"Sfinalizowaliśmy prace, zapoczątkowane przez mojego poprzednika, nad podpisaniem ważnego porozumienia. Dzięki temu prawa polskich obywateli w takich sprawach jak m.in. kwestie gospodarcze, czy rozwodowe, będą chronione zdecydowanie lepiej" - ocenił Gowin po powrocie z Sankt Petersburga, gdzie przebywał z kilkudniową wizytą.
Minister sprawiedliwości podczas briefingu na warszawskim lotnisku im. F. Chopina po powrocie z Rosji przyznał, że podpisanie porozumienia jest "w ogromnej mierze" zasługą poprzedniego ministra.
Obecny na briefingu poprzednik Gowina na stanowisku ministra sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski ocenił, że porozumienie jest sukcesem i ułatwi funkcjonowanie np. polskim przedsiębiorcom. "Nie będzie już żmudnej procedury, że wniosek sądu z jednego do drugiego kraju musi iść przez jedno ministerstwo sprawiedliwości do drugiego; sądy będą porozumiewać się bezpośrednio" - zaznaczył.
Negocjowany od dwóch lat akt prawa międzynarodowego został podpisany w czwartek w Sankt Petersburgu. Goszczący w Polsce w zeszłym roku Konowałow podpisał memorandum o tej współpracy, potem także - w czasie wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiediewa - parafował ją razem z ówczesnym ministrem Kwiatkowskim.
Porozumienie pozwala sądom polskim i rosyjskim kontaktować się z pominięciem organów centralnych obydwu państw, co przyśpieszy, usprawni i uprości procesy cywilne - w tym gospodarcze - prowadzone przez polskich obywateli i polskie podmioty gospodarcze w rosyjskich sądach. Jest to szczególnie ważne dla sądów w Obwodzie Kaliningradzkim i sąsiadujących z nim województw Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego. Porozumienie może też znaleźć zastosowanie w przypadku spraw z zakresu prawa spadkowego oraz rodzinnego, w tym zasądzania świadczeń alimentacyjnych.
Podobny model bezpośredniej współpracy sądów występuje między wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W relacjach z Rosją stosowany był dotychczas model scentralizowany. Polska jest pierwszym krajem, z którym Federacja Rosyjska podpisała takie porozumienie. Ma ono wejść w życie za 60 dni.
Cały czas toczą się natomiast negocjacje polsko-rosyjskie nad zawarciem umowy o współpracy w sprawach karnych. "Strona rosyjska zgłasza cały szereg zastrzeżeń, które sukcesywnie są przez stronę polską rozpatrywane" - zaznaczył Gowin.
Polski minister sprawiedliwości uczestniczył w Sankt Petersburgu w II Międzynarodowym Forum Prawnym, w którym udział brało kilkunastu ministrów sprawiedliwości a także m.in. zastępca prokuratora generalnego USA. "Organizacja tego forum, to jest oznaka pewnego otwarcia się Federacji Rosyjskiej na modernizację w dziedzinie prawa i standardów ochrony praw człowieka" - ocenił Gowin.
Jednocześnie - jak poinformowano - rozmowy ministrów Polski i Rosji dotyczyły współpracy między resortami sprawiedliwości i przygotowania kolejnego programu takiej współpracy na lata 2013-2014.