając perspektywę miażdżącej wygranej, to otwiera się perspektywa dużej kasy i niewielkiego wysiłku. Mój znajomy za jednorazowy występ pana korporanta miał zapłacić 3000, dodatkow w banalnej sprawie. Sprawę można było rozwiązać jednym pismem do właściwego urzędu.

  Odpowiedz
 • do MK123(2011-06-06 00:09) Zgłoś naruszenie 00

  Drogi MK123...

  Najpierw moze rynek krajowy:
  Samozwanczo przewidujesz katastrofe... A wiec powiedz dlaczego takiej katastrofy nie ma na 99,9% wolnych rynkow w Polsce ???
  Dlaczego ludzie nie ida na "super tanie" porady psychoeraputow (to jest zueplnie wolny rynek od 22 lat !) i nie mamy jakiejs gigantycznej liczby pacjentow "zakladow zamknietych" ???
  Dlaczego ludzie nie ida na "super tanie" naprawy samochodow tylko wola dac auto do sprawdzonego (ale nieraz drozszego) mechanika a jesli takiego nie maja to jada do Autoryzowanej Stacji Obslugi (ASO) dla danej marki ???
  WBREW TEMU CO USILNIE TWIERDZISZ - DOROSLI POLACY TO NIE IDIOCI I O SWOJ PRYWATNY INTERES PORTAFIA NALEZYCIE ZADBAC (WYSTRCZY DAC IM SZANSE).

  Dalej zagranica:
  Dlaczego (pomimo najlepiej dofinansowanego wymaru sprawiedlwosci w calej Unii - w przeliczeniu na obywatela) we wszelkich rankingach miedzynarodowych, nasz wymiar sprawiedliwosci jest na miejscach... od 70 do 120 ???
  Dlaczego w tych rankingach w zakresie szybkosci dzialania wymiaru sprawiedliwosci, jego dostepnosci i swiadomosci prawnej obywateli przoduja Kraje Skandynaskie gdzie uslugi prawne sa ZUPELNIE wolnorynkowe (z zastepstem procesowym we wszystkich rodzajach spraw i we wszystkich sadach - rowniez dla maturzystow) ???

  Policjanci i Maklerzy:
  Policjanci - to sa urzednicy panstwowi, a nie "prywatni uslugodawcy" dzialajacy na koszt i odpowiedzialnos osob prywatnch - wiec nie mieszajmy tematu.
  Maklerzy - doskonaly przyklad !!! - Jak sie okazuje jestesmy jednym z ostatnich krajow Unii gdzie istnieje cos takiego jak "licencja maklera" !!! Juz od okolo 2 lat Komisja Nadzoru Finansowego (ustami szefa odpowiedniego departamentu) sugeruje zniesienie tego wymogu i poddanie dzialalnosci maklerskiej regulom wolnego rynku, bo jestesmy malo konkurencyjnym "skansenem europy" w tym aspekcie (jak narazie bez odzewu ze strony PO). Dlaczego w tej kwestii nie bylo "katastrofy" w zadnym kraju Unii ktory te dzialalnosc uwolnil, a tez nikt nie przewiduje "katastrofy" w Polsce ???

  ps.
  Tak w ostatecznym rozrachunku zadecyduja poslowie - ale tu na forum, ty chcesz usilnie zadecydowac za 38 milionow polakow, wmawiajac nam, ze "nie lezy w naszym interesie" korzystanie z pelnomocnikow - maturzystow... A SKAD TY WIESZ CO LEZY W INTERESIE MOIM I KAZDEGO Z 38 MILIONOW POLAKOW ??? NIECH KAZDY DBA SOBIE O SWOJ INTERES I ZA WLASNE PIENIADZE, DO WLANSEJ SPRAWY I NA WLASNA ODPOWIEDZIALNOSC WYBIERZE SOBIE TAKIEGO PELNOMOCNIKA JAKIEGO UWAZA DLA SIEBIE DO DANEJ SPRAWY ZA NAJLEPSZEGO (czy to maturzyste, czy to magistra, czy to mecenasa, czy to profesora prawa). TOBIE NIC DO TEGO !!!

  Odpowiedz
 • Mk123(2011-06-05 22:46) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystko ładnie i pięknie, ale nie zawsze tak działa. Przy naszym wymiarze sprawiedliwości i naszej mentalności społecznej jeszcze bardziej pogorszyłoby to sądowniczą sraczkę, a efekty dla sporej części społeczeństwa byłyby opłakane. Już teraz mamy zalew źle napisanych umów i sprawy przeciągające się w nieskończoność, a po udostępnieniu ludziom bez żadnych kompetencji możliwości świadczenia usług prawniczych spowodujemy katastrofę.

  W zasadzie to na dłuższą metę skorzystaliby z tego przede wszystkim prawnicy w korporacjach, bo po pierwszej fali, która nabrałaby się na "szybkie", "tanie" i "fachowe" porady dyletantów i po pierwszym płaczu tych ludzi, którzy oparliby ważne decyzje na tych poradach (bo za 37% standardowej ceny, a więc jak tu się nie skusić?!), nastąpiłby odpływ do sprawdzonych kancelarii, które przewidując to, podniosłyby dodatkowo ceny o 20%. Tak jak nie każdy może być policjantem czy maklerem, tak nie każdy może być prawnikiem. Dyletantom mówię nie, co nie zmienia tego, że dla ludzi, którzy ukończyli prawo (co nie jest łatwe), powinno się rynek otworzyć.

  Ach, i to nie ja za kogoś "decyduję", bo te zmiany nie zależałyby ode mnie, tylko od ustawodawcy, który powinien przede wszystkim kierować się interesem społeczeństwa. W interesie społeczeństwa jest uelastycznienie rynku, ale nie otwarcie go dla maturzystów.

  Odpowiedz
 • interes społeczny(2011-06-05 22:39) Zgłoś naruszenie 00

  Do MK123
  Adwokaci i radcy największą kasę czerpią z procesów. Dlatego z taką zajadłością bronią tego monopolu. Nie mają więc żadnego ekonomicznego bodźca, do zachęcania klientów do polubownego rozwiązania sporu.

  W dodatku adwokaci i radcy w większości nie są prawnikami specjalistami - tylko są prawnikami ogólnymi, więc proces jest dla nich prostszym rozwiązaniem niż uczenie się nieraz skomplikowanych dziedzin prawa, których w przeciągu kilku tygodni nie da się opanować na przyzwoitym poziomie.

  Odpowiedz
 • do MK123(2011-06-05 21:35) Zgłoś naruszenie 00

  MK123 ale wyjasnij dlaczego ty chcesz za kogos decydowac ???

  Jesli dorosla i posiadajaca pelnie praw publicznych "Krysia" chce, we wlasnej sprawie, za wlasne pieniadze, na wlasna odpowiedzialnosc, ustanowic swoim pelnomocnikiem "Henia - maturzyste" (ktoremu ufa) - to dlaczego chces jej tego zabraniac ???
  "Krysia" chce skorzystac z uslugi pelnomocnictwa procesowego "Henia - maturzysty", "Henio - maturzysta" chce sie podjac reprezentowania "Krysi". Zawarli umowe. Oboje sa dorosi i posiadajacy pelnie praw publiczncznych (a wiec zdolni do dysponowalnia wlasnym dobrem). Czego chciec wiecej ?
  Czy ktos Ci kaze przymusowo korzystac z uslug tego "Henia - maturzysty" - NIE. Ty mozesz sobie nadal korzystac z uslug tych uslugodawcow ktorym ty ufasz: np. adwokatow, absolwentow aplikacji. Dlaczego ty chcesz usilnie decydowac o wyborze innych? Czyzbys uznawal ze wiesz lepiej od "Krysi" do jest dla niej dobre? Niestety zapewniam Cie ze tak nie jest! To "Krysia" wie najlepiej co jest dla niej najlepsze w danej chwili i nalezy ufac ze dokonala najlepszego wyboru. A ty sie martw o siebie a nie o "Krysie" - bo tak jak ona nie wtraca sie w twoje wolne wybory na setkach zupenie wolnych rynkow kazdego dnia, tak tez ty nie masz prawa wtracac sie w jej wolny wybor - bo tobie nic do tego !!!

  Odpowiedz
 • Mk123(2011-06-05 20:57) Zgłoś naruszenie 00

  "Niestety ani adwokaci ani radcy nie dają takiej możliwości. Dla nich kasa leży w procesie, dlatego tak bronią pazurami monopolu na pełnomocnictwo procesowe.
  Tylko, że to działanie godzi w interes społeczny." - NONSENS! Proces jest często wyniszczający dla obu stron, zaś skłóceni ze sobą często nie potrafią negocjować, bo dominują emocje, a jeszcze częściej nie mają wiedzy prawnej. Negocjacje z pomocą prawników mogą być korzystne dla stron (wszystko trwa znacznie krócej i nie ma procesów ciągnących się przez lata), a także intratne dla prawników.

  Całkowicie się zgadzam z tym, że Polacy zbyt często chodzą do sądów, a za mało stawiają na negocjacje i zbyt rzadko idą na ugodę z drugą stroną - to efekt niskiej kultury prawnej społeczeństwa. Zmiany nie nadejdą w rok, niestety.

  Jeżeli zaś chodzi o przywileje korporacyjne, to powtarzam, że magistrów prawa bez aplikacji należy jak najbardziej do niej dopuścić. "Maturzystów", "pseudo-ekspertów", "Henia z Krysią" - NIE.

  Odpowiedz
 • kok(2011-06-05 20:40) Zgłoś naruszenie 00

  Mozę udzielać porad jako magister prawa ? Bo takie chyba ma wykształcenie.

  Odpowiedz
 • cann(2011-06-05 20:16) Zgłoś naruszenie 00

  To, że sprawy sądowe są najbardziej opłacalną częścią usługi prawniczych to prawdziwa państwowa patologia. To jest działanie przeciwko interesowi społecznemu. W interesie społeczeństwa leży rozwiązywanie spraw w miare możliwości bez konfliktu. Niestety ani adwokaci ani radcy nie dają takiej możliwości. Dla nich kasa leży w procesie, dlatego tak bronią pazurami monopolu na pełnomocnictwo procesowe.
  Tylko, że to działanie godzi w interes społeczny.

  Jedynym rozwiązaniem jest zmiejszenie opłacalności procesowania się poprzez zmniejszenie zysków płynących z procesu. To można zrobić uwalniając rynek czy też zaprzestając ubezwłasnowolniania Polaków.

  Każdy dorosły, jeżeli ma prawo wybierać władzę, to chyba jest zdolny do wyboru własnego pełnomocnika. Jeżeli przyjmiemy, że jest niezdolny do wyboru, to władza rządząca tym krajem jest nielegalna, bo została wybrana przez osoby niezdolne do oceny rzeczywistości i świadomego wyboru.

  Odpowiedz
 • do plosiaka(2011-06-05 20:15) Zgłoś naruszenie 00

  Te "2%" reprezentacji wynika z rocznika statystycznego.
  Gdzie napisalem ze chodzi mi o "typowe sprawy procesowe" ???
  Blednie sporzadzony wniosek o wpis wlasnosci do Ksiegi Wieczystej (osobiscie przez strone ktora robi to pierwszy raz w zyciu) rowniez zajmuje Sedziow i powoduje niepotrzebne zatory. Juz lepiej zeby ten wniosek za strone zlozyl student prawa albo nawet jakis maturzysta - ktory moze sie w tej prostej czynnosci wyspecjalizowac.

  Odpowiedz
 • plosiak(2011-06-05 19:43) Zgłoś naruszenie 00

  Bzdura. Nie jest prawdą, że 2% ma pełnomocnika - idź do dowolnego sądu i sprawdź na wokandzie. Mi się bardzo rzadko zdarza, żeby druga strona nie miała pełnomocnika. Po prostu korzystasz z jakichś zakłamanych danych albo nie odróżniasz sprawy o wpis prawa własności do księgi wieczystej od typowej sprawy "procesowej".

  Odpowiedz
 • w obronie mechanikow(2011-06-05 19:03) Zgłoś naruszenie 00

  W imieniu mechanikow PROTESTUJE przeciwko nazywaniu mechanikow samochodowych naciagaczami, a juz szczegolnie przez adwokatow !!!
  Najpierw sobie wpiszcie w google:
  "'Mechanik mnie oszukal" = okolo 43.000 wynikow,
  "Adwokat mnie oszukal" = okolo 44. 000 wynikow !!! (i to bez porownywania ilosci mechanikow i ilosci swiadczonych przez mechanikow rutynowych uslug !!!).

  Co do pism prosesowych typu "Kryska mowi, ze Jozek...cos tam..." to przypominam, ze dzis zaledwie 2% stron ma pelnomocnika - i to Ci wystepujacy sami, nie majac pojecia o polskim prawie, zalewaja Sady tego typu, zbednymi pismami.
  Umozliwienie tym osobom skorzystnie z tanich uslug procesowych nawet "samoukow prawa" albo "studentow prawa" - moze tylko POPRAWIC obraz OBECNIE NIEWYDOLNEGO wymiaru sprawiedliwosci (w sytuacji korporacyjnych monopoli) i to pomimo najwyzszych wydatkow budzetu panstwa na ten cel w przeliczeniu na obywatela w calej Unii Europejskiej) !!!

  Odpowiedz
 • Mk123(2011-06-05 17:52) Zgłoś naruszenie 00

  O ile dopuszczenie ludzi z wykształceniem prawniczym, ale bez aplikacji ma sens, to aż boję się pomyśleć, jakie byłyby efekty, gdyby pseudo-eksperci pt. "pełnomocnicy bez wykształcenia prawniczego" zalali rynek. Nawałnica dyletantów to ostatnie, czego nam potrzeba, a ludzie, którzy tego chcą, sami nie wiedzą chyba, o co proszą. Za mało jest spraw w rodzaju "Krzysio napisał, Maryśka podpisała, a Zbyszek przyklepał"? Sądy są za mało przepełnione? No to teraz dorzućmy do tego masę pseudo-porad samozwańczych "prawników" i voila - syf 2x większy.

  Prawo jest skomplikowaną materią. Często problemy mają z nim nawet sami prawnicy, a świadomość prawna zdecydowanej większości społeczeństwa jest nikła.

  Ukrócenie przywilejów korporacyjnych - jak najbardziej, ale NIE dla dyletantów.

  Bawią mnie te porównania z mechanikami. Nie wiem jakie Wy macie z nimi doświadczenia, ale wg mnie jeżeli ktoś nie ma kumpla w tej branży, to zostanie po prostu wycyckany - skala naciągactwa jest tutaj porażająca. Koszą jak chcą, a sposób, w jaki niemała część z nich wykonuje swoją robotę to czysta prowizorka, tak, by za kilka miesięcy trzeba było znowu skorzystać z usług mechanika. Typowe wytłumaczenie to: "Panie, no bo teraz to wszystko się szybciej psuje i takie niesolidne jest".

  Opis się podoba?

  Naprawdę odradzam dramatyzowanie, zwłaszcza gdy ogranicza się je tylko do jednej grupy społecznej, jakby tzw. reszta była całkowicie uczciwa.

  Odpowiedz
 • plosiak(2011-06-05 17:40) Zgłoś naruszenie 00

  17 - to i tak miałeś niezły wynik. Uczestniczyłem w pierwszej odsłonie tej farsy - na 30 osób 2, może 3 zasługiwały na pomoc nieodpłatną. Pierwsi ludzie byli już przed 9 rano, fajną furą i jeszcze mieli pretensje, że nie wcześniej, bo oni jadą na duże zakupy i potem jakaś impreza. Sporo osób było ze sprawami majątkowymi, których ewidentnie było stać na prawnika. Mówimy o kwocie ok. 100 zł za poradę. W moim okręgu każda akcja spotyka się z coraz mniejszym zaangażowaniem adwokatów, więc pewnie nawiedzają ich podobni "wyłudzacze".

  Sam świadczę także darmową pomoc, podobnie jak wielu moich kolegów. I nie potrzebuję odgórnego zalecenia. Tego typu akcje prowadzą jedynie do tego, że grupa ludzi czeka z problemem na darmową sobotę, choć stać ich na pomoc odpłatną.

  Odpowiedz
 • Czas na wolny rynek !!!(2011-06-05 16:43) Zgłoś naruszenie 00

  do IP 81.219.163.* (wpisy 23-25):

  Widzę, że członkom korporacji przydałoby się szkolenie z podstaw ekonomii rynkowej na poziomie gimnazjum.

  W więc po kolei:

  1) Przykład "biednej babci" która powierzyła pieniądze osobie podającej się za adwokata jest zupełnie chybiony.
  Jeśli ktoś jest tak łatwowierny i nieroztropny w dysponowaniu swoimi pieniędzmi to jest taka instytucja prawna jak "UBEZWŁASNOWOLNIENIE".
  To, że jakaś "biedna babcia" przekazała pieniądze nieznajomemu podającemu się za prawnika nikogo nie upoważnia aby ubezwłasnowolnić w zakresie wyboru prawnika 38 mln polaków!!!
  Dopóki ktoś nie został przez Sąd ubezwłasnowolniony, uważa się, że potrafi się poruszać po wolnym rynku i dokonywać rozsądnych wyborów. Jeśli ktoś taki nie jest - należy jak najszybciej złożyć wniosek o jego ubezwłasnowolnienie.

  2) "równe standardy" są ZAPRZECZENIEM WOLNEGO RYNKU.
  Właśnie o to chodzi, aby nie było tych "równych standardów" w zakresie usług prawniczych.
  Chodzi o to aby każdy (na własny koszt i własną odpowiedzialność) mógł sobie wybrać pełnomocnika (obrońcę) jakiego tylko chce:
  - bez wykształcenia prawniczego / po 5 latach wykształcenia prawniczego / po 8 latach wykształcenia prawniczego / po 10 latach wykształcenia prawniczego.
  - karanego / niekaranego,
  - nieubezpieczonego / ubezpieczonego do kwoty 1.000 Euro / ubezpieczonego do kwoty 50.000 Euro / Ubezpieczonego do kwoty 1.000.000 Euro,
  - podpisującego się pod pismami / przygotowującego jedynie "projekty pism" do podpisu dla klienta,
  itd. itp

  KAŻDY KLIENT JEST INNY, A NAWET KAŻDA SPRAWA JEST INNA! To każdy klient sam ma wiedzieć jakie "standardy" powinien spełniać jego pełnomocnik któremu zamierza powierzyć daną sprawę, a nie państwo powinno narzucać obywatelom jakieś wydumane "równe standardy" (8 lat wykształcenia, niekaralność, ubezpieczenie na 50.000 Euro - dlaczego akurat dokładnie takie... nie wiadomo)

  Dla przykładu:
  Ja osobiście uważam, że mój osobisty pełnomocnik powinien być NIEUBEZPIECZONY. Mam taki osobisty pogląd, że osoba która odpowiada swoim prywatnym majątkiem (bo nie ma polisy ubezpieczeniowej) się bardziej stara w swojej działalności.
  To jest mój prywatny pogląd - i nic wam do tego.
  No ale ja, dzięki korporacjom prawniczym, jestem ubezwłasnowolniony i muszę korzystać z adwokatów o "równym standardzie" to jest ubezpieczonych na kwotę 50.000 Euro - choć wcale tego nie chcę, bo moim zdaniem nie leży to zupełnie w moim interesie !!!
  Dlaczego więc tak usilnie chcecie mi zabronić korzystania z pełnomocników nieubezpieczonych ??? Czy ja komukolwiek chcę czegoś zabraniać (w tym korzystania nadal z adwokatów ubezpieczonych na 50.000 Euro) - NIE. Więc odczepcie się ode mnie ze swoimi "równymi standardami" które są ZAPRZECZENIEM WOLNEGO I RÓŻNORODNEGO RYNKU.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane