Takie kary przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Zmiany te są przygotowywane pod kątem nowelizacji przepisów ruchu drogowego, które zaczęły obowiązywać w sobotę.

Zgodnie z planami zmian w taryfikatorze rowerzysta, który będzie jechał jezdnią lub chodnikiem, w sytuacji gdy obok ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub specjalny pas ruchu, dostanie 50 zł mandatu. Zgodnie z przepisami, jeżeli jest droga lub pas ruchu dla rowerów, to cyklista musi z nich korzystać.

Mandat w wysokości 50 zł mają dostawać rowerzyści, którzy nie opuszczają śluzy rowerowej przy skrzyżowaniu, czy tacy, którzy będę jechać obok siebie na jezdni.

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym dopuściła jazdę rowerem po chodniku w większej liczbie przypadków. Taka możliwość jest, gdy panuje np. zła pogoda. Z tym, że jeżeli rowerzysta wjedzie na chodnik w momencie, gdy nie jest to dozwolone, to dostanie 50 zł mandatu. Zgodnie z propozycjami MSWiA rowerzysta, który będzie utrudniał ruch innym pojazdom, dostanie mandat w wysokości 200 zł.

Nowe kary obejmą także kierowców aut, którzy od minionej soboty muszą dużo bardziej uważać na rowerzystów. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca, który skręci na skrzyżowaniu w drogę poprzeczną, musi przepuścić rowerzystę, który jedzie prosto na pasie ruchu dla rowerów czy ścieżce rowerowej. Dlatego rowerzysta ma pierwszeństwo w zasadzie w każdym przypadku przed skręcającym pojazdem.

Zgodnie z proponowanymi karami w taryfikatorze za nieustąpienie w takich sytuacjach rowerzyście kierowca dostanie 350 zł mandatu.

Z 200 zł do 300 zł wzrośnie mandat za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierowca, który wyprzedza rowerzystę lub pieszych, musi zachować przynajmniej jeden metr odstępu od nich.

Podstawa prawna

Ustawa z 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 92, poz. 530).