"To pokazuje intencje PO i pokazuje, że PO oszukała, bo mówiła o zachowaniu standardów w polityce, a te standardy to ludzie dobrze przygotowani, z dużym autorytetem, zgłaszani przez różne środowiska, nie partyjne" - komentował po głosowaniu Napieralski. Dodał, że SLD jako jedyna partia, zaprosił autorytety prawnicze i z nimi konsultował zgłoszoną później kandydaturę.
W piątkowym głosowaniu Sejm wybrał zgłoszonych przez PO: prof. Piotra Tuleję i adwokata Stanisława Rymara oraz zgłoszonego przez PSL prof. Marka Zubika na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
W pierwszym głosowaniu, w którym posłowie mogli wskazać czterech z pięciu kandydatów, na prof. Tuleję głosowało 348 posłów, na Rymara - 203, a na prof. Zubika - 200. Większość bezwzględna wynosiła 191 głosów. W kolejnych dwóch głosowaniach pozostali kandydaci: prof. Krystyna Pawłowicz, zgłoszona przez PiS i prof. Andrzej Wróbel zgłoszony przez SLD, nie uzyskali wymaganej liczby głosów.
"Kandydatura została zablokowana, bo tego wyboru można było dokonać" - ocenił szef klubu Sojuszu. Dodał, że czuje się "absolutnie oszukany". "Ta zagrywka pokazuje, że jest to upartyjnienie TK i brak standardów" - uważa Napieralski.
"PO pokazała, że ideał sięgnął bruku"
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich mówił z kolei na konferencji prasowej, że poprzez głosowania nad kandydaturami do TK, Platforma pokazała, że "ideał sięgnął bruku". "To co było piękną deklaracją zamieniło się w puste słowa" - dodał.
O głosowanie w sprawie sędziów TK pytany był również prezes PiS Jarosław Kaczyński. "To czysto partyjna instytucja, bardzo nad tym bolejemy" - odpowiedział.
Krytycznie do przebiegu głosowania ws. TK odniosła się również posłanka PiS Beata Kempa. W jej ocenie, poparcie powinni uzyskać kandydaci każdego z klubów: PO, PiS, SLD i PSL. "Sam fakt, że PO zgłosiła dwóch kandydatów świadczy o tym, że chciała zamieszania w tej sprawie, by wyeliminować kandydata PiS" - powiedziała Kempa.
Posłanka PiS zaznaczyła, że już podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości zaproponowała, by "głosowanie nad kandydatami odbyło się łącznie i by wszyscy kandydaci otrzymali pozytywną rekomendację". "Tym razem dzieli się środowisko profesorów, jest to nieeleganckie zachowanie polityków PO" - oceniła.
Do obsadzenia jest jeszcze jedno stanowisko w TK
Wiceszef komisji sprawiedliwości i praw człowieka Wojciech Wilk (PO) zwrócił uwagę, że do obsadzenia jest jeszcze jedno stanowisko w TK. Jak powiedział, klub Platformy chce jeszcze przedyskutować sprawę wyborów do TK.
Marszałek Grzegorz Schetyna mówił w czwartek, że jeżeli na obecnym posiedzeniu Sejmu nie zostanie wybranych czterech sędziów, wtedy na następnym posiedzeniu będzie przeprowadzona procedura na wakujące miejsca.
2 grudnia kończy się 9-letnia kadencja czterech sędziów Trybunału - prezesa Bohdana Zdziennickiego, wiceprezesa Marka Mazurkiewicza oraz Mariana Grzybowskiego i Mirosława Wyrzykowskiego.