Od 1 lipca opłaty za przejazd po autostradzie oraz drodze ekspresowej nie będą już ryczałtowe, tylko zostaną uzależnione od wielkości pojazdu, emitowanych spalin oraz przejechanych kilometrów.
Ciężarówki o masie od 3,5 tony do 12 ton i autobusy za przejazd jednego kilometra po autostradzie lub drodze ekspresowej zapłacą od 0,20 zł do 0,40 zł. Natomiast ciężarówki o masie ponad 12 ton najmniej zapłacą 0,27 zł za przejazd jednego kilometra, a maksymalnie 0,53 zł. Takie stawki określa projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, który przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

Emisja spalin

Stawki opłaty elektronicznej różnią się w zależności od masy pojazdu, ale i od tego, ile emitują one spalin. Dlatego np. największe ciężarówki (powyżej 12 ton) zapłacą 0,53 zł za przejazd jednego kilometra, gdy silnik spełnia maksymalnie normę Euro 2. Przy najnowszych silnikach, które spełniają normę Euro 5, stawka wyniesie 0,27 zł.
Opłaty będą niższe na drogach krajowych. Na nich za przejazd jednego kilometra dużą ciężarówką (ponad 12 ton), która spełnia normę Euro 5, trzeba będzie zapłacić 0,21 zł.

Wykaz dróg

Elektroniczny system poboru opłat zostanie uruchomiony m.in. na autostradzie A1 na odcinku z Tuszyna do Bełchatowa oraz z Sośnicy do węzła Świerklany. Opłaty w tym systemie będą też pobierane m.in. na autostradzie A2 na odcinku od węzła Modła do Strykowa. Podobnie będzie na czterech odcinkach autostrady A4, a także na autostradach A6, A8 i A18.
System obejmie też drogę ekspresową S1 na odcinku z Bielsko-Białej przez Cieszyn do Boguszowic, a także z Dąbrowy Górniczej do Tychów oraz z Pyrzowic do Podwarpia. Opłaty obejmą też m.in. odcinki dróg S3, S5, S6 i S7.
Elektroniczny system poboru opłat będzie działał także na niektórych drogach krajowych. Będzie tak m.in. na krajowej „siódemce”, np. na odcinku z Płońska do Kroczewa. W sumie opłata będzie pobierana na siedmiu drogach krajowych.
Rząd przyjął także rozporządzenie w sprawie obliczania maksymalnej stawki opłaty elektronicznej. Zgodnie z nim maksymalny próg opłaty elektronicznej za przejazd jednego kilometra autostrady czy drogi krajowej będzie zależał m.in. od klasy technicznej drogi czy kosztów budowy.
Elektroniczny system poboru opłat 1 lipca 2011 roku zastąpi obecne winiety. Przewoźnicy płacą bowiem ryczałt za przejazd każdego pojazdu, np. przez rok po autostradach i drogach krajowych. Elektroniczny system sprawi, że wysokość należnej opłaty będzie uzależniona od liczby przejechanych kilometrów po takich drogach.
Ile wyniosą opłaty za przejazd 100 km
Autostrady i drogi ekspresowe
● Ciężarówka o masie ponad 12 ton i normie Euro 4 – 37 zł
● Autobus o normie Euro 5 – 20 zł
Drogi krajowe
● Samochód ciężarowy poniżej 12 ton o normie Euro 5 – 16 zł
● Autobus o normie Euro 2 lub niższej – 32 zł