Sejm wznowił prace nad projektem "Pulsu Biznesu", którego celem jest ułatwienie identyfikacji, a następnie finansowego karania urzędników krzywdzących firmy i obywateli bezprawnymi decyzjami. Po wejściu w życie 17 maja ustawy o karach finansowych dla urzędników wydających decyzje niezgodne z prawem, konieczne będzie łatwe identyfikowanie takich osób.

Jedną z najważniejszych propozycji tego projektu jest wprowadzenie metryczek administracyjnych, dzięki którym proces podejmowania decyzji urzędniczych będzie czytelny.

Zdaniem ekspertów po wejściu w życie 17 maja ustawy o karach finansowych dla urzędników wydających decyzje niezgodne z prawem, konieczne będzie łatwe identyfikowanie takich osób.

Ujawniane byłyby wszystkie osoby biorące udział w przygotowaniu i wydaniu decyzji

Reklama

To właśnie umożliwia projekt "PB" zakładający konieczność sporządzania metryczek, w których ujawniane byłyby wszystkie osoby biorące udział w przygotowaniu i wydaniu decyzji.

Propozycja nie spodobała się posłom PiS, którzy uważają że urzędnicy zamiast wydawać dobre decyzje skupią się na "pięknym" wypełnianiu metryczek. Projekt ma za to poparcie rządu.