Umowa dotyczy decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i ma przyczynić się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest ważne m.in. dla polskiego biznesu. Negocjacje w tej sprawie zostały zakończone podczas trwającej od środy wizyty Kwiatkowskiego w Sankt Petersburgu. Podczas pobytu w Rosji polski minister sprawiedliwości spotkał się m.in. ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem.

Porozumienie - jak informował resort sprawiedliwości - umożliwi zwracanie się z wnioskiem o doręczenie dokumentów sądowych lub przeprowadzenie dowodu przez sąd jednego państwa bezpośrednio do sądu drugiego państwa. Korespondencja i wnioski będą więc wysyłane z pominięciem pośrednictwa resortów sprawiedliwości w obu krajach. Taki sposób komunikowania się, z pominięciem organów centralnych, ma przyczynić się do sprawnego przebiegu postępowań sądowych i skrócenia czasu ich trwania nawet o kilka miesięcy.

Do ostatecznego podpisania wynegocjowanej umowy potrzebna jest zgoda premierów obu krajów. "Porozumienie podpiszemy w trakcie szczytu Rosja-Unia Europejska, który październiku odbędzie się w Warszawie" - poinformował Kwiatkowski. Dodał, że negocjacje w tej sprawie z Rosją były rozpoczęte w czerwcu ubiegłego roku. "Jak na tego typu porozumienie, to jest bardzo krótkie tempo" - powiedział minister.

Nadal trwają natomiast negocjacje nad inną z polsko-rosyjskich umów - o współpracy w sprawach karnych

"Patrząc na dane dotyczące polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej według danych za styczeń-wrzesień 2010 r., wartość polsko-rosyjskich obrotów handlowych wyniosła ponad 17 mld dol. Eksport do Rosji osiągnął wartość ponad 4 mld dol., natomiast import prawie 13 mld dol." - zaznaczył Kwiatkowski. Dodał, że dzięki wynegocjowanej treści porozumienia korzyści odczują przede wszystkim polscy przedsiębiorcy działający na terenie Rosji.

Nadal trwają natomiast negocjacje nad inną z polsko-rosyjskich umów - o współpracy w sprawach karnych. Ma ona na celu uzupełnienie i ułatwienie stosowania europejskich konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych. Dokument ten mówi m.in. o możliwości powoływania polsko-rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Umowa ma dotyczyć przyszłych śledztw i będzie mogła być stosowana w tych, które już się toczą.

"W sprawie tej umowy rozmowy toczą się na poziomie zespołów ekspertów, oczywiście gdyby okazało się, że nie wszystko uda się zamknąć, rozmowy będziemy kontynuować w trakcie kolejnej wizyty min. Konowałowa w Polsce, czyli w październiku" - powiedział Kwiatkowski.

Do poprzednich spotkań ministrów sprawiedliwości Polski i Rosji doszło w zeszłym roku w czerwcu w Łodzi, w lipcu w Sankt Petersburgu, w listopadzie w Stambule oraz w grudniu w Warszawie przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.