Właściciel ma prawo rozwiązać umowę najmu z uciążliwym lokatorem i domagać się eksmisji, wnosząc pozew do sądu. Opróżnienia lokalu może dokonać komornik po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Niektóre osoby są chronione i nie mogą zostać wyeksmitowane bez dostarczenia innego pomieszczenia.
1 Ustal, czy możesz wyeksmitować swojego lokatora
Gdy lokator nie chce sam dobrowolnie opuścić mieszkania, właściciel ma prawo wystąpić o eksmisję tylko w przypadkach wskazanych w przepisach.
Na przykład może to nastąpić wówczas, gdy po wypowiedzeniu mu dotychczasowej wysokości czynszu odmówił płacenia go w nowej wysokości i zawiadomił o tym na piśmie.
Można się również pozbyć uciążliwego lokatora, który w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko porządkowi domowemu. Chodzi tutaj o takie jego zachowanie, które jest uciążliwe dla osób korzystających z innych lokali w budynku. Wtedy można wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu oraz o nakazanie jego opróżnienia.
Oprócz tego o eksmisję może wystąpić właściciel w stosunku do osób, które zajmują lokal bez żadnej umowy.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na skuteczną eksmisję najemcy przez właściciela lokalu.W pełnej wersji artykułu znajdziesz PIĘĆ pozostałych przydatnych porad.
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeA jak lokator nie zechce - to co mu zrobić.
Będzie krzyk w prasie i telewizji. że to bezprawie i po eksmisji.
A na dodatek ile trzeba za eksmisje zapłacić i jej nie przeprowadzić.
ten artykuł to "bełkot" nie wiadomo dla kogo.
Komornik ma swoje przepisy Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości które dalej obowiązuje. czy GP tego nie wie ???