Radcowie prawni z całego kraju udzielą bezpłatnych porad prawnych małym firmom. Jak wynika z badań, aż 87 proc. takich podmiotów nigdy nie korzystało z usług prawnika.
Akcja „Niebieski parasol” rozpoczęła się 29 września i potrwa do 1 października. Obejmie cały kraj, gdyż we wszystkich okręgowych izbach radców prawnych prawnicy udzielają przedsiębiorcom bezpłatnego poradnictwa.

Niska świadomość

Tym razem akcja skierowana jest do mikroprzedsiębiorców, którzy stanowią największą część polskiego biznesu.
– Badania przeprowadzone przez nasz samorząd wykazały, że aż 87 proc. procent mikroprzedsiębiorców nigdy nie korzystało z usług prawnika. Wielu z nich tłumaczy to barierą finansową, co jest fikcją, bo cena porady prawnej nie jest wygórowana – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.
Wyniki ankiet skierowanych do przedsiębiorców dowodzą ponadto, iż 71 proc. firm, które zatrudniają od 2 do 9 pracowników, w ogóle nie miało do czynienia z doradztwem prawnym. Powyższe szacunki pokrywają się z danymi dla ogółu Polaków, spośród których 86 proc. nigdy nie było u adwokata czy radcy prawnego.

Na własną rękę

Samorząd radcowski wskazuje, że osoby prowadzące własną działalność często myślą, iż same poradzą sobie z ewentualnymi problemami prawnymi. Jeżeli jednak mieliby prawnika na etacie, to deklarują, że wykorzystywaliby go do konstrukcji umów bądź kontaktów z urzędami.
– Prawo zmienia się dynamicznie, a wiele z tych nowych regulacji dotyczy biznesu. Mikroprzedsiębiorca nie jest w stanie sam odpowiednio zinterpretować przepisów. W efekcie popada często w konflikt z prawem. Lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom, niż ponosić później wysokie koszty procesów sądowych – uzasadniał prezes Bobrowicz.
W związku z tym akcja „Niebieski parasol” dla biznesu ma uświadomić przedsiębiorcom, że odpowiednio wcześniejsza pomoc prawnika rzeczywiście zapobiega kryzysom. Radcy, konfrontując się bezpośrednio z przedsiębiorcami, będą mogli lepiej rozpoznać ich potrzeby. Natomiast prowadzący własną działalność przekonają się, że porada prawnika nie musi być droga.
– Program obejmie jednak tylko podstawowy zakres udzielania porad i trzeba liczyć się z tym, że dalsza i bardziej zaawansowana pomoc prawna będzie już odpłatna – dodał na konferencji Lech Pilawski, dyrektor generalny PKPP Lewiatan.
87 proc. przedsiębiorców według przeprowadzonych badań nigdy nie korzystało z usług prawnika