Prezydent podpisał ustawę: Komisja Majątkowa zlikwidowana

22.01.2011, 07:42; Aktualizacja: 22.01.2011, 07:51

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego zakładającą likwidację od 1 marca Komisji Majątkowej - podała Kancelaria Prezydenta.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Roman(2011-01-28 21:07) Zgłoś naruszenie 01

    Ida wybory i teraz jest b. duza szansa aby wywalczyc obietnice dane przez ten rzad. trzeba dzwonic do gazet TV do poslow, niech kazdy piszacy tutaj zrobi 4-5 ulotek np. ZADAMY SPELNIENIA OBIETNIC DANY PRZED WYBORAMI . MY CHCEMY WYBIERAC A NIE PARTIA -TO JUZ BYLO !PRAWO DLA WSZYSKICH A NIE DLA WYBRANYCH! i rozdawac te ulotki wszedzie, koszty nie sa tak duze ale wymiar oddzwieku spolecznego bedzie slyszalny i bedzie to zauwazone przez media a tym sposobem i rzadzacy tez zuwaza ze spoleczenstwo nie jest 'CIEMNYM LUDEM' nie dajcie sie oglupic ze Balcerowicz zle mowi On ma racje aby nierobow zyjacych z waszych podatkow zachecic do podjecia pracy . #5 i #6 to widac PiSiory ale PiS jest jak slonce . Nie morzna na nie go patrzec !!taki sms do Szkla kontaktowego ktos wyslal i TO PRAWDA!!!

    Odpowiedz
  • obrabowany(2011-01-23 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sprawnie i szybko zamiatają aferę 100-lecia pod chodnik ?! Czyż nie są to Aferałowie ?! Gajowy też nie był oryginalny - zaszantażowany pochodniami i krzyżami smoleńskimi nawet nie pisnie !

    Odpowiedz
  • Andrzej(2011-01-23 14:19) Zgłoś naruszenie 20

    Ustawa, z dnia 20 marca 1950 r., o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego wyciąg
    Art. 1.
    1. Wszystkie nieruchomości ziemskie związków wyznaniowych przejmuje się na własność Państwa.
    2. Nie podlegają przejęciu kościelne nieruchomości ziemskie, stanowiące gospodarstwa rolne proboszczów (art. 4 ust. 2 i 3), które Państwo poręcza pełniącym te funkcje duchownym, jako podstawę ich zaopatrzenia.
    3. Rada Ministrów może postanowienia ust. 2 rozciągnąć w drodze wyjątku również na gospodarstwa rolne, nie objęte przepisami tego ustępu.
    4. Dochody z przejętych nieruchomości przeznaczone są wyłącznie na cele kościelne i charytatywne zgodnie z postanowieniami niniejszej ustawy.,
    5. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ustali szacunek dochodów, o których mowa w ust. 4, według norm Państwowego Funduszu Ziemi.

    Art. 9.
    1. Fundusz Kościelny świadczyć będzie na następujące cele:
    1) utrzymanie i odbudowa kościołów,
    2) udzielanie duchownym pomocy, materialnej i lekarskiej oraz organizowanie dla nich domów wypoczynkowych,
    3) (skreślono)
    4) opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne duchownych w wymiarze określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887),
    5) wykonywanie działalności charytatywno-opiekuńczej.
    2. Rada Ministrów może rozszerzyć zakres celów Funduszu Kościelnego również na inne potrzeby kościelne i charytatywne.
    Czasami dobrze jest wiedzieć o czym się dyskutuje.

    Odpowiedz
  • ur1952(2011-01-23 12:28) Zgłoś naruszenie 01

    Do 14,katolik jak brak mu argumentów,to używa obelg,cóż taka jest wasza wiara.Do 18,najciekawsze jest to,o czym wszyscy a przede wszystkim kościół milczy,że kościół przez te wszystkie lata otrzymywał rekompensatę za utracone ziemie,w wysokości zysków jakie z tych ziem można było osiągnąć.Za 2010 rok było to 90mln złotych.

    Odpowiedz
  • eleonora(2011-01-23 08:50) Zgłoś naruszenie 01

    Po 1945 roku państwo odebrało Kościołowi część majątków nie służących kultywowaniu wiary. Po 1990 roku Kościół odebrał Państwu dziesięciokrotność zabranych wcześniej nieruchomości i 80 miliardów złotych w gotówce. Teraz czas zakończyć tą farsę i czas zacząć zacierać ślady grabieży. A wszystko to w imię wiary chrześcijańskiej. Brakuje po prostu Chrystusa, który by wyrzucił tych złodziei ze świątyni.

    Odpowiedz
  • Olej Napędowy po 5.5 zł(2011-01-22 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    Może Bronio zareaguje z Budy Ruskiej?

    Odpowiedz
  • do 13 z IP:83.11.117(2011-01-22 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    "ur1952",w tych latach nie widzialem,zeby sie rodzily takie PO.twory jak ty,skad zatem sie wyknules(as)? Czyzby z invitro Tuska i Komorowskiego PO penisie Palikota?

    Odpowiedz
  • ur1952(2011-01-22 18:14) Zgłoś naruszenie 01

    Panowie prezydencie i premierze kiedy zdobędziecie się na odwagę i zażądacie zwrotu rekompensaty niesłusznie wypłaconej kościołowi za ostatnie lata.

    Odpowiedz
  • ur1952(2011-01-22 18:10) Zgłoś naruszenie 11

    Za 15 ha w Poznaniu,parafia po za 40 działkami i 1.5ha ziemi otrzymała 75.5 mln.Według biskupa za 2800 spraw kościół otrzymał niecałe 110 mln.Ktoś tu grubo mija się z prawdą.

    Odpowiedz
  • Pamietaj Polaku,ze ..... Kronikarz S(2011-01-22 14:54) Zgłoś naruszenie 01

    Pamietaj Polaku,ze lib/eraly to barwione swi/nie PO lew/ackich wiep/rzach,wyhodowane na odchodach tej samej swi/niarni.Ryja,kopia,topia i POzeraja Polske,niezdolne do normalnego rzadzenia,platni sprzedawcy i likwidatorzy Polski.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-01-22 14:28) Zgłoś naruszenie 01

    My nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych.
    Tak zakończy się śledztwo i cała awantura. Ta komisja od początku była nastawiona na wyłudzenie od skarbu państwa ile się da... dlaczego ? bo nikt nie będzie sprawdzał do końca czy się kościołowi należy czy nie ... więc kościelne cwaniaczki zabrali się ostro do roboty ale potrzebny był cywil do pewnych spraw urzędowych i znaleźli jednego,który wiedział,że będzie miał problem z weryfikacją ... a że to były esbek to pikuś każdy zarobi ... i tak kręcili lody do bólu ,zabierali co chcieli a gdy ktoś dostrzegał nieprawidłowości,to był oskarżany o ataki na kościół... doczekaliśmu się,że skarb państwa został ograbiony z perełek przez instytucję której członkowie powinni żyć w ubóstwie głosząc słowo boże.

    Nikomu włos z głowy nie spadnie a kler wymyśli nową formę wyłudzania z budżetu ... może aneks w Konkordacie ? Pieniądz musi robić pieniądz

    Odpowiedz
  • Andrzej(2011-01-22 13:38) Zgłoś naruszenie 10

    Nazwa SLD pojawia się dość często ale czy to nie jest to przysłowiowe łapaj złodzieja skoro plotka głosi, że aresztowany pełnomocnik to były funkcjonariusz SB? Przcież jest tajemnicą pliszynela, że szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku miały tylko te wnioski które złożyli pełnomocnicy takiej prowiniencji. Pytanie czy na tym procederze bogacił się Kościół skoro odzyskane grunty sprzedał za cenę ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego? J trzeba się chociaż chwilę zastanowić jak się coś pisze. Czy owi członkowie Komisji mianowani przez koalicję, bez zgody ktorych nic nie mogło być zwrócone, to nie koledzy króliczka? Mechanizm przekrętu bajecznie prosty rzeczoznawca wycenia grunt rolny, następnie jest on zwracany Kościołowi, kolejny etap to sprzedaż znajomemu króliczka, odrolnienie i zmiana planów dzięki układom a następnie sprzedaż z zyskiem lub inwestycja przynosząca krocie. Kto na tym zarabia i będzie zarabiał bo takich ustaw jest sporo? Dla zainteresowanych polecam casus zakupu w przetargu chyba parku w Poznaniu a następnie przeksztalcenie tych gruntów na komercyjne. Wszystko jak uznał nasz wymiar sprawiedliwości odbyło się de lege artis. A i przy zwrocie nieruchomości warszawskich nie jest bez znaczenia kto jest pełnomocnikiem i komu sprzedało sie roszczenia reprywatyzacje.

    Odpowiedz
  • Helikopter(2011-01-22 13:32) Zgłoś naruszenie 10

    A co z majątkami przejętymi przez SB oraz PZPR po tzw. przemianie kto się tym zajmie ?

    Odpowiedz
  • PP(2011-01-22 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    do Ad 2) też popieram.
    do Ad 3) w zasadzie masz rację, tylko jedno ale, ci inni dostawali ułamek swojego faktycznego mienia, a KK, co najmniej 100% po jednym telefonie.

    Odpowiedz
  • Gdzie minister od korupcji -Pitera(2011-01-22 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Czy potrzebne jest utrzymywanie ministerstwa Julii Pitery?

    W "Uwadze"- przekręty
    W "Na celowniku "-przekręty
    W "Expresie dla reporterów"- przekręty
    U Jaworowicz -przekręty
    Co robi największy leń z ministrów wnuczka Bieruta?

    Odpowiedz
  • A co z POkretami bandziorow PO? Kronikarz S(2011-01-22 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    A co z PO przekretami,aferami,ktore po.parany w sowieckiej agenturze WSI Komorowski tak skrzetnie ukrywal.Co jest z afera hazardowa,tak szybko wyciszona,gdy zamordowali Prezydenta Kaczynskiego,Prezesa IPN,Pana Wasermana,ktory profesjonalnie dobieral sie POTuskowej holocie? Kto rozliczy sprzedawcow i likwidatorow Polski,wspieranych pos/tko/munistyczna agentura,jej propaganda,na ktora rzadzaca holota Tuska wydaje miliardy? To przeciez nasz majatek.

    Odpowiedz
  • Ryszard(2011-01-22 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Co z Funduszem Kościelnym?Jakoś o nim cicho.

    Odpowiedz
  • J(2011-01-22 10:07) Zgłoś naruszenie 01

    Domagam się zwrotu całego mienia, które zostało zagrabione przez Kościół na podstawie zaniżonych wycen i/lub innych nieprawidłowości. Żadnego zamiatania pod dywan!

    Odpowiedz
  • Państwo prawa , czy bezprawia???(2011-01-22 08:11) Zgłoś naruszenie 01

    A co z "przekrętami" tzw. komisji majątkowej ???

    Znowu "zamiatanie pod dywan " , czy pociądnięcie do odpowiedzialności karnej w tym paserów/ czyt. purpuratów / , oraz zwrot nieprawnie
    przejętego mienia ??

    Odpowiedz