Na nowy dowód osobisty poczekamy nawet 10 lat

autor: Iwona Aleksandrzak14.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.01.2011, 09:46

W lipcu rusza bezpłatna wymiana dowodów. Osoby, których dokumenty stracą ważność przed 30 czerwca, wyrobią dowody w starej wersji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • masaccio(2011-01-14 03:23) Zgłoś naruszenie 10

    o zawartości warstwy elektronicznej tj chipie RFID i jego roli w obserwacji obywateli nic nie napisaliście w artykule
    problem uzytych zabezpieczeń kryptograficznych i ochrony prywatności Waszym zdaniem nie istnieje?

    Odpowiedz
  • Janusz(2011-01-14 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Społeczeństwo baranów nie zastanawia się nad tym kto, co i w jakim momencie zapisze na chipie. Jeżeli potrafię odczytać informację zawartą w warstwie graficznej mojego dokumentu, to muszę mieć urządzenie pozwalające mi odczytać informację zawartą w warstwie elektronicznej.

    Odpowiedz
  • NA PASZPORT DOSTANE KREDYT I ODBIORE PACZKE!!!!!!!(2011-01-14 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    BZDURY WPISUJA TE PISMAKI!!!
    ARTYKUL SPONSOROWANY PRZEZ REZIM.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2011-01-14 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ponad 400 mln Amerykanów i Kanadyjczyków , 70 mln Brytyjczyków nie musi mieć dowodów osobistych, i nie są to dzikusy. W Polsce mus !
    Nie sądzę też że ci robią te dowody to robią to za frajer.

    Odpowiedz
  • Klemens(2011-01-14 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Czy naprawdę tych sowiecko-azjatyckich manier urzędniczych nigdy się nie wyzbędziemy? Po co to straszenie grzywnami w wykonaniu bezmyślnej urzędniczki ministrstwa? A przede wszystkim,za co?
    Dokument,zwany dowodem osobistym służy człowiekowi i to jego decyzja jest najwazniejsza.Skoro utraci ważność,ustaloną sztucznie,konsekwencje spadają na uzytkownika.Nie na żadne ministerstwo i jego niedouczków.

    Odpowiedz
  • nilix(2011-01-14 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Autorce gratulujemy wiedzy! Zachęcam do zapoznania się z art. 46.1.7 nowej ustawy o dowodach osobistych. WSTYD! Przeczytajnie ustawe, zanim napiszecie jakiś artykuł!

    Odpowiedz
  • jurasN(2011-01-14 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do nilix:
    Przeczytałem ten artykuł z ustawy o dowodach osobistych i jeszcze raz artykuł powyżej. Nie dostrzegłem sprzeczności. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Piotr(2011-01-15 00:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ważność dowodu osobistego kończy się w kwietniu br ,od maja muszę mieć ważny , ale będzie on starego typu.Nowe dowody wchodzą od 1 lipca.Zamiast straszyć obywatleli karami moze warto przedłuzyć ważność stosownym zaświadczeniem z urzędu do czasu wydawania nowych.Może warto zoszczędzić trochę grosza w budżecie.

    Odpowiedz
  • Niech naiwni zmieniaja,ja mam w du.e. Zernicki(2011-01-15 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Taniej byloby powiesic Tuska,Komorowskiego i cala lew/ac/ko-lib/er/alna holote zwyrodnialcow niz wydawac miliony na zmiane dowodow osobistych,tylko po to aby wpisac jaks bubel zwany chip,niczego nie dajacy.Pamietam,zmienilem paszport,bo mowia trzeba nowy,unijny,a w momencie odebrania juz byla nastepna zmian,tak wiec olewam tych bandziorow i nie zmieniam,nie tracac pieniedzy na tych zlodziei i przyglupow,ktorzy nie interesuja sie Polska wogole i nie czuja sie Polakami,tylko jud/aszowe eurosrebrniki i sluzalczosc unijnym malpom POdobnego im pokroju.Jak ludzie w 21 wieku daja sie nabierac propagandzie tych oszustow,wypelniajacych testament oprawcow swiata.

    Odpowiedz
  • mario(2011-01-15 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    przecież można sobie odebrać ten "stary dowód" np. w kwietniu a w czerwcu napisać podanie o zanignięciu lub zniszczeiu dowodu i poprasić o nowy :D nie wiedzę w czym jest problem :D (po za tym, że jest to problem dla budżetu bo podnosi koszty - lepiej było by wydać stosowne zaświadczenia o przedłużeniu ważności starych tak jak to napisał Piotr 2 piętra wyżej).
    Fajnie, że nowy dowód będzie pełnił rolę karty ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie jestem pewien czy wszstkie jednostki służby zdrowia będa wyposazone w komputer z czytnikiem to raz. A dwa, że w pierwszej kolejności to nie powinno być żadnych kwitków i zaświadczeń, tylko komunikacja między poszczęgulnymi resortami i urzędami żeby wszystko sprawdzali urzednicy.

    Odpowiedz
  • ZNISZCZYĆ KOMUNĘ !!!(2011-01-16 01:05) Zgłoś naruszenie 10

    BANDZIORY CHCĄ NAM ZAŁOŻYĆ SMYCZ ELEKTRONICZNĄ ABY ZNAĆ KAŻDY NASZ RUCH(także finansowy ).Bo POsrańcy z czegoś muszą żyć,prawda ? Chyba wyjadę z tego kraju i przeczekam gdzieś z dala od tego cuchnącego POstkomuną gnoju

    Odpowiedz
  • Obywatel(2011-01-16 04:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w naszym wspaniałym kraju można by wreszcie znieść dowody osobiste i odstąpić od niechlubnej tradycji ostatnich dziesięcioleci?

    Odpowiedz
  • elektroniczne śledztwo(2011-01-16 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    O co wam chodzi z tym śledzeniem, za pomocą elektronicznych dowodów? Jak niby miało by się to odbywać? bo na pewno nie zapomocą żadnych czipów RFID których po prostu nie bedzie w tych dowodach - nie wiem jak pojawiła się polotka, że niby będą??
    Jeśli chodzi o śledzenie to więcej informacji mogą mieć o nas banki, jak sobie przejrzą wyciągi operacji za które płaciliśmy kartą :P

    Odpowiedz
  • guzik(2011-01-16 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    Brazylia została POkarana za pseudo-nowoczesność. Dlaczego my na własne życzenie pchamy się w kłoPOty?

    Odpowiedz
  • gość(2011-01-17 07:17) Zgłoś naruszenie 10

    Moim zdaniem: tzw. czip jest potrzebny TYLKO i WYŁĄCZNIE do INWILIGACJI I MANIPULACJI SPOŁECZEŃSTWEM. Obecnie mamy NIP i PESEL. PESEL JEST WYSTARCZJĄCYM WYKŁADNIKIEM do SPRAWDZENIA TOŻSAMOŚCI OSOBY I JEJ UBEZPIECZENIA W NFZ!
    W TAKIM CZIPIE BĘDĄ DANE WRAŻLIWE...

    Odpowiedz
  • Polak(2011-01-17 23:25) Zgłoś naruszenie 10

    Po co mi czip co ja jestem pies

    Odpowiedz
  • Mara(2011-07-11 16:26) Zgłoś naruszenie 10

    W Norwegii kazdy kto ma konto w banku(a kazdy ma)dostaje karte na ktorej jest zdjecie,data urodzenia,pesel i podpis wlasciciela.Ta karta jest honorowana jako legitymacjai jako dokument tozsamosci. Mamy tez prawo jazdy ze wszystkimi danymi i tak samo jest wszedzie uwazane za legitymacje. W Polsce tez ludzie maja i to i to wiec po co te dowody?

    Odpowiedz
  • jaaaaaaaaaaaa(2011-08-02 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    przed chwilą odebrałam swód dowód osobisty po zmianie nazwiska---jest dalej jak ten, który miałam wcześniej

    Odpowiedz