Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu będzie skutkować automatycznym przekształceniem w odrębną własność.
Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych. Ich autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektów.
Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Projektodawcy proponują wprowadzenie możliwości automatycznego zasiedzenia gruntu o nieuregulowanym stanie prawnym, na którym spółdzielnia wybudowała budynek. Osoby, które roszczą sobie prawo do takich nieruchomości, będą musiały zgłosić swoje żądania w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie projektowanej ustawy. Jeśli nie dokonają tego w przewidzianym terminie, spółdzielnia nabędzie te grunty na własność poprzez zasiedzenie.
Odmieni się również sytuacja w spółdzielniach mieszkaniowych będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której wybudowano budynek. W takich przypadkach możliwe będzie przekształcenie z mocy prawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność.
– Wystarczy, że zainteresowany złoży w sądzie wniosek o założenie dla lokalu księgi wieczystej – wyjaśnia poseł Lidia Staroń, współautorka i sprawozdawca projektów.
W tym celu nie będzie trzeba sporządzać aktu notarialnego. Wystarczy uchwała zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia, w której określony zostanie przedmiot odrębnej własności. Podstawą wpisu będzie mogło być także orzeczenie sądu.
Zgodnie z projektem prawo lokatorskie zbliży się do obecnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i będzie nazwane spółdzielczym prawem do lokalu. Będzie je można przekształcić w odrębną własność.
– W tym celu zainteresowany będzie musiał m.in. dokonać spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową – wyjaśnia posłanka Lidia Staroń.
Umowa przeniesienia własności takiego lokalu zostanie podpisana w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez uprawnionego.
Nowe zasady zawiera także projekt ustawy o spółdzielniach. Projektodawcy proponują zmniejszenie minimalnej liczby jej założycieli do pięciu osób. Zgodnie z treścią projektu likwidacji ulegną zebrania przedstawicieli. Zamiast tego dopuszczalne będzie natomiast podzielenie na części walnego zgromadzenia, w którego skład wchodzi więcej niż 500 członków. Według projektowanych zmian, członkostwo w spółdzielni ma powstawać w wyniku umowy, a deklarowanie udziałów zostanie zastąpione ich obejmowaniem. Zgodnie z nowymi zasadami w radzie nadzorczej spółdzielni nie będzie mógł zasiadać jej pracownik.