W sądach będzie mniej wydziałów gospodarczych i pracy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 04.02.2011, 15:06

Od kwietnia zniknie ponad 70 wydziałów pracy oraz kilkanaście gospodarczych. Odwołania od decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz prezesa Urzędu Transportu Kolejowego trafią do sądów administracyjnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • badziewiak66(2011-02-05 06:36) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam że z sądów cywilnych winny zniknąć sprawy odwołań od decyzji Prezesa URE. Powinny być przekazane sądom administracyjnym z tym zastrzeżeniem że w końcu trzeba coś zrobić z postępowaniem dowodowym przed sądami administracyjnymi. Jest wielkim nieporozumieniem procedowanie przez sąd na podstawie przepisów o postępowaniu gospodarczym , kiedy URE rozpoznawał sprawę w trybie postępowania administracyjnego. Zarzuty naruszenia przepisów postępowania przez URE wyglądają w sądzie cywilnym jak krowa na pustyni.

    Odpowiedz
  • radca(2011-02-04 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    No to co zrobi sędzia w sr w Inowroclawiu?Jeden sędzia,dwa etaty sekretariat -wiek,WRESZCIE!!!

    Odpowiedz
  • Stow. Przeciw Bezprawiu(2011-02-15 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkim krytykom radzę choć trochę pomyśleć. Lenistwo sędziow jest ogolnie znane. Ale likidacja wydziałow np. gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Bielsku - Białej to pomylka. Chyba nikt z przedsiębiorców nie pomyślał, że z każdą głupotą jeździć będzie do Katowic a wyjazd adwokata z Bielska do Katowic, też będzie kosztował go więcej. Trochę wiecej rozwagi w krytyce, która niczemu nie służy. Dziwię się że bielscy przedsiębiorcy siedzą po cichu.

    Odpowiedz
  • xyz(2011-02-15 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli komuś nie podoba się specjalizacja w sądach to powinien też zaproponowac zniesienie specjalizacji lekarzy. Przecież każdy z nich kończył medycynę to może leczyc każdą chorobę. Po co nam specjalizacja. Kiedyś byli doktorzy wszechnauk i było dobrze. A że było to wieki temu i świat poszedł nieco do przodu to co z tego.
    A dodatek funkcyjny sędzia dostaje tylko jeden chocby pełnił wiele funkcji.

    Odpowiedz
  • adwokat(2011-02-07 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do Adama : gdyby Pan wiedział jaki jest ogrom przepisów prawa stricte cywilnego, karnego, rodzinnego, gospodarczego, pracy, to nie pisałby takich andronów. Nie jest w stanie jeden człowiek opanować takiego materiału. Na całym świecie zmierza się do specjalizacji prawniczych, bo tylko to daje gwarancję prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy. Inną rzeczą jest likwidacja małych wydziałów, bo nie ma sensu ich utrzymywać, jeżeli wpływa tak mało spraw. Sędzia gospodarczy czy pracy może przecież być w wydziale cywilnym i orzekać w sprawach gospodarczych, pracowniczych i dodatkowo cywilnych i być należycie obciążony. Jeżeli natomiast będzie nagły wpływ spraw, to przecież może być obciążony tylko tymi sprawami. Przecież nie może być tak, że jeden sędzia rozstrzyga 15 spraw miesięcznie, a kilka razy więcej.

    Odpowiedz
  • dfghj(2011-02-07 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    do 7 i wszystkich nieuków: sędzia nawet jak ma 20 różnych funkcji to oi tak dostaje jedne dodatek, ten największy, ale ZAWSZE JEDEN!!!

    Odpowiedz
  • Samson III(2011-02-04 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie prawnicy.Widzę że sprawy obyczajowe i socjalne, oraz zakres i wielkość pracy, w poszczególnych sądach, całkowicie przesłoniły wam rzeczywistość.

    Zadam następne pytania :
    1.Czy nadal, tak jak w wydziałach pracy, pozwy będą bezpłatne, do pewnej kwoty, dla powodów? Czy też wymiar sprawiedliwości, chce i to zarobić, na procencie od wartości przedmiotu sporu?
    2. Czy postępując logicznie i kierując się wyłącznie względami finansowymi, osiągniemy cel ( poprawa jakości pracy w Polsce) i czy postępowanie z powyższymi dwoma zasadami, nie jest czasem bezduszne ( co charakteryzuje, niestety, polskie sądy).Sąd Pracy, lub wydział pracy to nie organizacja biznesowa.Ma on na celu,a nawet powinien mieć przede wszystkim, inne cele.JEST TO SPRAWIEDLIWOŚĆ I PRAWO. W tej właśnie kolejności ( żeby się komuś nie przestawiło :) A te dwie sprawy, TO NADZIEJA, dla pokrzywdzonych, na tym łez padole,za życie, a nie po śmierci.
    Zaraz zacznę podawać przykłady nieopłacalnych przedsięwzięć, do likwidacji, zgodnie z pierwszymi dwoma zasadami, z tego postu.

    Odpowiedz
  • A3D(2011-02-04 22:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dobra, może nie rozumiem. Oznacza to, że zamiast 100 km będę jeździł 280, zamiast 2 lata, proces będzie trwał 3 lata, oraz to, że zamiast rozumieć realia gospodarcze w 70% sędzia zrozumie 25?
    Ja muszę (nieznajomość...itd) KPA, KH, KC, KK, Ustaw z 1000, Różne k postępowań, a sędziowie? mają się dobrze. Coraz lepiej, z każdą wokandą lepiej. To już wolę zostać przestępcą. Ryzyko mniejsze i zysk większy.
    Fryzjer, Fryzjer.

    Odpowiedz
  • aco(2011-02-04 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem za, najlepiej te wydzialy gospodarcze okręgowe, w których sędziowie odbijają się od ściany wprost na kawę do kolegów z innych wydziałów, chwaląc się swoimi weekendowymi wypadami i robótkami ręcznymi,doprowadzając tym samym charujacych sędziów do wściekłości , którzy mają parę razy większą liczbę spraw w referacie od nich...

    Odpowiedz
  • xyz(2011-02-04 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    To jest tak z tą likwidacją wydziałów ,że jak się panom sędziom w ministerstwie (notabene skandal ponad chyba 150 sędziów blokujących etaty w wymiarze sprawiedliwości ) nie udaje żadna rzeczowa i dogłębna reforma wymiaru sprawiedliwości to trzeba zlikwidować kilkadziesiąt wydziałów utrudniając tym samym ludziom zazwyczaj z głębokiej prowincji dostęp do sądu. Brawo! Brawo ! Tylko pogratulować "sukcesu i przełomu w zarządzaniu MS".Nie wszyscy mieszkają w Warszawie,Krakowie ,Trójmieście lub Górnym Śląsku.Przecież Panowie wystarczyło poczekać trochę i włączyć wydziały pracy do struktur wydziałów cywilnych tak jak planujecie w noweli PUSP .A tak na marginesie jak się chce coś reformować to trzeba przygotować rzeczowe uzasadnienie reformy przecież każdy sędzia kończył obowiązkowo logikę na prawie a nie raz mówić o specjalizacji a innym razem o łączeniu wydziałów w dwa cywilny i karny a więc wręcz czymś odwrotnym specjalizacji.

    Odpowiedz
  • Maria(2011-02-04 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do BOBI
    Znam sądy w których jest 7 wydziałów i 5 sędziów.To kompromitacja?

    Odpowiedz
  • Uczony(2011-02-04 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    To sąa cuda wszystko zznika niema Polski i nocnika.

    Odpowiedz
  • Bobi(2011-02-04 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    Maria nie kompromituj sie:)

    Odpowiedz
  • 22(2011-02-07 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    c.d. wypowiedzi 22
    w ostatnim zadniu powinno być " a inny kilka razy więcej"

    Odpowiedz
  • Arvid(2011-02-04 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Fajne wydziały gdzie jest tylko jeden etat sędziowski. Może ten sędzia będzie jeszcze pełnił funkcję prezesa, kierownika wydziału i asystenta. Wtedy dostanie siedem dodatków funkcyjnych i motywacyjnych. I może żyć jak król.

    Odpowiedz
  • Maria(2011-02-04 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    W małych sądach jest 5 sędziów i pięć Wydziałów. Do tego jeszcze prezes i wiceprezes...Sami funkcyjni i to podwójnie!

    Odpowiedz
  • robson(2011-02-04 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    firmy koledzy mają, ale murzyni mało POtulni. Coś trzeba zrobić, żeby murzynom gębę zatkać

    Odpowiedz
  • renia(2011-02-04 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe te dane ! Juz w 2010 w dużym mieście wojewódzkim termin sprawy o przywrócenie do pracy to około 6 m-cy! Jak będzie rok to ilość spraw z pewnością jeszcze bardziej spadnie i jak u Muńka Staszczyka : "
    Jest super ,jest super, więc o co ci chodzi..."

    Odpowiedz
  • adam(2011-02-04 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    do Judykatora- wydziały i specjalizacje sędziów- to ogromne nieporozumienie- sędzia ma znać wszystkie przepisy i je stosować (a przynajmniej wiedzieć gdzie ich szukać), nie może dochodzić do sytuacji, które są nagminne,że cywiliści zasadzają roszczenia w sprawach, które są ewidentnymi przestępstwami podatkowymi lub zwyczajnymi- że cywiliści nie wiedza co zrobić z ewidentnie sfałszowanymi dokumentami.Gdyby cywiliści (dotyczy wszystkich wydziałów tzw. cywilnych:pracy,cywilnego itp.) na co dzień rozpoznawali sprawy karne i karne - skarbowe nie wydawaliby szkodliwych wyroków, zagrażających obrotowi gospodarczemu w Polsce. Tak się dzieje,gdy sędzia oświadcza publicznie,że nie musi stosować przepisów prawa podatkowego bo nie jest urzędem skarbowym. No tak zwyczajny Kowalski musi na co dzień stosować i znać prawo podatkowe, bo inaczej może pójść siedzieć, a sędzia nie musi...a art. 83 Konstytucji nie dotyczy sędziów i sądów przy wydawaniu wyroków???Stąd wąska specjalizacja sędziów jest bardzo szkodliwa dla wszystkich.

    Odpowiedz
  • praktyk(2011-02-04 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze że likwidują te wydziały pracy i najmniejsze gospodarcze. Często było tak że w takim pracował tylko jeden sędzia który miał miesięcznie zaledwie 10-15 spraw miesięcznie do rozpoznania, czyli tyle ile w innych wydziałach robi się w tydzień. Przy takim "obciążeniu" w pracy wystarczyło bywać raz w tygodniu...

    Kolejną oczekiwaną reformą jest likwidacja delegacji sędziów i prokuratorów do MS, KSSiP i innych urzędów. To jest skandal żeby sędzia pracował jako urzędnik, nie pokazywał się w ogóle w sądzie i pobierał jeszcze podwójne pensje. Mało tego - zdaniem TK jest to niezgodne z konstytucją.

    Odpowiedz