Aplikant adwokacki zda egzamin na komputerze

autor: Agnieszka Bobowska16.12.2010, 03:00

Aplikanci adwokaccy domagają się umożliwienia im korzystania z komputerów podczas egzaminów adwokackich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • po sądówce(2010-12-16 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    panienkom w głowach się poprzewracało.

    Odpowiedz
  • tgb(2010-12-17 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej fascynujące jest to, że absolutnie wszyscy poza ministerstwem, które się w ogóle nie wypowiada, mówią, że egzamin będzie nieprzygotowany na czerwiec. Może warto ministerstwo zapytać zanim się cokolwiek wypowie...

    Odpowiedz
  • tersus(2010-12-17 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    w tej sytuacji uważam że starości grup po konsultacjach z aplikantami w poszczególnych izbach oirp powinni czym prędzej wystosować pismo do ministra że wrzesniowy termin jest niedopuszczalny. Niech egzamin odbędzie się w czerwcu a wyniki co najwyżej we wrzesniu. I tak w niektórych izbach było w tym roku. A adwokaci jak chcą to niech piszą sobie i nawet w grudniu 2011. Tak jak ktoś pisał wyżej że mamy miec laptopy a nie bedzie na nich lexa i trzeba bedzie ganiać do odzielnego stanowiska to ja mam w du...takie komputery. Niech w takiej sytuacji łaski nam nie robią napiszemy to ręcznie.

    Odpowiedz
  • info(2010-12-17 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    Człowieku, powtarzasz się w kółko jak "mantra".
    Zrozum, że na czerwcowy termin praktycznie nie ma szans (nikt nie będzie robił znowu "cyrków" ze ściąganiem ludzi z urlopów).
    Alternatywą dla września jest jedynie kwiecień-maj (w odstępach 2 tygodniowych: połowa kwietnia, koniec kwietnia, pierwsza połowa maja - przy czym ostatni byłby egz. notarialny - bo u nich izby mają największe opóźnienie z rozpoczęciem aplikacji).

    Odpowiedz
  • fresa(2010-12-17 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram Tersusa, podejrzewam że więcej aplikantów jest za terminem czerwcowym, jednak zdaję sobie sprawę że część osób woli wrzesień bo "więcej czasu" na naukę i "w wakacje nic się nie dzieje w kancelarii". Natomiast ja osobiście jestem za czerwcem - nie chcę się uczyć w wakacje, nie chcę aplikacji trwającej 4 lata, przygotowałam się na czerwiec [ włącznie z urlopem w pracy ], jeśli zdam chcę wpisu na jesieni a nie w marcu 2012. Poza tym argument że adwokaci idą na urlop - sami dobrowolnie zgłaszają się do komisji i biorą za to wynagrodzenie, może znajdą się inni którzy nie mają urlopu w lipcu ... żenada!

    Odpowiedz
  • Fresa(2010-12-17 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Poza tym wiadomo o egzaminie od zawsze, więc nie rozumiem dlaczego INFO pisze o "ściąganiu ludzi z urlopów". No ludzie, przecież za to im płacą. A dawne egzaminy na studia to nie były w wakacje ?? W wakacje się też pracuje, szczególnie że członkowie komisji z poprzedniego roku są wybrani do komisji na 2 lata, więc chyba mogą sobie zaplanować urlop ... na sierpień czy wrzesień, kiedy to sprawdzą już wszystkie prace!!

    Odpowiedz
  • apl(2010-12-17 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    STAROŚCI piszcie protest i walczmy o CZERWIEC - jak już słusznie zauważono za coś trzeba żyć, a nie sądzę, aby kancelarie były chętne utrzymywać przez 9 m-cy "aplikanta", który nie może iść do sądu. pomijam już temat substytucji.

    może mało elegancko, ale skutecznie byłoby wyjść z tematem do mediów? oficjalne pismo starostów, skierowane do ważniejszych mediów powinno skłonić naszych "przełożonych" do działania.

    brońmy się, bo nikt za nas tego nie zrobi, a po zgodzie to już widać co się święci.

    ps. komputery, ale bez lexa - mam lepszy pomysł dla "organizatorów" - komputery z lexem, własnymi plikami i notatkami, ale bez monitora.

    Odpowiedz
  • aplikant(2010-12-18 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Aplikacja kończy się w więkoszości Rad w połowie marca. Nie rozumiem czemu mamy mieć przedłużoną aplikację o ponad pół roku. Argumenty podawane przez ministerstwo to dla mnie kpina. Nie rozumiem dlaczego NRA opowiada się za terminem wrześniowym skoro większość aplikantów woli termin czerwcowy.

    Odpowiedz
  • Ann(2010-12-17 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli mam bez sensu czekac na wyniki 2 miesiace (z powodu urlopow komisji), to juz wole ten czas przeznaczyc na nauke i zdawac we wrzesniu.

    Odpowiedz
  • II(2010-12-17 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    Albo nieprzygotowany egzamin w pierwszym możliwym terminie (kwiecień), albo porządnie przygotowany z poślizgiem (wrzesień).

    Nieprzygotowany egzamin, a jednocześnie z poślizgiem (czerwiec) to najgorsze rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • aga(2010-12-17 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    Aplikanci, którzy piszą, że wolą pisać ręcznie niż na komputerach bez lexa nie wiedzą, o czym piszą :/
    Zdałam w tym roku egzamin radcowski i szczerze mówiąc pisanie ręczne na kartkach kancelaryjnych było masakrą. Najpierw piszesz "na brudno" - bo Komisja co chwilę przypomina, że prace mają być czytelne i bez skreśleń, a potem musisz zostawić sobie godzinę - półtorej na przepisywanie ... tych 6 godzin egzaminu ledwie wystarcza.
    Tak naprawdę lex nie jest potrzebny podczas całego egzaminu, wystarczy raz - dwa razy podejść, wydrukować orzeczenia, ewentualnie komentarze i tyle - u nas w Katowicach nie było kolejek do stanowisk z lexem. Natomiast pisanie ręczne i przepisywanie - dramat, okropna strata czasu.
    Trzymam kciuki za wszystkich zdających!

    Odpowiedz
  • Wrzesien lepszy od kwietnia.(2010-12-17 01:10) Zgłoś naruszenie 00

    Rowniez slyszalem, ze na czerwiec nie ma zadnych szans (bo pozniej jest sezon urlopowy a aplikantow w tym roku jest bardzo duzo).
    Prawdopodobnie bedzie albo kwiecien albo wrzesien.
    Osobiscie z dwojga zlego wole wrzesien.

    ps. Nie ma co "plakac" o te 3 wakacyjne miesiace "poslizgu". Kolejne roczniki beda mialy egzamin juz zawsze we wrzesniu, bo te 3 miesiace "stracili" czekajac do stycznia na rozpoczecie aplikacji.

    Odpowiedz
  • kolo(2010-12-17 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli MS ma zamiar dotrzymac słowa odnosnie kompów na egzaminach to niestety ale wrzesień jest najbardziej realny. Ja wole wrzesień jak czekanie 2-3 m-ce na wyniki. Pamietajcie, że prowizorka w przygotowaniach odbije się przede wszystkim na zdających

    Odpowiedz
  • ...(2010-12-17 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Tgb głos rozsądku .Trzymamy Pana Ministra za słowo. Wypowiedział się juz raz w prasie na temat egzminów zawodowych w 2011 roku ze będzie to najprawdopodobniej przełom maja i czerwca. Pozostaly news to mogą być tylko ploty.

    Odpowiedz
  • ap(2010-12-17 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Minister podpisze co mu podsuną. Ma za dużo spraw, żeby jeszcze snuć rozważania czy egzamin zawodowy w przyszłym roku ma być w kwietniu, maju, czerwcu a może we wrześniu.

    Trzeba by poczekać na wypowiedź p. Kujawy z Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami - a ta dotychczas się jeszcze nie wypowiedziała.

    Odpowiedz
  • Patowa sytuacja w aplikacjach(2010-12-17 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Po Departamencie Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi wszystkiego się można spodziewać. Do tej pory nie są w stanie rozwiązać problemu objęcia patronatem wszystkich aplikantów notarialnych z naboru 2009, pomimo, iż Sąd Najwyższy w sposób nie budzący wątpliwości przesądził, że że organy samorządu notarialnego nie mogą uzależniać odbywania aplikacji od dodatkowych nieznanych ustawie warunków, jak np. zgoda notariusza. Sąd Najwyższy stwierdził również, że notariusz wyznaczony na patrona dla aplikanta jest obowiązany do przyjęcia tej funkcji, natomiast rada może wyznaczyć notariusza na patrona bez jego zgody. Sąd Najwyższy podkreślił, że swoboda notariusza jest węższa niż obywatela, bo jest członkiem samorządu zawodowego osób wykonujących zawód zaufania publicznego. Notariusz musi brać udział w wykonywaniu zadań swego samorządu. Należyte szkolenie aplikantów leży w interesie publicznym.

    Notariusze mają powyższe w głębokim niepoważaniu, a Departament Nadzoru nie wykazał się skutecznością interwencji.

    Tak więc, moi drodzy, przygotujcie się na niespodzianki.

    Odpowiedz
  • Jan(2010-12-19 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    1) Nie pisz "zdecydowana większość aplikantów chce egzaminu w czerwcu" bo jak na razie jesteś ty sam. Ja i moi trzej koledzy (wszystkie osoby które pytałem) już wolą egzamin wrześniowy, niż czerwcowy (jako wybór "mniejszego zła"). Jeśli nie kwiecień (pierwszy możliwy termin) to niech będzie ten wrzesień. Czerwiec - jak nie spojrzeć jest zupełnie bez sensu.

    2) Nie wiem jak u Ciebie we Wrześni, ale w reszcie kraju "statystyka" to koniec czerwca i koniec grudnia. Ponadto (przynajmniej z mojego doświadczenia) w tym okresie jest tylko więcej terminów w Sądach wyznaczonych, a na ilość klientów w kancelarii to nie ma kompletnie żadnego wpływu.

    3) Tak samo jak Ciebie nie obchodzą urlopy w Ministerstwie (...bo przecież Ciebie obchodzą tylko twoje prywatne plany), tak samo pracowników Ministerstwa, Izb i Rad planujących sobie urlopy na przyszły rok mało obchodzą twoje oczekiwania co do czerwcowego terminu egzaminu i późniejszego szybkiego sprawdzenia prac oraz załatwienia wszystkich praw administracyjnych.

    Odpowiedz
  • a. a.(2010-12-20 00:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli jest dylemat czerwiec vs. wrzesień - ja osobiście wole wrzesień.

    do aplikant: to że kiedyś Rady potrafiły zrobić egzamin w kilkanaście tygodni po zakończeniu aplikacji i wpisać swoich aplikantów na listy w ciągu miesiąca nic nie znaczy. Wtedy w Radach szkoliło się po kilkunastu aplikantów. Dziś te liczby idą w tysiące. Dlatego również uważam, że trzeba jednak przyjąć wyjaśnienia o odpowiednim poziomie przygotowań oraz wziąć pod uwagę ewentualne letnie urlopy osób w tym przedsięwzięciu biorących udział.

    Odpowiedz
  • czas(2010-12-20 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    smieszą mnie ci co piszą że jak na czerwiec nie bedzie komputerów to bedą na wrzesień i wolą wtedy zdawać egzamin bo będzie lepiej przygotowany. Jednocześnie piszą że w wakacje są urlopy i mają dobro urzędników ministerstwa i egzaminatorów. To ja się pytam jak beda na urlopch w lipcu i sierpniu to niby jak lepiej przygotują exam na wrzesien hehehe bedzie tak jakby miało być w czerwcu. Jak nie zdązą z kompami na czerwiec to na wrzesien też(przeciez są urlopy) to tylko sztuczne przeciaganie w czasie i tyle...

    Odpowiedz
  • raczej wrzesień(2010-12-20 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    A ty co? Idąc "wbrew statu" (i optując za czerwcem) czujesz się lepszy?

    Nawet kilkadziesiąt takich samych wpisów z jakiś dziwnych, anonimowych IP nie jest żadnym argumentem za tym że czerwiec jest lepszy od września.

    Robisz to tylko we własnym interesie - bo to jest zgodne z jakimiś tam twoimi prywatnymi planami! Jeszcze nie zdałeś egzaminu zawodowego a już reprezentujesz typowo korproacyjne myślenie.

    Odpowiedz