Aplikant adwokacki zda egzamin na komputerze

autor: Agnieszka Bobowska16.12.2010, 03:00

Aplikanci adwokaccy domagają się umożliwienia im korzystania z komputerów podczas egzaminów adwokackich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • aplikant(2010-12-16 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    Normalnie masakra. To oznacza przedłużenie aplikacji do ponad 4 lat. To już lepiej zdawać na starych zasadach w czerwcu. Korporacyjne egzaminy były w marcu - kwietniu. Komu się będzie chciało uczyć w wakacje. Normalnie porażka

    Odpowiedz
  • ddd(2010-12-16 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    takie same możliwości korzystania z komputerów i oprogramowania powinny być również w przypadku egzaminu sędziowskiego, który planowany jest na pierwszy kwartał 2011 roku.

    Odpowiedz
  • a(2010-12-16 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    no nie wiem czy aplikanci zdadzą ten egzamin, sądząc po wynikach kolokwium to raczej przy okazji egzaminów korporacje się ich pozbędą w białych rękawiczkach.

    Odpowiedz
  • obecny(2010-12-16 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Sprostowanie: Terminem najczęściej wskazywanym przez zgromadzonych był czerwiec 2011 r. z zastrzeżeniem, że jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości sobie nie poradzi z przygotowaniem egzaminu w tym terminie, to z konieczności godzą się na wrzesień.

    Odpowiedz
  • ktos(2010-12-16 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    nie obchodzi mnie co zrobi ministerstwo. to jest ICH ZADANIE USTAWOWE. Jeśli minister jest nieporadny to należy go zdymisjonować ewentualnie rozliczyć przy najbliższych wyborach!!! Egzamin powinien być najpóźniej w czerwcu i problemy nieporadnego ministra mnie nie obchodzą.

    Odpowiedz
  • ja(2010-12-16 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej dać im od razu pytania i odpowiedzi, żeby się za bardzo nie męczyli. Paranoja w tym kraju.

    Odpowiedz
  • wjw(2010-12-16 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    A co to takiego oprogramowanie tekstów ? Skrót myślowy autora ?

    Odpowiedz
  • po sądówce(2010-12-16 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    panienkom w głowach się poprzewracało.

    Odpowiedz
  • not(2010-12-16 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    Wrzesień to dobry pomysł.

    Przez 3 miesiace nikomu "korona" z głowy nie spadnie, a to i tak miesiace wakacyjne w takcie których nic się nie da załatwić.

    Lepiej niech się izby porządnie przygotują z tymi laptopami które obiecują (a my przygotujemu się z wiedzą), niż miałoby to być robione "na szybko" i "ble jak".

    Odpowiedz
  • zdający(2010-12-16 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Oby był jednak ten wrzesień. Tak czy siak im szybciej poznamy datę egzaminu tym lepiej. Panie Ministrze - czekamy!!!

    Odpowiedz
  • tersus(2010-12-16 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    Wrzesien to jest beznadziejny termin. Nie dosc że odbywamy 3,5 letnią aplikacje to jeszcze nas w bambuko chcą zrobić i przeprowadzic egzaminy zawodowe po 6 miesiącach od skonczenia aplikacji. To jest skandal. Potem wyniki i wpis na listę i mamy styczen albo luty czyli ponad 4 lata. Takie działanie jest niedopuszczalne żeby po tak długim okresie po ukonczeniu aplikacji organizowac egzamin zawodowy. To jest łamanie prawa i utrudnianie dojscia do zawodu. Mam nadzieje ze bedą protesty. Co to za różnica czy komputery bedą konczem czerwca poczatkiem lipca czy we wrzesniu to jest róznica 2 miesieące. Jak nie bedzie na czerwiec to i nie bedzie na wrzesien.Egzamin powinien odbywav sie niezwłocznie po ukonczeniu aplikacji a nie pół roku później.Żenada

    Odpowiedz
  • poinformowana(2010-12-16 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    TO MINISTERSTWO MA ZAŁATWIĆ LAPTOPY!

    Takie informacje były podawane na spotkaniu. Wszyscy mają mieć równe szanse. Ale problem jest taki, że Ministerstwo nie ma jeszcze laptopów i ma dopiero ogłosić przetarg. A z przetargami wiecie jak jest. Ktoś wygra, ktoś zaskarży, może unieważnią i termin się oddali.

    Odpowiedz
  • z nieoficjanych źródeł(2010-12-16 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Na pewno nie będzie to czerwiec 2011.
    W poprzednim roku to się nie sprawdziło, bo członkowie komisji pojechali w lipcu na urlopy i później były problemy.

    Rozważane są tylko dwa terminy:
    a) kwiecień/maj 2011 (ustawowe 30 dni po tym jak ostatnia z izb każdej z korporacji zakończy szkolenie),
    b) wrzesień 2011.

    Praktycznie był już przesądzony termin kwietniowo-majowy, ale okazało się, że izby i aplikanci mogą nie zdążyć z tak szybkim załatwieniem wszystkich spraw administracyjnych związanych z zakończeniem aplikacji (ostatnie poprawki, wpisy, zaświadczenia itp.), a jednocześnie mogą być problemy z dobrym przygotowaniem egzaminu na laptopach (co musi być przygotowane perfekcyjne, tak aby nikt nie narzekał - bo to obietnica polityczna ministra z przed roku).
    Do tego jeszcze doszła afera z obecnymi kolokwiami rocznymi które zdaje 1% aplikantów. To podważyło zaufanie ministerstwa do korporacji. Nikt nie daje wary ich zapewnieniom, że po wyznaczeniu terminów "na styk" (z dokładnością do 1. dnia) nie będą robić problemów aplikantom, którzy np. 15 minut spóźnią się z jakimś zaświadczeniem lub "świstkiem".

    Tak więc obecnie przeważa koncepcja egzaminu wrześniowego - w trosce o aplikantów i... Ministra z jego obietnicą zorganizowania egzaminów zawodowych na laptopach.

    ps. przed napisaniem komentowanego artykułu przydałaby się odrobina dziennikarskiego śledztwa.

    Odpowiedz
  • wowo(2010-12-16 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    no to jak będzie we wrześniu to będziecie bardzo opóźnieni,bardzo! To dopiero wpis na listy w 2012 roku!!!

    Odpowiedz
  • apl(2010-12-16 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Bez przesady. 4-5 miesięcy w stosunku do kwietnia i maja (pierwszego możliwego terminu egzaminu wyznaczonego "na styk" w stosunku do wszystkich ustawowych terminów) nie aż tak "bardzo opóźnieni"...

    Lepiej niech to już będzie ten wrzesień, niż ma to być nawet kwiecień, ale mają się dziać jakieś "korporacyjne cuda" i nagle tylko 1% aplikantów zdąży złożyć dokumenty na bardzo wczesny egzamin.

    Odpowiedz
  • ap rad(2010-12-16 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Izby Radcowskie: Katowicka, Olsztyńska, Rzeszowska czy Warszawska już pokazały co potrafią zrobić ze zbyt dużą liczbą chętnych do zawodu.

    Nie oszukujmy się - też jesteśmy z "większego" naboru i chętnych do zawodu jest dużo (najwięcej w dotychczasowej historii).

    Lepiej na spokojnie zdawać we wrześniu, niż w liczyć na łaskę władz korporacji i szybkie oraz bezproblemowe załatwienie wszystkich papierków koniecznych na egzamin kwietniowy albo majowy.

    Odpowiedz
  • ff(2010-12-16 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Z lexem to i student 2giego roku zda egzamin... po co ta aplikacja ? To jakas bzdura. Na wstepnym wymagaja zakucia 56 ustaw a na końcowym wystarczy już Lex.

    Takie jaja tylko w polsce.

    Odpowiedz
  • CZERWIEC MAX(2010-12-17 00:05) Zgłoś naruszenie 00

    jak można mówic o wrześniu ? jak ktoś wcześniej pisał okres odbywania aplikacji przedłuży nam się do ponad 4 lat, a ewentualny wpis do 4,5!
    czerwcowy termin maksymalnie!! na organizację wystarczy te kilka miesięcy.
    przecież okres aplikacji upływa nam w kwietniu i oczekiwanie do września jest stanowczo za długie. jest jeszcze kwestia kontrowersyjna i niejasna, nigdzie nie uregulowana możliwości występowania przez sądami osób, które zakonczyły szkolenie aplikacyjne, a nie posiadają wpisu na listę adwokatów.
    a w tym czasie oczywiście mam płacić składki korporacyjne- pytam się za co?

    Odpowiedz
  • Wrzesien lepszy od kwietnia.(2010-12-17 01:10) Zgłoś naruszenie 00

    Rowniez slyszalem, ze na czerwiec nie ma zadnych szans (bo pozniej jest sezon urlopowy a aplikantow w tym roku jest bardzo duzo).
    Prawdopodobnie bedzie albo kwiecien albo wrzesien.
    Osobiscie z dwojga zlego wole wrzesien.

    ps. Nie ma co "plakac" o te 3 wakacyjne miesiace "poslizgu". Kolejne roczniki beda mialy egzamin juz zawsze we wrzesniu, bo te 3 miesiace "stracili" czekajac do stycznia na rozpoczecie aplikacji.

    Odpowiedz
  • zdecydowanie czerwiec(2010-12-17 01:12) Zgłoś naruszenie 00

    czerwcowy term jest optymalny - niedługo po zakończeniu aplikacji

    - bez potężnego problemu z czego się utrzymać przez 9 miesięcy jak nie będzie można chodzić do sądu w przypadku wyznaczenia terminu na wrzesień i wpisu ok. lutego 2010 - zapytam się szanownych kolegów aplikantów ile wasze kancelarie gotowe są was trzymać na stanowiskach jak nie będziecie chodzić do sądu?

    - jak nie będzie komputerów trudno - napiszemy to odręcznie - przeciez i tak na tych laptopach ma nie być lex tylko tak jak na ostatnich egazaminach kilka czy kilkanascie stanowisk. - więc co mi z tego że mam komp. skoro i tak poszczególne tezy bedzie trzeba przepisać na laptopa.

    - poza tym z tego co wiem to jest pomysł NRA z terminem wrześniowym
    którym w istocie zaskoczono aplikantów i ministerstwo - szanowni koledzy i koleżanki w ilu izbach przez w/w spotkaniem trwały dyskusje co do terminu ?

    Odpowiedz