Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski chciałby, aby od roku szkolnego 2012/2013 wprowadzić w szkołach ponadgimnazjalnych lekcje praktycznej nauki prawa.

W poniedziałek w Łodzi szef resortu poprowadził takie zajęcia z uczniami liceum ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego.

Tuż przed rozpoczęciem lekcji Kwiatkowski - w rozmowie z mediami - przypomniał, że pilotażowy program praktycznej nauki prawa w łódzkich szkołach średnich odniósł sukces, a uczniowie ocenili lekcje jako potrzebne i ciekawe. On sam uważa, że te zajęcia stanowią sposób na walkę z wykluczeniem prawnym Polaków i liczy, że praktyczną naukę prawa uda się wprowadzić do szkół już w roku szkolnym 2012/2013.

Przypomniał, że już w maju ministerstwo sprawiedliwości i samorząd radców prawnych, we współpracy z którymi prowadzone są lekcje, zwrócili się w tej sprawie do minister edukacji narodowej. "Mam nadzieję, że minister edukacji narodowej pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, żeby w przyszłości takie zajęcia były obowiązkowe w szkołach średnich. Marzy mi się, aby takie lekcje rozpocząć we wrześniu 2012 roku" - powiedział Kwiatkowski.

Reklama

Swoje poniedziałkowe spotkanie z uczniami liceum ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego minister rozpoczął od przypomnienia, że właśnie wchodzą w życie kary za uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia, czyli tzw. stalking.

Kwiatkowski zaznaczył, że nowelizacja przepisów poprzedzona została badaniami i analizą, które przeprowadził Instytut Ekspertyz Sądowych. "Wyniki pokazały, że stalking, czyli uporczywe nękanie, jest w Polsce bardzo powszechne. Co dziesiąty badany przyznał, że był jego ofiarą" - powiedział minister. Dlatego - jak wyjaśnił - jego resort zdecydował się na opracowanie nowych przepisów.

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że za uporczywe nękanie będzie można ukarać m.in. osobę, która wzbudzi u ofiary poczucie zagrożenia lub naruszy jej prywatność. "Może za to grozić kara do trzech lat więzienia" - podkreślił. Zaznaczył jednak, że jeśli nękanie doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, to sprawca będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Pilotażowe zajęcia z prawa wprowadzono w Łodzi w roku szkolnym 2010/2011. Organizowane są w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych. Zajęcia nie są obowiązkowe.