Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie, który wprowadza jawność postępowania dyscyplinarnego notariuszy.
Zgodnie z przyjętym projektem ustawy sąd dyscyplinarny będzie mógł wyłączyć jawność postępowania dyscyplinarnego toczącego się wobec notariusza tylko w przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych dobrem państwa, ważnym interesem prywatnym oraz z uwagi na dobre obyczaje. W przypadku wyłączenia jawności postępowania dyscyplinarnego ogłoszenie orzeczenia nastąpi publicznie.
Projekt nowelizacji reguluje również zasady, zgodnie z którymi mają być rozpoznawane sprawy dyscyplinarne, toczące się w dniu wejścia w życie proponowanych zmian. Jeżeli postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte przed dniem wejścia w życie nowelizacji, będzie się ono toczyło do końca w danej instancji według przepisów dotychczasowych, czyli z wyłączeniem jawności.
Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, podstawowym celem projektowanej zmiany ustawy prawo o notariacie jest wprowadzenie zasady jawności postępowania dyscyplinarnego wobec notariuszy, analogicznie jak w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych wobec sędziów, gdzie jawne jest postępowanie dyscyplinarne, a nie tylko sama rozprawa. Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, której powierzone zostały przez państwo zadania publiczne, ponosi odpowiedzialność tak jak funkcjonariusz publiczny, a jego pozycja w systemie prawnym bliższa jest statusowi sędziego niż wolnym zawodom.
Krajowa Rada Notarialna nie widzi potrzeby nowej regulacji. Jej zdaniem zmiana ustawy prawo o notariacie nie znajduje uzasadnienia ani w konstytucji, ani w obowiązujących przepisach międzynarodowych, ani też nie jest powszechnie postulowana w doktrynie. Jawność niektórych postępowań w sferze zawodów prawniczych została wprowadzona w wyniku woli politycznej ustawodawcy. Żaden z przepisów konstytucji nie wymaga, aby postępowanie dyscyplinarne, w odróżnieniu od postępowania sądowego, było jawne.
W większości korporacji prawniczych wprowadzono już zmiany dotyczące postępowań dyscyplinarnych. W wyniku zmian zniesiono niejawność postępowań dyscyplinarnych dla osób, które nie należą do korporacji. Obecnie wśród zawodów prawniczych tylko postępowanie dyscyplinarne notariuszy i prokuratorów toczy się z wyłączeniem jawności. Jawne są postępowania dyscyplinarne w stosunku do sędziów sądów powszechnych oraz sędziów Sądu Najwyższego, adwokatów i radców prawnych.
Komentarze (8)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeOtóż w MS zorientowali - o dziwo tym razem w porę - że z notariatem ciężka przeprawa jest co do aplikantów, rejenci w strachu więc walczą jak mogą. Większości nie uwalą i trzeba będzie ich dopuścić. Więc zostawałaby niejawna droga postępowania dyscyplinarnego do usuwania nadmiernej liczby konkurentów. Proste.
Dotąd nie było takiego ryzyka, bo wszyscy spośród rejentów pochodzili z odpowiednich rodów, rejenckich oczywiście, więc nie było kogo wyrzucać - samych swoich ? teraz jak najdzie masa obcych, z ulicy - dopiero by się działo :)
Są tacy którzy nie postępują uczciwie i powinni zostać napiętnowani za swą nie uczciwość.Myślę(a przynajmniej)mam taką nadzieję,że ci którzy popełnili wykroczenia(a są)zastanowią się zanim spróbują znów zrobić coś co jest nieuczciwe.Co do ich wyjazdów na Majorkę to stać ich na to to niech jadą.Natomiast powinni zdawać sobie sprawę jaki wykonują zawód i przestrzegać PRAWA
Zastanawiam się tylko za co te pieniądze? Za banalne (w 99%) umowy które mógłby napisać stronom każdy radca czy adwokat? Może w końcu ktoś mądry wpadnie jednak na pomysł że z korzyścią dla ogółu byłoby rozszerzenie upoważnienia do sporządzania a.not. również dla adw/r.pr.