Polacy po raz pierwszy mają możliwość wypełnić Narodowy Spis Powszechny w internecie.
Obywatele mogą samodzielnie spisać się za pośrednictwem formularza znajdującego się na internetowej stronie GUS. Elektroniczną ankietę można wypełnić od 1 kwietnia do 16 czerwca tego roku. Z możliwości dokonania spisu w sieci skorzystało już 1,5 miliona osób. Elektroniczny formularz ma prawo wypełnić każdy, kto skończył 15 lat. Osoba, która chce spisać się przez internet, nie musi odpowiadać na pytania osobiście. Może to zrobić za pośrednictwem osób z najbliższej rodziny. O pomoc może poprosić także znajomego. Osoba, która chce wyręczyć np. starszą sąsiadkę, musi mieć jednak podstawowe informacje o niej.
– Należy znać miedzy innymi PESEL albo NIP tej osoby, znać jej miejsce urodzenia i nazwisko rodowe matki – informuje Artur Satora, rzecznik GUS.
Po wpisaniu tych informacji uzyskamy dostęp do wszystkich pytań z ankiety. Osoba, którą wyręczamy, powinna jednak czekać w tym czasie np. pod telefonem. Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie odpowiadania na bardzo szczegółowe pytania, będziemy chcieli się z nią skonsultować. Jak podkreśla rzecznik GUS, nie można kogoś spisać bez jego wiedzy i zgody.
Jeśli w ciągu 14 dni od zalogowania się nie skończymy ankiety, zadzwoni do nas teleankieter, by uzyskać odpowiedzi na pytania, które pominęliśmy. Telefonu powinniśmy spodziewać się również wtedy, gdy nie spiszemy się do 16 czerwca, mimo że otworzyliśmy formularz na stronie internetowej.
Udostępniając elektroniczną ankietę, GUS chce ułatwić obywatelom wywiązanie się z obowiązku, jakim jest poddanie się spisowi. Urząd wziął pod uwagę również czynniki ekonomiczne.
– Ograniczenie udziału rachmistrzów w spisywaniu to wielka oszczędność. Ankieterzy dostają bowiem 3 zł od jednego podstawowego formularza spisowego – wyjaśnia Artur Satora z GUS.
Dodaje, że rachmistrz, który wypełnia rozszerzony formularz, zarabia 10 zł. Odpowiedzi na pytania z obszerniejszej ankiety udzielą mieszkańcy z 20 proc. gospodarstw domowych. Są to wylosowane domostwa pochodzące ze specjalnej próby statystycznej.
Spis ludności i mieszkań zakończy się ostatecznie 30 czerwca 2011 roku. Tego dnia rachmistrzowie przestaną chodzić po domach i przeprowadzać bezpośrednie wywiady. Z końcem czerwca pracę przerwą także teleankieterzy.