Będzie trzeba mieć 24 lata, by móc uzyskać kategorię A. Dopuszczone zostanie wcześniejsze zrobienie tej kategorii, jeżeli kierowca przez dwa lata będzie jeździł na mniejszym motocyklu.
Ustawa o kierujących pojazdami, którą 25 stycznia 2011 r. podpisał prezydent, zmienia wiek osób, które mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii A.
– Czy to prawda, że osoby, które będą chciały uzyskać prawo jazdy na motocykle rozpędzające się nawet do 300 km/godz., będą musiały mieć skończone 24 lata – pyta pan Jarosław z województwa zachodniopomorskiego.
Obecnie wystarczy mieć 18 lat, by uzyskać kategorię A, która uprawnia do jazdy na każdym motocyklu. Ustawodawca podniósł próg wiekowy do 24 lat. Wprowadził też alternatywną drogę do uzyskania tej kategorii. Osoby, które nie będą chciały czekać do ukończenia 24 lat, będą mogły wcześniej zrobić kategorię A2.
Będzie to nowa kategoria prawa jazdy na motocykl, która pozwoli jeździć motocyklem o mocy 35 kW, czyli około 46 koni mechanicznych. To są mniejsze motory niż te, który- mi można jeździć z kategorią A.
Nową kategorię A2 będzie mógł uzyskać 18-latek. Natomiast by móc ubiegać się o kategorię A, będzie musiał jeździć na mniejszym motocyklu przez co najmniej dwa lata. Dopiero wtedy będzie miał możliwość zdania egzaminu na kategorię A poruszania się dowolnym motocyklem. Oznacza to, że najwięksi miłośnicy dwóch kółek wsiądą na mocne motocykle najwcześniej w wieku 20 lat.
Zdaniem ustawodawcy wprowadzenie dwóch sposobów uzyskiwania prawa jazdy na kategorię A ma sprawić, że na najszybsze motory nie wsiądą młodzi i niedoświadczeni kierowcy.
Ze statystyk policyjnych wynika, że właśnie osoby między 18. a 24. rokiem życia są najczęściej sprawcami wypadków. Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy na motor wejdą w życie 19 stycznia 2013 roku.
Podstawa
Art. 8 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.