We wtorek mija termin zgłaszania kandydatów do TK na jedno wakujące miejsce. 2 grudnia upłynęła 9-letnia kadencja czterech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: prezesa Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz Mariana Grzybowskiego i Mirosława Wyrzykowskiego.

Sejm 26 listopada wybrał trzech sędziów z pięciu zgłoszonych kandydatów. Sędziami zostali: prof. Piotr Tuleja, adwokat Stanisław Rymar i prof. Marek Zubik.

Prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, która będzie kandydatem PO do TK, jest prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Od końca lat siedemdziesiątych związana z Uniwersytetem Łódzkim, wydała ponad 50 publikacji.

Studiowała prawo porównawcze w Strasburgu, a w 2003 r. założyła na Wydziale Prawa i Administracji szkołę prawa francuskiego, którą kieruje. Odbyła staże zagraniczne we Francji i w Niemczech, wykładała na wydziale prawa w Grenoble i Nantes.

W latach 1988-2006 pracowała w biurze orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Od listopada 2006 r. jest członkiem komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego, działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

SLD nie zgłosi żadnego kandydata. Rzecznik klubu Tomasz Kalita przypomniał, że podczas listopadowego głosowania PO nie poparła zgłoszonego przez SLD kandydata, prof. Andrzeja Wróbla. "Zgłosiliśmy kandydata niepartyjnego, który nie uzyskał aprobaty PO. W ramach wysokich standardów czekamy teraz, aż PO dojrzeje do tego kandydata, a to tym razem chyba nie nastąpi" - powiedział PAP Kalita.

PiS ponownie zgłosi prof. Krystynę Pawłowicz z Uniwersytetu Warszawskiego - poinformował PPA szef klubu Mariusz Błaszczak.

Wybór kandydata do TK ma nastąpić - jak zapowiadano wcześniej - prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, przewidzianym na 14-17 grudnia.