Prawnicy spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej. Kancelarie nieprzerwanie dążą do poprawy swojej pozycji rynkowej. Aby to osiągnąć, coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Niewątpliwie spowolnienie gospodarcze było odczuwalne na rynku usług prawnych, jednak kancelarie dołożyły wszelkich starań, aby wyjść z kryzysu. Niezbędnym elementem sukcesu kancelarii stała się specjalizacja, która praktycznie całkowicie wyparła podmioty zajmujące się wszystkimi dziedzinami prawa. Klienci stawiają na sprawdzone kancelarie z ugruntowaną pozycją na rynku, które ponadto potrafią wybrać dla nich odpowiednie rozwiązanie finansowe. Jednakże o ile kancelaria może wykazać się specjalistycznym doświadczeniem, klient jest gotowy zapłacić odpowiednio wysokie honorarium.

Ożywienie rynku

Pole działania specjalistów jest różnorodne i zależne przede wszystkim od sytuacji na rynku.
– Z pewnością działalność kancelarii związana z łączeniem i nabywaniem przedsiębiorstw wysuwa się na pierwszy plan zapotrzebowania klienta. Również kwestie z zakresu energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, infrastruktury oraz zamówień publicznych cieszą się coraz większą popularnością. Rynek nieruchomości również znacząco się odbił po stagnacji – wymienia Robert Jędrzejczyk, radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel.
Od dłuższego czasu widać też rosnącą liczbę spraw spornych. W oparciu o ten trend duże kancelarie mogą budować długofalową strategię biznesową.
– Duże i średnie kancelarie większe znaczenie przywiązują do rozwoju praktyk sporów sądowych, a wielu prawników niemalże całkowicie przestawiło się na prowadzenie spraw tej kategorii. Ten rodzaj praktyki niemal całkowicie jest odporny na cykle ekonomiczne, ale także klienci widzą wartość dodaną w powierzaniu znacznych sporów dużym kancelariom – mówi Tomasz Dąbrowski, partner zarządzający w kancelarii Salans.

Klient jest najważniejszy

Zadaniem prawnika jest wspieranie klienta w poszukiwaniu rozwiązań, które gwarantują obu stronom transakcji maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Każdy klient oczekuje w pierwszej kolejności kompetentnej i szybkiej obsługi przy najlepszej dla niego cenie. Niekiedy może się to okazać dla niego pułapką, gdyż tanie usługi przeważnie nie spełniają wszystkich kryteriów jakościowych. Niestety klient często przekonuje się o tym zbyt późno. Na szczęście kryzys i konkurencja cenowa zadziałały znacząco w jego interesie, dzięki czemu kancelarie dostosowują się do jego potrzeb.
– Z naszej perspektywy klienci poza oczywistościami, jak poziom doradztwa czy jakość obsługi, oczekują także efektywniejszego podejścia do kosztów usług prawnych oraz podziału ryzyka. Odczuwalna jest presja klientów na efektywniejszą współpracę i niekonwencjonalne rozwiązania finansowe. Bardzo liczy się doświadczenie sektorowe – mówi Andrew Kozlowski, partner zarządzający kancelarią CMS Cameron McKenna.
W dzisiejszych czasach to właśnie kancelaria musi dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać jak największą liczbę klientów. Dzisiaj prawnicy w Polsce powinni być proaktywni i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klienta.
– W naszej kancelarii pracuje blisko 140 prawników specjalizujących się w różnych dyscyplinach prawa i branżach, dzięki czemu działamy szybko i jesteśmy elastyczni, także cenowo – dodaje Andrew Kozlowski.

Optymistyczne oceny

Prawnicy optymistycznie oceniają najbliższą przyszłość na rynku usług prawnych.
– Odetchnąć z ulgą mogą kancelarie posiadające ugruntowaną pozycję na rynku i wyspecjalizowane zespoły prawników, które najmniej ucierpiały podczas kryzysu. Gorsza perspektywa czeka kancelarie dopiero co rozpoczynające działalność czy również całą rzeszę absolwentów prawa, którzy niestety nie mogą liczyć na atrakcyjne propozycje pracy. Nadpodaż młodych prawników jest znacząca i wielu z nich nie będzie pracowało w zawodzie – twierdzi Krzysztof Zakrzewski, partner zarządzający w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Natomiast Krzysztof Wiater, partner zarządzający warszawskiego biura DLA Piper Wiater, wskazuje, że najlepsze kancelarie stawiają sobie za cel doradztwo prawno-biznesowe, które wykracza poza sztywne ramy danego zagadnienia czy produktu prawnego. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach klienci biznesowi stają się coraz bardziej wymagający. Oczekując pomocy w podejmowaniu strategicznych decyzji czy precyzyjnego planowania, rozpoczynają współpracę z doświadczonymi zespołami prawników.
– Ten model wymaga pogłębionej wiedzy ekonomicznej w zakresie prowadzenia danej działalności gospodarczej. Ponadto kancelarie prawne, które rozwijają się w kierunku usług prawno-biznesowych, muszą mieć również inną istotną cechę, czyli łatwość współpracy z pozostałymi doradcami, jak banki inwestycyjne czy doradcy finansowi – mówi Krzysztof Wiater.
Wyniki VII Rankingu Kancelarii Prawnych DGP / DGP