Aplikant adwokacki zda egzamin na komputerze

autor: Agnieszka Bobowska16.12.2010, 03:00

Aplikanci adwokaccy domagają się umożliwienia im korzystania z komputerów podczas egzaminów adwokackich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

 • plotka(2010-12-20 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  a propo prywaty - plotka niesie że termin forsowany przez nowego Prezesa NRA (to nie była inicjatywa starostów - zapytajcie ich sami) wynika z faktu iż dzieci znanych osób złożyły ślubowanie z opóźnieniem i na czerwcowy termin nie odbędą aplikacji

  Odpowiedz
 • raczej wrzesień(2010-12-20 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  A ty co? Idąc "wbrew statu" (i optując za czerwcem) czujesz się lepszy?

  Nawet kilkadziesiąt takich samych wpisów z jakiś dziwnych, anonimowych IP nie jest żadnym argumentem za tym że czerwiec jest lepszy od września.

  Robisz to tylko we własnym interesie - bo to jest zgodne z jakimiś tam twoimi prywatnymi planami! Jeszcze nie zdałeś egzaminu zawodowego a już reprezentujesz typowo korproacyjne myślenie.

  Odpowiedz
 • czas(2010-12-20 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  smieszą mnie ci co piszą że jak na czerwiec nie bedzie komputerów to bedą na wrzesień i wolą wtedy zdawać egzamin bo będzie lepiej przygotowany. Jednocześnie piszą że w wakacje są urlopy i mają dobro urzędników ministerstwa i egzaminatorów. To ja się pytam jak beda na urlopch w lipcu i sierpniu to niby jak lepiej przygotują exam na wrzesien hehehe bedzie tak jakby miało być w czerwcu. Jak nie zdązą z kompami na czerwiec to na wrzesien też(przeciez są urlopy) to tylko sztuczne przeciaganie w czasie i tyle...

  Odpowiedz
 • a. a.(2010-12-20 00:24) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli jest dylemat czerwiec vs. wrzesień - ja osobiście wole wrzesień.

  do aplikant: to że kiedyś Rady potrafiły zrobić egzamin w kilkanaście tygodni po zakończeniu aplikacji i wpisać swoich aplikantów na listy w ciągu miesiąca nic nie znaczy. Wtedy w Radach szkoliło się po kilkunastu aplikantów. Dziś te liczby idą w tysiące. Dlatego również uważam, że trzeba jednak przyjąć wyjaśnienia o odpowiednim poziomie przygotowań oraz wziąć pod uwagę ewentualne letnie urlopy osób w tym przedsięwzięciu biorących udział.

  Odpowiedz
 • Jan(2010-12-19 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  1) Nie pisz "zdecydowana większość aplikantów chce egzaminu w czerwcu" bo jak na razie jesteś ty sam. Ja i moi trzej koledzy (wszystkie osoby które pytałem) już wolą egzamin wrześniowy, niż czerwcowy (jako wybór "mniejszego zła"). Jeśli nie kwiecień (pierwszy możliwy termin) to niech będzie ten wrzesień. Czerwiec - jak nie spojrzeć jest zupełnie bez sensu.

  2) Nie wiem jak u Ciebie we Wrześni, ale w reszcie kraju "statystyka" to koniec czerwca i koniec grudnia. Ponadto (przynajmniej z mojego doświadczenia) w tym okresie jest tylko więcej terminów w Sądach wyznaczonych, a na ilość klientów w kancelarii to nie ma kompletnie żadnego wpływu.

  3) Tak samo jak Ciebie nie obchodzą urlopy w Ministerstwie (...bo przecież Ciebie obchodzą tylko twoje prywatne plany), tak samo pracowników Ministerstwa, Izb i Rad planujących sobie urlopy na przyszły rok mało obchodzą twoje oczekiwania co do czerwcowego terminu egzaminu i późniejszego szybkiego sprawdzenia prac oraz załatwienia wszystkich praw administracyjnych.

  Odpowiedz
 • aplikant(2010-12-19 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  Egzamin w czerwcu przedłuży nam aplikację o ponad 9 miesięcy. Kancelarie otworzymy we wrześni czyli w okresie gdy w sądy są zajęte statystyką, jest mała liczba spraw a co za tym idzie mniej klientów będzie pukało do drzwi naszych nowo otwartych kancelarii. Wiele osób zamierza się starać o środki na rozpoczęcie działalności z PUP, które przyznają je w dwóch turach - jesień, wiosna. Przy terminie wrześniowym osoby ubiegające się o dotację będą musiały czekać na środki a co za tym idzie na rozpoczęcie własnej działalności do wiosny. Co do urlopów w ministerstwie to ORA przy naborach samorządowych robiły egzaminy w marcu/ kwietniu. Urlopy w MS mnie za bardzo nie obchodzą. Jak minister sobie nie radzi z przeprowadzeniem egzaminu to niech to zadanie sceduje na inny podmiot albo niech się poda do dymisji. Jak wynika z burzyliwych dyskusji zdecydowana większość aplikantów chce egzaminu w czerwcu i nie rozumiem dlaczego NRA, opowiada się za terminem wrześniowym.

  Odpowiedz
 • Update ponownie(2010-12-18 18:07) Zgłoś naruszenie 00

  Co do urlopu wypoczynkowego to można będzie sobie go zaplanować albo w czerwcu (ewentualnie na przełomie czerwca/lipca, zależnie od tego jak długo kto zamierza się uczyć) albo, kto nie ma dzieci w wieku szkolnym, we wrześniu tuż po egzaminach (- i ja właśnie tak to widzę u siebie).

  A urlop z przeznaczeniem na "edukację" - przynajmniej u mnie będzie chyba lepiej wziąć w wakacje (lipiec - sierpień), tj. w martwy sezon, niż w kwietniu-maju gdy robota się pali w rękach. Ja dopiero zasygnalizowałem to swojemu pracodawcy, a nie uzgadniałem nic "w ciemno", ryzykując, że zostanę z problemem, jak szanowny kolega.

  ps. też nie ma co demonizować tych dwóch dodatkowych miesięcy. Ja tam wolę przepracować te dwa dodatkowe miesiące na "starych zasadach", niż zdawać nieprzygotowany egzamin szybciej. Przecież ten egzamin ma przesądzić o naszym całym przyszłym zawodowym życiu (pewnie ze 40 lat) i w takiej perspektywie dwa dodatkowe miesiące oczekiwania są niczym.

  Odpowiedz
 • Update(2010-12-18 17:47) Zgłoś naruszenie 00

  Kwiecień - szanse wyłącznie "teoretyczne",
  Czerwiec - szanse minimalne,
  Wrzesień - bardzo prawdopodobny.

  Tak więc kolego, zamiast nawoływać do protestów za zgodnym z twoimi planami czerwcowym terminem egzaminu, zapytaj pracodawcy czy ewentualnie przeniesie Ci twój urlop z czerwca na wrzesień.

  ps. jak ty sobie to wyobrażasz ? W Izbach/Radach oraz w Ministerialnym Departamencie Nadzoru nad Aplikacjami nikt nie bierze urlopu w lipcu żeby tylko ogłosić wyniki egzaminu, a w sierpniu co ? Zamkną wszystko na kłódkę bo wszyscy na urlopach ?

  Odpowiedz
 • sezon urlopowy nie jest żadnym argumentem(2010-12-18 17:23) Zgłoś naruszenie 00

  j.w.
  przecież organizacja egzaminu w czerwcu nie stoi na przeszkodzie, aby członkowie komisji i administracja mogła zaplanować urlop w sierpniu, przecież nikt pracujący nie robi sobie 2 miesięcznych wakacji!
  za to termin wrześniowy pozbawi egzaminowanych nie dość, że urlopu, to jeszcze możliwości zarobkowania przez dodatkowe kilka miesięcy
  super!

  Odpowiedz
 • aaa(2010-12-18 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  Tu nawet nie chodzi o te przygotowania bo egzamin na czerwiec by się jako-tako dało przygotować.
  Gorzej z tym sezonem urlopowym.
  Aplikant zdaje egzamin i następnego dnia jedzie na wakacje. Natomiast dla Izb/Rad i Ministerstwa od tego dnia rozpoczyna się wytężona praca. I nawet nie chodzi tylko o członków komisji, ale też całą obsługę administracyjną (która też jest na urlopach).
  W zeszłym roku już to się nie sprawdziło (większe Izby/Rady nie podołały), a teraz przed nami egzamin z rekordową liczbą aplikantów z naboru 2007 (+ Ci co nie zdali w zeszłym roku, których nie jest wcale tak mało). Ogarnąć to wszystko w sezonie urlopowym będzie bardzo trudno. Tak więc może okazać się, że nie istotne kiedy egzamin będzie (na koniec czerwca czy początek września) wszystkie procedury konieczne do wpisów na listę zostaną zakończone dokładnie tak samo. Po co więc wyznaczać egzamin w czerwcu i denerwować ludzi przeciągającymi się procedurami, jak można dać aplikantom więcej czasu na naukę, a sobie na więcej czasu do przygotowania egzaminu na komputerach (co jak się okazuje będzie przedsięwzięciem nowatorskim w skali kraju).

  Odpowiedz
 • aplikant(2010-12-18 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  Aplikacja kończy się w więkoszości Rad w połowie marca. Nie rozumiem czemu mamy mieć przedłużoną aplikację o ponad pół roku. Argumenty podawane przez ministerstwo to dla mnie kpina. Nie rozumiem dlaczego NRA opowiada się za terminem wrześniowym skoro większość aplikantów woli termin czerwcowy.

  Odpowiedz
 • Patowa sytuacja w aplikacjach(2010-12-17 21:21) Zgłoś naruszenie 00

  Po Departamencie Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi wszystkiego się można spodziewać. Do tej pory nie są w stanie rozwiązać problemu objęcia patronatem wszystkich aplikantów notarialnych z naboru 2009, pomimo, iż Sąd Najwyższy w sposób nie budzący wątpliwości przesądził, że że organy samorządu notarialnego nie mogą uzależniać odbywania aplikacji od dodatkowych nieznanych ustawie warunków, jak np. zgoda notariusza. Sąd Najwyższy stwierdził również, że notariusz wyznaczony na patrona dla aplikanta jest obowiązany do przyjęcia tej funkcji, natomiast rada może wyznaczyć notariusza na patrona bez jego zgody. Sąd Najwyższy podkreślił, że swoboda notariusza jest węższa niż obywatela, bo jest członkiem samorządu zawodowego osób wykonujących zawód zaufania publicznego. Notariusz musi brać udział w wykonywaniu zadań swego samorządu. Należyte szkolenie aplikantów leży w interesie publicznym.

  Notariusze mają powyższe w głębokim niepoważaniu, a Departament Nadzoru nie wykazał się skutecznością interwencji.

  Tak więc, moi drodzy, przygotujcie się na niespodzianki.

  Odpowiedz
 • ap(2010-12-17 18:07) Zgłoś naruszenie 00

  Minister podpisze co mu podsuną. Ma za dużo spraw, żeby jeszcze snuć rozważania czy egzamin zawodowy w przyszłym roku ma być w kwietniu, maju, czerwcu a może we wrześniu.

  Trzeba by poczekać na wypowiedź p. Kujawy z Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami - a ta dotychczas się jeszcze nie wypowiedziała.

  Odpowiedz
 • ...(2010-12-17 17:07) Zgłoś naruszenie 00

  Tgb głos rozsądku .Trzymamy Pana Ministra za słowo. Wypowiedział się juz raz w prasie na temat egzminów zawodowych w 2011 roku ze będzie to najprawdopodobniej przełom maja i czerwca. Pozostaly news to mogą być tylko ploty.

  Odpowiedz
 • kolo(2010-12-17 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli MS ma zamiar dotrzymac słowa odnosnie kompów na egzaminach to niestety ale wrzesień jest najbardziej realny. Ja wole wrzesień jak czekanie 2-3 m-ce na wyniki. Pamietajcie, że prowizorka w przygotowaniach odbije się przede wszystkim na zdających

  Odpowiedz
 • aga(2010-12-17 15:24) Zgłoś naruszenie 00

  Aplikanci, którzy piszą, że wolą pisać ręcznie niż na komputerach bez lexa nie wiedzą, o czym piszą :/
  Zdałam w tym roku egzamin radcowski i szczerze mówiąc pisanie ręczne na kartkach kancelaryjnych było masakrą. Najpierw piszesz "na brudno" - bo Komisja co chwilę przypomina, że prace mają być czytelne i bez skreśleń, a potem musisz zostawić sobie godzinę - półtorej na przepisywanie ... tych 6 godzin egzaminu ledwie wystarcza.
  Tak naprawdę lex nie jest potrzebny podczas całego egzaminu, wystarczy raz - dwa razy podejść, wydrukować orzeczenia, ewentualnie komentarze i tyle - u nas w Katowicach nie było kolejek do stanowisk z lexem. Natomiast pisanie ręczne i przepisywanie - dramat, okropna strata czasu.
  Trzymam kciuki za wszystkich zdających!

  Odpowiedz
 • tgb(2010-12-17 15:03) Zgłoś naruszenie 00

  Najbardziej fascynujące jest to, że absolutnie wszyscy poza ministerstwem, które się w ogóle nie wypowiada, mówią, że egzamin będzie nieprzygotowany na czerwiec. Może warto ministerstwo zapytać zanim się cokolwiek wypowie...

  Odpowiedz
 • II(2010-12-17 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Albo nieprzygotowany egzamin w pierwszym możliwym terminie (kwiecień), albo porządnie przygotowany z poślizgiem (wrzesień).

  Nieprzygotowany egzamin, a jednocześnie z poślizgiem (czerwiec) to najgorsze rozwiązanie.

  Odpowiedz
 • Ann(2010-12-17 12:11) Zgłoś naruszenie 00

  Jesli mam bez sensu czekac na wyniki 2 miesiace (z powodu urlopow komisji), to juz wole ten czas przeznaczyc na nauke i zdawac we wrzesniu.

  Odpowiedz
 • powiedziałeś co wiedziałeś - skończ spamować(2010-12-17 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Kolego - to, że akurat ty zaplanowałeś sobie urlop na czerwiec nie oznacza, że wszystko ma być zrobione "pod Ciebie" (nawet choćby egzamin miał być bez komputerów, a jego wyniki dopiero we wrześniu).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane