Postępowania dyscyplinarne notariuszy będą jawne

autor: Ewelina Stępień08.12.2010, 03:00

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie, który wprowadza jawność postępowania dyscyplinarnego notariuszy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • skandal(2010-12-08 09:17) Zgłoś naruszenie 10

    aż dziw że przez tyle lat te postępowania były i są tajne... KRN nie widzi potrzeby w ogóle żadnych zmian, spryciarze czują się jak pączki w maśle, monopolik, przymus korzystania z ich usług, blokowanie dostępu do zawodu, olbrzymie, nieproporcjonalne pieniądze za banalne usługi,szkolenia na majorce...

    Odpowiedz
  • XXX(2010-12-08 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu ten jad i nienawiść do notariuszy. Co do szkoleń na Majorce-takie i są, ale tylko i wyłącznie za pieniądze samych notariuszy!Każdy notariusz odprowadza do samorządu 2,5% przychodu swojego, to chyba notariusze mogą za te pieniądze pojechać na Majorkę???Nie bądźcie hipokrytami, dzisiaj każdego stać na wyjazd na Majorkę, to nie kosztuje fortuny. Dziwi mnie jedynie poruszenie tym faktem, co nie ma odzwierciedlenia w treści artykułu komentowanego.

    Odpowiedz
  • mark(2010-12-08 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1 i 2-3... Może przeczytajcie dokładnie - POSTĘPOWANIA DYSCYPLINARNE WOBEC SĘDZIÓW SA JAWNE - no, chyba że brakiem jawności jest fakt, że nie jesteście na rozprawy osobiście zapraszani...

    Odpowiedz
  • kancelaria(2010-12-08 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    notariusze są fatalnie postrzegani w środowisku prawniczym, mizerny poziom kwalifikacji zwłaszcza dla dawnych notariuszy rekrutujących się z PBN, kompletna blokada dostępu do "magicznego kręgu" rejentów, zero inicjatywy i samokształcenia, za to wymagania i zarobki że hohoho, to prezydent kraju nie zarabia tyle co przeciętny notariusz...
    Zastanawiam się tylko za co te pieniądze? Za banalne (w 99%) umowy które mógłby napisać stronom każdy radca czy adwokat? Może w końcu ktoś mądry wpadnie jednak na pomysł że z korzyścią dla ogółu byłoby rozszerzenie upoważnienia do sporządzania a.not. również dla adw/r.pr.

    Odpowiedz
  • Judyta(2010-12-08 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram jawność w prowadzonych sprawach dyscyplinarnych wobec notariuszy.
    Są tacy którzy nie postępują uczciwie i powinni zostać napiętnowani za swą nie uczciwość.Myślę(a przynajmniej)mam taką nadzieję,że ci którzy popełnili wykroczenia(a są)zastanowią się zanim spróbują znów zrobić coś co jest nieuczciwe.Co do ich wyjazdów na Majorkę to stać ich na to to niech jadą.Natomiast powinni zdawać sobie sprawę jaki wykonują zawód i przestrzegać PRAWA

    Odpowiedz
  • gwidon(2010-12-09 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    oj ludzie ludzie, chyba nie do końca rozumiecie dlaczego taka regulacja jest wprowadzana.
    Otóż w MS zorientowali - o dziwo tym razem w porę - że z notariatem ciężka przeprawa jest co do aplikantów, rejenci w strachu więc walczą jak mogą. Większości nie uwalą i trzeba będzie ich dopuścić. Więc zostawałaby niejawna droga postępowania dyscyplinarnego do usuwania nadmiernej liczby konkurentów. Proste.

    Dotąd nie było takiego ryzyka, bo wszyscy spośród rejentów pochodzili z odpowiednich rodów, rejenckich oczywiście, więc nie było kogo wyrzucać - samych swoich ? teraz jak najdzie masa obcych, z ulicy - dopiero by się działo :)

    Odpowiedz
  • .(2010-12-14 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    Niech znowelizują ustawę - Prawo o notariacie w zakresie dotyczącym aplikacji. Aplikacja kosztująca duże pieniądze jest fikcją i nikt tego nie kontroluje. Ministerstwo nie panuje nad sytuacją. Notariusze nie respektują przepisów rozporządzenia i całkowicie ignorują odnoszące się do aplikacji orzecznictwo Sądu Najwyższego. Tylko jednoznaczne i precyzyjne przepisy ustawy dają szansę wyjścia z obecnej patowej sytuacji.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2010-12-08 06:17) Zgłoś naruszenie 01

    należy również wprowadzic jawne postepowania dyscyplnarne przeciwko dziennikarzom, biskupom, sędziom i prokuratorom

    Odpowiedz