Ponad 2 mln osób spisało się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań przez internet - poinformował w środę rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Artur Satora. Drogą elektroniczną ankietę można wypełnić do 16 czerwca.

Jak podał GUS, do 20 kwietnia do godz. dziewiątej ankietę przez internet w Narodowym Spisie Powszechnym wypełniło 2 mln 8 tys. osób, tym w badaniu pełnym - 1 mln 726 tys. osób, a w badaniu reprezentacyjnym - 282 tys. Liczba mieszkań spisanych - to 98 tys.

Ponadto w trakcie wypełniania formularzy jest 113 tys. osób w badaniu pełnym i 105 tys. - w badaniu reprezentacyjnym. Nie został zakończony także internetowy spis w badaniu reprezentacyjnym w przypadku 55 tys. mieszkań.

Spis jest przeprowadzony równocześnie, jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z krótszej listy i zawierać 15 pytań. Do badań reprezentacyjnych zostało wylosowanych 20 proc. Polaków, mają oni do wypełnienie ok. 60 pytań - w tym 15 ze spisu pełnego.

Aby skorzystać ze spisu przez internet, trzeba wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl Aby móc wypełnić formularz spisowy, trzeba uzyskać login i hasło, które są ważne przez dwa tygodnie. Potrzebny jest do tego PESEL oraz NIP, jeżeli spisujący się nie ma NIP, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki.

Jednocześnie ze spisem przeprowadzanym drogą elektroniczną, od 8 kwietnia (do 30 czerwca) ankieterzy zbierają dane od ludności telefonicznie, a rachmistrzowie spisowi przeprowadzają bezpośrednie wywiady. Do tej pory rachmistrzowie spisali 459 tys. mieszkań w badaniu reprezentacyjnym oraz 5,3 tys. - w badaniu pełnym. Natomiast ankieterzy w badaniu pełnym uzyskali informacje od 288 tys. osób.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań i budynków.