Jak zakłada resort sprawiedliwości, bliższe szczegóły tych zamierzeń mają być znane latem.

Kwiatkowski wraz z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem spotkali się w poniedziałek w Warszawie z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców: Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Rady Biznesu.

"Niewątpliwy sukces e-sądu, do którego w 2010 r. wpłynęło prawie 700 tys. spraw, a w styczniu tego roku kolejne ponad 90 tys. skłania nas do rozszerzenia działalności e-sądów" - powiedział Kwiatkowski podczas tego spotkania.

Działający od pierwszej połowy stycznia ubiegłego roku e-sąd jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się na drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności. Jak wcześniej informował resort, do tej pory zaskarżono tylko niecałe 3 proc. orzeczeń, które tam zapadły.

Kwiatkowski poinformował, że w ministerstwie został przygotowany projekt rozszerzający ten typ postępowania na nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. "Pozwoli to na objęcie takim postępowaniem kolejnych 700 tys. spraw rocznie" - zaznaczył.

Resort sprawiedliwości wskazał, że kolejne e-sądy miałyby powstać w miastach, gdzie działają ośrodki migracji danych do elektronicznej księgi wieczystej. Chodzi o te miasta, w których od kilku lat przy sądach wyspecjalizowani pracownicy tworzą Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych.

Publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej możliwy jest od połowy czerwca ubiegłego roku. Obecnie w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych spośród blisko 19 mln ksiąg ponad 12 mln zostało już zapisanych w formie elektronicznej. Zajmuje się tym kilkanaście ośrodków w całej Polsce.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka resortu sprawiedliwości Joanna Dębek, "im szybciej poszczególne ośrodki uporają się z migracją ksiąg wieczystych, tym szybciej mogłyby wspomóc e-sądy". Dodała, że w planowanych zmianach chodzi także "o wykorzystanie potencjału tych ośrodków".