Nie będzie dziedziczenia czynszówek

autor: Ewa Ivanova21.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.04.2011, 11:51

W razie śmierci najemcy umowa wygaśnie, a osoby zamieszkujące z nim w lokalu będą miały roszczenie o zawarcie umowy najmu jednego lokalu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • !!!(2011-04-21 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    To bardzo zły pomysł w polskich warunkach i spowoduje wiele tragedii i niesprawiedliwości

    Odpowiedz
  • mis(2011-04-21 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    mysle ze jestem za, zwlaszcza jak widze ze w pieknej kamienicy nieszka jedna kobita 140m2, pali w piecu czym popadnie, a jeden pokoj ma przeznaczony na toalete, bo nie che chodzic do lazienki na polpietro jak sie napije

    Odpowiedz
  • komunalka(2011-04-21 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo zły pomysł bo najemca który mieszka 60 lat wraz z córka to [po jego śmierci córce sie nie nalezy bo bedzie za duzy metraz/ teraz to sie zaczna machloje, przekrety.Komus bardzo na tym zalezy aby ustanowic nastepne głupie ustawy. Co jedna ustawa to madrzejsza od poprzedniej :(

    Odpowiedz
  • BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ WSZYSTKIM POs.rańcom!!!(2011-04-21 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    LODZIARZE PRZEKLĘCI A ICH WYBORCY TO NAJWIĘKSI DEBILE!!!MAM NADZIEJE,ZE ANI PiS ANI SLD SIĘ DO TEGO NIE PRZYŁOŻĄ! PRECZ Z RYŻYM BANDYTĄ!!!

    Odpowiedz
  • Olek(2011-04-21 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    To bardzo dobry pomysł,tym bardziej że najemcy nie mają żadnego udziału w danym mieszkaniu.Nawet na cmentarzu kwaterę trzeba wykupić,bo pochowają obcego.

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-04-21 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do 2.
    Znam osobiście sytuację gdzie w 100 m2 mieszkaniu są tylko dwie osoby utrzymujące się z renty. Mają ogromne zadłużenie. Już od kilku lat starają się o zamianę mieszkania choćby na jeden pokój. Niestety nie ma chętnych. Gmina nie jest w stanie im nic pomóc. Jakie widzisz rozwiązanie?

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-04-21 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6. O jakim udziale ty piszesz. Chyba coś ci się pomieszało z własnością.

    Odpowiedz
  • niechcem-alemuszem(2011-04-21 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    bardzo dobrze, dlaczego jedni muszą wykupic mieszkanie albo wynajmować za krocie , a inni korzystają z czynszówek i kombinują z dziedziczeniem ?
    chcesz dziedziczyć - wykup !

    ---

    Odpowiedz
  • I bardzo dobrze!!!(2011-04-21 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Teraz jest tak, ze jeden meczy sie splacajac kredyt przez cale zycie, a drugi nic nie robi i ma mieszkanie czynszowe po babci. W tym kraju sa biedni uczciwi, ktorzy zapieprzaja cale zycie, i biedni zaradni, ktorzy wiedza jak wykorzysta fakt ze sa biedni, zasilek z mopsu, czynszowka od gminy, doplaty do dzieciakow... wszystko sie nalezy!

    Odpowiedz
  • czynszowi maja takze domy za miastem(2011-04-21 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    niektorzy weszli w posiadanie czynszowek przedstawiajac zaswiadczenia o nieslubnych dzieciach i braku dochodow, po latach te same osoby wybudowaly sobie domy za miastem, a te czynszowki to jest ich dodatkowe zrodlo dochodu (wynajem za niezla kase). Osoba, ktora ma czynszowke powinna co roku przedstawiac jakie ma dochody, i jesli na tyle wysokie ze mogla kupic sobie inne mieszkanie (na meza, na syna itd) to powinna zostac pozbawiona mieszkania czynszowego.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2011-04-21 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    To bardzo dobre rozwiazanie bo w koncu ludzie o niskich dochodach byli traktowani jak zlo konieczne.Na zachodzie biedni sa pod ochrona i maja dostep do wynajecia mieszkania z gminy ktory jest wlascicielem tych mieszkan.Ludzie o wysokich dochodach moga sobie kupic lub wynajac mieszkanie.Gospodarka rynkowa a przepisy z 50lat,nikt to nie zmienil.

    Odpowiedz
  • u(2011-04-21 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    czynsz w komunalce jest wyższy niż w spółdziekczych a to dlatego że są to w większości stare bloki,kamienice a na remonty jak zwykle nie ma pieniędzy bo miasto je przejada nie buduje się tanich mieszkań a sprzedaje się mieszkania komunalne,mieszkania na parterach przebudowuje się na lokale pod działalność gospodarczą kto daje takie zezwolenia ten kto jest przy korycie.

    Odpowiedz
  • Przecież bieni ludzie nie będą tego remontować....(2011-04-21 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    ...i będzie jeszcze więcej ruder i ruin. Co LODZIARZE wymyślą to głupie jak i oni!

    Odpowiedz
  • ted(2011-04-21 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz najem jest praktycznie dziedziczny. Prawo wstąpienia w miejsce najemcy w razie jego śmierci mają m.in. dzieci, małżonek, inna osoba, wobec której najemca miał obowiązek alimentacyjny, lub osoba, z którą pozostawał faktycznie we wspólnym pożyciu, pod warunkiem że stale zamieszkiwały z najemcą. Osoby te nie są sprawdzane pod względem dochodów.Kłamstwo mnie sprawdzali dochód !!! to cos kto pisze ze nie sprawdzają? sprawdzają!!!

    Odpowiedz
  • MANIEK11(2011-04-21 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    KONIEC Z WYKUPEM MIESZKAN ZA DARMO OD SKARBU PANSTWA TZW BONIFIKATY.
    Majetni ludzie kupuja mieszkania za kilka tysiecy od gminy.

    Biednego nie bedzie stac i bedzie zadluzac lokal az go wyeksmituja i taki pozytek z tych bonifikat.

    Odpowiedz
  • MANIEK11(2011-04-21 23:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że bonifikaty są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości podmiotów wobec prawa (gdyż nie przysługują wszystkim), a także z zasadą racjonalnego gospodarowania mieniem – czytamy.

    Odpowiedz
  • kropka(2011-04-22 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Taka ustawa wpłynie na dalszą dekapitalizację mieszkań gminnych. Jeżeli najemcy nie będą mieli wizji odziedziczenia mieszkania po śmierci wynajmującego mieszkanie członka rodziny, to raczej nie będą inwestować nawet w niezbędne remonty.
    Nie do ominięcia jest również fakt, że najmującymi mieszkania w starych kamienicach w centrum miast są z reguły osoby starsze. Ich zgon spowoduje większą możliwość przejęcia takiego mieszkania przez gminę oraz sprzedaż po atrakcyjnej dla gminy cenie. Niewątpliwie będzie to źródłem dodatkowego dochodu gminy. W takiej sytuacji szanse na przejęcie mieszkania po zmarłych dziadkach, czy rodzicach raczej będą mizerne, gdyż sądzę, że kryteria dochodowe zostaną tak ustawione, że mało który potomek będzie je spełniał. A jeśli spełni, to nie będzie go stac na zapłacenie czynszu.

    Odpowiedz
  • Elektryk 27(2011-04-23 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Oni wszyscy mają styropian w głowie a nie mózgi.

    Przy wyborach trzeba zrobić porządki z głupotą .

    Odpowiedz
  • bebebe(2011-04-24 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie coś rzeczowego i logicznego!!!
    Tylko czy to dotyczy tez budynków i mieszkań prywatnych czy tylko komunalnych ???
    Przepisy powinny być proste i jasne dla wszystkich zarówno lokatorów jak tez właścicieli czy to komunalna własność czy prywatna a nie coś pokręconego
    Oby to było prawdą i szybko weszło w życie - aby PiS-owcy nie wprowadzili genialnych zmian

    Odpowiedz
  • ziki(2011-04-27 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    nikt nie bezie dbał o te rudary jak nie ebdzie pewny stałego zamieszkania,wiec te meiszkania to beda slamsy,meliny pijackie,zadłużóne do tego latami,wiec budżet państwa zyska :D darmozjadów kolejnych za ktorych my zpłacimy na koniec itd.
    powodzenia

    Odpowiedz