Czynność podjęta po upływie wyznaczonego terminu nie wywołuje skutków prawnych w procesie. Można jednak wnosić o jego przywrócenie.
Jeżeli niedotrzymanie terminu nie było zawinione przez stronę, sąd na jej wniosek postanowi o jego przywróceniu. W treści takiego pisma należy jednak uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające jego wniesienie. Jednocześnie ze złożeniem wniosku strona powinna ponadto dokonać zaległej czynności procesowej. Należy także pamiętać, że po upływie roku od uchybionego terminu jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych wypadkach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenie wniosku nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może tego jednak dokonać stosownie do okoliczności zaistniałych w konkretnej sprawie. Co więcej, w razie uwzględnienia wniosku możliwe jest natychmiastowe przystąpienie przez skład orzekający do rozpoznania sprawy.
Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny jego niedotrzymania. Powinien być on zaadresowany do tego sądu, w którym pierwotnie czynność miała być dokonana.
Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek zostanie odrzucony przez sąd. Przywrócenie terminu jest niemożliwe, jeżeli jego niedotrzymanie nie wpływa negatywnie na sytuację strony w procesie.