Zwierzę, które nie jest oznaczone czipem, zostanie uznane za bezpańskie. Właściciele zaczipowanych czworonogów fakt zaginięcia podopiecznego będą musieli zgłaszać do rejestru hodowli zwierząt.
Zmniejszenie ilości bezdomnych czworonogów to główny cel planowanej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Z obywatelskim projektem w tej sprawie chce wystąpić Koalicja dla Zwierząt. Aby nowelą zajęli się posłowie, pod projektem musi się podpisać 100 tys. obywateli. Dlatego też od października rusza akcja zbierania podpisów. Pomysłodawcy zmian chcą przede wszystkim, aby powstał w prawie obowiązek znakowania psów i innych zwierząt domowych. W sytuacji gdy czworonóg zaginie lub zostanie ukradziony, właściciel miałby obowiązek zgłoszenia tego faktu do rejestru hodowli zwierząt domowych. Jeśli tego nie zrobi, jego podopieczny zostanie uznany za porzuconego, a właściciel zapłaci grzywnę lub trafi do więzienia nawet na rok.
– Będzie to prawdopodobnie jedyny sposób egzekwowania nakazu znakowania czworonogów. Nie będzie możliwości sprawdzenia, czy wszystkie zwierzęta zostały zaczipowane – wyjaśnia Grzegorz Lindenberg, rzecznik i organizator Koalicji dla Zwierząt.