Edward Zalewski urodził się w 1957 roku we Wrocławiu, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował w prokuraturze w Legnicy i Wrocławiu. W latach 2009-2010 pełnił funkcję Prokuratora Krajowego. Aktualnie pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku. W skład KRP Zalewskiego powołał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski.
Zalewski kandydował na funkcję Prokuratora Generalnego i był jednym z dwóch konkurentów do tego stanowiska, wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent Lech Kaczyński 7 stycznia powołał na tę funkcję jego kontrkandydata Andrzeja Seremeta, który objął funkcję z końcem marca.
Krajową Radę Prokuratury, która ma m.in. stać "na straży niezależności prokuratorów", utworzono na mocy obowiązującej od 31 marca nowelizacji Ustawy o prokuraturze, która rozdzieliła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
We wtorek po południu Rada zebrała się po raz pierwszy, jej obrady trwały ponad pięć godzin. Jak powiedział PAP poseł Grzegorz Karpiński (PO), będący członkiem KRP, podczas posiedzenia dokonano także wyboru dwóch przewodniczących i sekretarza rady. Wiceprzewodniczacymi zostali Mariusz Chudzik z Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie oraz prokurator Sławomir Posmyk z Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Sekretarzem Rady został natomiast prokurator Piotr Wesołowski z Prokuratury Generalnej.
Karpiński dodał, że na pierwszym posiedzeniu było 24 spośród 25 członków Rady, a kolejne posiedzenie KRP zaplanowano na 5 października.
Zgodnie z ustawą Krajowa Rada Prokuratury składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz jedenastu prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych.
Kadencja Krajowej Rady Prokuratury trwa cztery lata. KRP zgodnie z ustawą m.in. opiniuje projekty aktów normatywnych dotyczących prokuratury; wysłuchuje informacji prokuratora generalnego o działalności prokuratury i wyraża opinie w tym zakresie; wyraża opinię w przedmiocie wniosku premiera o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia stanowisk prokuratorskich, zajmuje stanowisko w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie w trakcie trwania kadencji z pełnienia funkcji prokuratora, uchwala zbiór zasad etyki zawodowej prokuratorów i czuwa nad ich przestrzeganiem.