Adwokaci gubią akta, sędziowie mylą przepisy - za co karani są dyscyplinarnie prawnicy

autor: Katarzyna Żaczkiewicz08.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 08.03.2011, 17:04

W ubiegłym roku adwokaci, radcy prawni, notariusze i komornicy stawali 40 razy przed Sądem Najwyższym jako organem odwoławczym w sprawach dyscyplinarnych. Najczęstszym zarzutem pod adresem sędziów było naruszenie godności urzędu i powagi stanowiska. Zdarzały się też przypadki, że sędzia nie zapłacił 6 złotych za zakupy w sklepie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • wytrwaly(2014-03-06 23:57) Zgłoś naruszenie 00

    dyscyplinarki sędziów,adwokatów czy prokuratorów to ,podobnie z nauczycielami bez udziału pokrzywdzonego to czysta kpina mialesprawę to pobrali po kilkaset tysięcy w łapę /dowód cyt."prokurator mi nic nie zrobi a na sędziego też znajdę sposób" - D A M w L A P E pierwszymi łapówkarzami to adwokaci jako też "łącznicy"

    Odpowiedz
  • Maciej Lisowski, Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA(2011-03-09 01:52) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo



    Dziś Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ ( sygn. akt III Kp 145/11 ) odrzucił zażalenie prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku - Sławomira Luksa na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Zamościu ( sygn. V Ds. 9/10 ) o umorzeniu śledztwa z zawiadomienia Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku - Sławomira Luksa o popełnieniu przeze mnie przestępstwa w postaci szukania dowodów łamania prawa przez Luksa.
    Proszę o pomoc w zainteresowaniu moim listem otwartym do prok. Sławomira Luksa, w którym wytykam jego niegodziwości i przestępstwa, właściwych organów Rzeczypospolitej Polskiej.

    Treść listu i skany dokumentów znajdują się na naszych stronach internetowych:

    http://www.fundacja.lexnostra.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=19&Itemid=5

    http://www.lexnostrum.pl/List-otwarty---Ujawniamy-!.php

    Serdecznie dziękuję !

    Maciej Lisowski

    Odpowiedz
  • wizzy(2011-03-08 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    do Bobra. To prawda sądy pełne są świrów, którym niestety trzeba odpowiadać na ześwirowane pisma (nazywa się to skarga niezadowolonej strony), a jak świr ma tupet, to nawet prezes przed nim staje na baczność, nie mówiąc o urzędasach zatrudnionych w Ministerstwie. Im więcej świr robi szumu - znaczy pisze, gdzie popadło, tym więcej trzeba odpisywać na pisma. Jak mawiał jeden prokurator, gdyby w zakładach karnych pozabierać długopisy, to byłby spokój ze świrami.

    Odpowiedz
  • obiektywny(2011-03-08 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    znam kilku skazanych za przestepstwa adwokatow i radców prawnych i nadal wykonujacych zawod adwoakata i radcy , gratulacje dla Naczelenej Rady Adwokackiej i NRRP.Nie mam o to pretensji , gdyz sa sa to standardy jakosciowie i moralne.Zyjemy przecież w Panstwie Prawa

    Odpowiedz
  • Witkowska Małgorzata(2011-03-09 04:50) Zgłoś naruszenie 00

    moj przesladowca razem z kolesiami zalozyl KW na lokale ktore budowano dopiero za 3 lata,a zeby bylo ciekawiej mial zaswiadczenia z wydz. arch o samodzielnosci lokali...Krakow-KW11192 obr4 Nowa Wieś

    Odpowiedz
  • czytelniczka GP(2011-03-09 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    bobr !!! zszedłeś do poziomu bobra, spróbuj,może sobie poradzisz...??? chciałbyś odpowiedzieć np. na wpisy 28-29???
    Myślę,że żyjesz na poziomie ktreta, różnisz sie tylko tym,że nie jesz dżownic.

    Odpowiedz
  • lorus(2011-03-09 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    do 19: oczywiście prawnik z zzagranicy gdyby przyjechał do Polski też skończyłby na zmywaku. Powód jest prosty: tu ni ehcodzio nepotyzm, ale o twoją głupotę... żeby być prawnikiem w obcym kraju to trzeba znać prawo w tym kreju, bo jkaoś nie za bradzo znajomośćprawa polskiego pomoże w pracy prawnikowi w portugalii czy grecji... i na odwrót... prawnik to nie lekarz, który tak samo leczy grype w polsce, jak i w niemczech.

    Odpowiedz
  • lorus(2011-03-09 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    do plosiaka:ja myśle, że tych dyscyplinaker nie będzie wiecej jak sto. coś z aplik. mi się kojarzy, ze w skali kraju było ich kilkadziesiąt, a info miałem od owczenego głównego rzecznika dyscyplinarnego na cały kraj. ale nawet jeden procent to tyle co kot napłakał...

    Odpowiedz
  • Polak(2011-03-12 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam że sędziowie często nie przygotowują się do sprawy, nie zapoznają się dokładnie z aktami na zasadzie że zawsze można rozprawę przesunąć.

    Odpowiedz
  • wiarus(2011-03-09 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Niemożliwe aby w państwie prawa niezawisły wymiar prawa mógł coś zgubić albo źle zrobić trzeba wierzyć im wiara czyni cuda

    Odpowiedz
  • da(2011-03-20 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    a

    Odpowiedz
  • ajent(2011-03-08 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieje,ze pani sedzia,ktory falszowala dokumenty po wplywem stresu byla z Pozniania i falszowala dokumenyt bylych ajentow Zabki Polskiej SA z Poznania.

    Odpowiedz
  • Pokrzywdzony przez prawo.(2011-03-10 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Tytułem wstępu chcę się zastrzec,że nie wiem czy przeczytałem cały artykuł
    bo nic nie płaciłem (ale nikt nie żądał wysłania SMS-a);
    Jestem pełen podziwu dla autora tego artykułu.W finezyjny sposób opisał patologię naszego systemu prawnego,o który jak o górę lodową rozbijają się
    wszystkie Tytaniki.Artykuł dotyka czubka tej góry,mówiąc symbolicznie.
    Osobiście uważam,że należę do tzw.poszkodowanych przez prawo,w moim
    przypadku - przez sędziów,i do tego wątku chciałbym się ograniczyć;
    W czasie rozprawy,w której jako oskarżony zamierzałem zwrócić się do sądu o
    przytoczenie ,moim zdaniem,istotnego faktu zapisanego w aktach usłyszałem
    od mojego obrońcy z tzw.urzędu,że obowiązkiem sądu jest znać wszystkie
    fakty zapisane w aktach sprawy i nawiazywanie do nich jest zbędne...
    Moja sprawa była jedą z 12-tu jakie w tym dniu rozstrzygał sąd(sędzia).
    W następnym dniu,z ciekawości popatrzyłem na tzw.wokandę tego sędziego
    bo ilosć spraw nie mieściła się na jednej kartce- było ich jeszcze więcej niż 12.
    Niestety,sędzia nie uwzględnił faktów z akt,wydał niekorzystny dla mnie wyrok,
    adwokat otrzymał stosowne wynagrodzenie a ja status skazanego.
    Nie znam ilości wyroków wydawanych codziennie przez tego sędziego ale
    z tzw.uzasadnienia wyroku w moim przypadku przypuszczam,że niewiele znał
    faktów z 4-ro tomowych akt. Czy miał czas na dokonanie analizy ?.
    A sprawa jest absurdalna,akt oskarżenia opiera się na uznaniu za fakt obdukcji
    wypis z książki pracy ambulatorium,tj.na tym co wymyślila oskarżycielka przy
    przyjściu na pogotowie ratunkowe i podała zapisującej pielęgniarce,natomiast
    faktyczna obdukcja,pełna wątpliwości co do rzetelności tego oskarżenia,znikła
    w powodzi zwrotek,wezwań i innych "dokumentów".
    Drugim "filarem" aktu oskarżenia była opinia psychiatryczna,oparta na "dowodach z akt",w których były moje personalia i obszerny opis "krzywd
    jakich doznała oskarżycielka z mojego powodu".Na oddzielnej stronie był jeszcze niepozorny zapis podany przez oskarżycielkę,że TEGO nikt nie widział.
    Nie wiem ile na tej sprawie zarobił sedzia,ile adwokat,ile stracił skarb państwa,
    ale nie mam "sumienia" skarżyć się na sędziego-"zawalonego robotą",trudno
    mieć zastrzeżenia do adwokata za wypisywanie rachunku za obronę,a również
    psychologom za opinie również należy się stosowne wynagrodzenie.
    Zostałem tylko ja,skazany,pokrzywdzony przez prawo!.
    Zatem apeluję: LUDZIE - NAPRAWCIE TO PRAWO !

    Odpowiedz
  • Zniesmaczony.(2011-03-10 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas zlikwidować wreszcie imunitety - nietykalności sędziowsko - prokuratorskich!!! Swięte krowy??
    Chyba tylko w naszym kraju różne Sądy Administracyjne w identycznych sprawach potrafią wydawać absolutnie różnorodne, sprzeczne wyroki .
    Proponowałbym wprowadzenie okresowych egzaminów kwalifikacyjnych z logili!!

    Odpowiedz
  • aa(2011-03-10 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    40 razy ale kpina!!! świadczy to o zupełnej bezkarności tej organizacji w olbrzymiej większości przestępczej.
    PROPAGANDA PAŃSTWA MAFI

    Odpowiedz
  • krisp(2011-03-11 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Miałem nie komentowac ale nie wytrzymałem. Proponuję zwolnic wszystkich sędziów ( bo są głupi, niedouczeni, leniwi, skorumpowani, nieetyczni etc) i wprowadzic"trójki" (mamy przykłady z historii ) np : jeden obywatel ( najlepiej ze stowarzyszenia przeciwko bezprawiu), jeden polityk i jeszcze ktoś np. przedstawiciel związków zawodowych.
    Wtedy zapraszam wszystkich do takiego "sądu"

    Odpowiedz
  • zed(2011-03-11 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pan pokrzywdzony przez prawo powienien był wnieść apelację. Napisać w niej o błędach sądu I instancji i wyrok zostałby najpewniej uchylony bądź zmieniony. Chyba, że żadnych błędów nie było. Takich niewinnych dżentelmentów oskarżonych niesłusznie o znęcanie przez chore psychicznie małżonki jest zaskakująco dużo. Same się okaleczają, robią obdukcje, zawiadamiają POlicję, a małżonek zwykle zupełnie przypadkiem jest zatrzymywany w chwili gdy ma dwa promile i ucieka przez balkon przed funkcjonariuszami.

    Odpowiedz
  • BEZ-PRAWNIK(2011-03-12 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    Gdybym sam nie był prawnikiem, to już dawno przekupny sędzia by mnie wykończył. Na szczęście to ja go przegoniłem, chociaż kolesie, go ładnie schowali, a mój wniosek o wyłączenie sędziego obłudnie odrzucili, ale zapomnieli ukarać mnie grzywną za bezzasadność wniosku. Więc stało się wedle przysłowia - wilk syty i owca cała. A tak naprawdę to tej bandy nikt nigdy nie przegoni, bo Polak boi się panicznie odpyskować księdzu, lekarzowi i sędziemu ( adwokatowi), traktując takich ludzi jak nadludzi. A to bzdura, oni mają dużo więcej na sumieniu niż przeciętny obywatel, bo - k ... k ... łba nie urwie. Trąd w Pałacu Sprawiedliwości. Oto Polska właśnie.

    Odpowiedz
  • Nadzieja Szabat(2011-03-18 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    W zwiazku z takimi funkcjonariuszami sprawiedliwosci moim zdaniem by znalezc przestepcow robia ich z uczciwych ludzi Gdzies trzeba znalezc przestece najlepiej zrobic ich z uczciwych bezbronnych biednych ludzi Wiem o tym bo takim dowodem jestem ja i moja mama Osoba prywatna urzednicy z Urzedu miasta w Sopocie Prokuratura Sopotu i Gdanska jak i Sady Sopot-Gdansk moim zdaniem wspolnie i w porozumieniu wykorzysytujac swoje stanowisko z mieszkania przy ul Chodowieckiego 4/A w Sopocie na ktory posiadam akt notarialny zrobili ruine do ktorej odcieto nawet gaz z uwagi na wybuch a ich wlascicieli ktorzy staneli w obronie mieszkania zycia i zdrowia zrobili przestepcow pozbawili prawa do wniesienia sprawy do odszkodowania , pozbawili prawa do obrony chocby przez odmowe przyjecia dokumentow przesluchania naszych swiatkow przez prokuratury i sad prawa do obrony -adwokaci powolani z urzedu odmowili pisania kasacji i pozwow odmowili rozmowy z nami zglosilam rezygnacje z tych adwokatow niestety sad powolal ich ponownie adwokacji nawet nie skontaktowali sie z nami przyjeli decyzje sadu kiedy zlozylam odwolanie skarge sad jej nie przyjal napisal ze adwokaci zgodzili sie z postanowieniem sadu Za dobre uslugi dla sadow w pozbawieniu nas prawa do obrony Sad zaplacil z pieniedzy podatnikow czyli ze skarbu panstwa Niestety choc o kasacje i rozpatrzenie moich spraw w swietlle poprawnosci zwracalam sie do rzecznika praw obywatelskichiniestety ten mimo prawie 3 lat rozpatrzenia nie zauwazyl nie tylko nieprawidlowosci wydanych decyzji i postaniowien ale tez naruszonych przepisow Konwencji Praw Czlowieka Prokuratora generalny od 7 miesiecy przesyla nasze skargi do prok Apel ta do Prok Okreg ta do nas my poniownie i tak 7 miesiecy no coz moim zdaniem gdy przewaga nad prawem jest komuterstwo nie widac swiatelka na wyegzekwowania prawa dla uczciwego obywatela Dzis moim zdaniem prawa zawarte w Konstytucji III RP Ustawy i Kodeksy jest bajka dla doroslych kiedy uczciwy czlowiek nie ma prawa ich egzekwowac Moim zdaniem okres niechlubnych lat Polski Ludowej w tych dziedzinach ma sie tak samo dobrze jak wtedy Zawarte obrazy tych instytucji chocby w filmie Pana Bromskiego "Kuchnia Polska" jest caly czs moim zdaniem aktualny Po nie uzyskaniu prawa do kasacji przez Prokuratora generalnego cala dokumentacje decyzji ipostanowien instytucji prokurator i sadow jeszcze w tym roku opublikuje otwierajac swoja strone internetowa

    Odpowiedz
  • skrzywdzony(2011-05-08 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    Prosta sprawa spadkowa trwała 2 lata. Powołano dwóch biegłych, aby wycenić standardowe mieszkanie. Adwokat strony przeciwnej żądał jeszcze powołania trzeciego biegłego. Sędzia wrzeszczała na mnie na rozprawach, przerywała wypowiedzi.
    W komentarzach wypowiadają się prawnicy porównując odpowiedzialność z odpowiedzialnością sprzedawcy, przedstawiciela handlowego. To są inne zawody. Za popełniony błąd można pójść się sądzić. Czy prawnik chciałby, żeby w jego sprawie inni prawnicy się mylili?

    Odpowiedz