Edward Zalewski urodził się w 1957 roku we Wrocławiu, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował w prokuraturze w Legnicy i Wrocławiu. W latach 2009-2010 pełnił funkcję Prokuratora Krajowego. Aktualnie pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku. W skład KRP Zalewskiego powołał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski.

Zalewski kandydował na funkcję Prokuratora Generalnego i był jednym z dwóch konkurentów do tego stanowiska, wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent Lech Kaczyński 7 stycznia powołał na tę funkcję jego kontrkandydata Andrzeja Seremeta, który objął funkcję z końcem marca.

Krajową Radę Prokuratury, która ma m.in. stać "na straży niezależności prokuratorów", utworzono na mocy obowiązującej od 31 marca nowelizacji Ustawy o prokuraturze, która rozdzieliła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

We wtorek po południu Rada zebrała się po raz pierwszy, jej obrady trwały ponad pięć godzin. Jak powiedział PAP poseł Grzegorz Karpiński (PO), będący członkiem KRP, podczas posiedzenia dokonano także wyboru dwóch przewodniczących i sekretarza rady. Wiceprzewodniczacymi zostali Mariusz Chudzik z Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie oraz prokurator Sławomir Posmyk z Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Sekretarzem Rady został natomiast prokurator Piotr Wesołowski z Prokuratury Generalnej.